Automobilista a léto

Verze pro tisk |

  Nastává doba letních dovolených, výletů a celkově vyšší aktivity všech motoristů. Pojďme si s odborníky probrat, na co bychom měli myslet před odjezdem na dovolenou. Na závěr opět zajímavá nabídka pro naše čtenáře  – kontrola auta před odjezdem za 99 Kč + něco navíc.


V tomto období ujedou některá vozidla nejvíce kilometrů za celý rok. Bereme-li průměrného motoristu, tak ten se svým vozidlem urazí za rok cca 15 - 25 000 km, dle potřeby. A letní dovolená z tohoto počtu znamená i třetinu celkového čísla.
Je obvyklou potřebou připravit vozidlo takzvaně na zimu, jenže právě i na léto bychom se měli soustředit stejně pečlivě. 


Začněme tím, že vozidlo při cestě na dovolenou je vystaveno zvýšené zátěži, berme v úvahu váhu zavazadel uvnitř vozidla, zpravidla je obsazena většina sedadel, přidáme a využijeme střešní nosič, mnohdy připojíme přívěs a naplníme nádrž po okraj. To vše radikálně změní chování a výkon vozidla, zřejmě je jasné že se zvýší spotřeba paliva, sníží se znatelně účinnost brzd i z hlediska vyšších teplot, bude menší stabilita vozidla, tu ovlivní i dostatečně nahuštěné pneumatiky (což je jinak než obvykle). Plusem a jistotou je také správně seřízená geometrie náprav.

Další otázkou je komfort cestování. Vozidla vybavená klimatizací, (pokud funguje správně), celkem v pohodě obstojí dlouhé cesty. Například na jih, případné průjezdy rozpálenými městy a kolony v termínech střídání turnusů v letoviscích. (jen co se rozdílů teplot a nastavení klimatizace týká – i zde platí, že méně je více). Vozidla bez klimatizace budou využívat k ventilaci pouze proudění vzduchu, někteří si pomohou rozprašovači vody, ale i tak se cestovat dá, byť je to pro řidiče a posádku náročnější.Cestování v noci se neobejde bez dokonale seřízených fungujících světel. Je nutno podotknout, že ne vždy se cesta povede za jasné noci, a tak přijde-li nepřízeň počasí, oceníme naše seřízená a originální světla. V dešti zejména při celonoční jízdě. Pozor na správné žárovky v hlavních světlometech, tento nešvar zahraniční policie zcela logicky netoleruje, na rozdíl od té naší. 
 


Různá omezení oproti běžnému provozu zaznamenáme i při umístění kol na střešní nosič (podzemní parkoviště ve městech, pod obchodními domy) to může nastat i u vyšších vozidel v kombinaci třeba jen se střešním boxem. Dále je jistou samostatnou kapitolou tažení vleku nebo karavanu, zde jen upozorním na maximální povolenou konstrukční rychlost, samozřejmě se správnými doklady pro vlečení přívěsů v daných váhových kategoriích.Každopádně s sebou: litr shodného motorového oleje – zejména pro motory s prodlouženým servisním intervalem, kontakt na mobilní servisní službu dané značky (v servisní knížce, návodu k obsluze), kontrola funkce tažného oka…
Zde je jen pouhý výběr ze širokého spektra otázek.
Pro motoristy jsme tedy v tomto období připravili možnost, aby si své vozidlo nechali před létem prohlédnout a zkontrolovat - pro všechny značky i modely u nás za 99,-Kč.Akce potrvá od 15. 6. do konce srpna 2010.
Nabízíme také kompletní test brzd a tlumičů pérování za 200,- Kč (pro všechna vozidla)
Kontakt: 737 905 207, 724 131 882, 724 131 882,   e-mail: servis@cl.horejsek.cz
Možnost půjčení střešních nosičů, boxů, držáků kol (i na tažné zařízení) –  kontakt : 724 131 880

Rubriku připravujeme  za podpory společnosti  Gerhard Horejsek, spol., s.r.o.  – provozovna  Česká Lípa – Svárov.

 

                   

Nahoru