Stážistou v Anglii

Verze pro tisk |

80 žáků Euroškoly dostalo od září do prosince 2015 možnost vycestovat na odbornou stáž nebo jazykový pobyt do Anglie, Španělska, Německa a Belgie. V letní sezóně se toto číslo navýší o další desítky žáků, kteří vyrazí pracovat do Itálie.

Důvodem, proč odjet na stáž do zahraničí, může být touha nasbírat nové pracovní zkušenosti, učinit svůj životopis zajímavějším a dokázat si, že zvládnu žít v cizině. Získat tuto cennou životní empirii se poštěstilo žákům Euroškoly, kteří své jazykové znalosti i odborné dovednosti rozvíjeli v Portsmouthu a Málaze. Dík za to patří mostecké společnosti NorthCom s.r.o.

O několik postřehů ze stáže v Anglii se s námi podělil Ondra Spilka:

Pracovní náplň

Můj šéf byl Brit, bývalý námořník, vlastenec, fajn chlap, ale pedant na práci i na naši výslovnost. Každé ráno jsme asi hodinu rozvíjeli řečové dovednosti. Všichni, včetně šéfa, jsme odpovídali na otázku: „What did you do yesterday after work?“ Byla to bezvadná jazyková rozcvička. Okamžitě jsme se identifikovali s prostředím a naladili jsme se na práci. Já jsem první týden vyhodnocoval nejzajímavější motivační, radostná a informativní videa, která byla následně umístěna na webové stránky společnosti Insight4life, u které jsem pracoval. Druhý týden mě bavil možná více, protože jsem si mohl postavit vlastní pracovní tým. Měl jsem dva fantastické kolegy - Italy, se kterými jsem pracoval na propagačním jednominutovém!!! videu, jehož cílovou skupinou budou středoškoláci. Všechny nás to bavilo a snad to na výsledku bude znát.

Naše rodiny

Odjížděl jsem s tím, že budu bydlet u rodiny, které velí June Mascia a jejíž dům obývá 24 osob, což mne v první chvíli pobavilo, ale později i trochu děsilo. Všechny obavy byly naprosto zbytečné. S mým spolužákem Kryštofem jsme se ocitli uprostřed nepopsatelně přátelského společenství. Fakt jsem bydlel se čtyřiadvaceti „sourozenci“ z Itálie. Naši „rodiče“ byl smíšený manželský pár. „Mamča“ byla Angličanka, „táta“ Ital, bývalý šéfkuchař, který nám připravoval vynikající italská jídla. Prim hrály těstoviny na 1000+1 způsob. Společné večeře byly nepopsatelné, angličtina a italská angličtina se mísila s italštinou, mluvil jeden přes druhého, ale atmosféra u stolu byla fantastická, jídlo vynikající! 

Volný čas

Nenudili jsme se ani chvilku! Polední přestávky jsme si užívali na pláži, večer se hrálo na kytaru a zpívalo, zašli jsme i do baru, abychom viděli, jak se baví Angličané. Učili jsme naše italské kamarády česky, oni nás italsky.

Výlety

Hezké bylo poznávání Portsmouthu. Nezapomenutelný byl výlet do Winchesteru, sídla anglosaských králů. Okouzlil nás hrad Einchester Castle, který ukrývá legendární The Round Table, který prý nechal vyrobit král Artuš. Nevynechali jsme ani Londýn. Počasí vyšlo fantasticky, což nalákalo do britské metropole houfy turistů. Viděli jsme všechny pamětihodnosti, které činí Londýn Londýnem. Všichni jsme se shodli, že se velmi rádi vracíme „domů“ do Portsmouthu, a prvotní lehké zklamání, že stáž neprožijeme v Londýně, bylo pryč.

Co mi stáž dala?

Zlepšil jsem svou angličtinu, vybudoval a úspěšně vedl pracovní tým. Spolupráce s mým šéfem pokračuje i po návratu do Čech. Společnost Insight4life plánuje expandovat do Čech a na Slovensko, věřím, že budu u toho. Uvědomil jsem si také, že znalost češtiny a slovenštiny je pro mne obrovskou výhodou, neboť jsou to dva obchodní trhy.

Co mi v Čechách po návratu chybí

„Moje“ italská rodina a chvíle s ní, skvělí a přátelští spolupracovníci, limitovaná edice halloweenské Fanty a octové brambůrky. 

alt
alt
alt
Nahoru