iGymnázium (první polovina listopadu 2014)

Verze pro tisk |

Soutěží i učitelé. Co dělali studenti na Maltě? Ondra Olšar reprezentantem České republiky v triatlonu. Po židovských památkách. Koho ocenil hejtman kraje?

Už jsme vás informovali o průběhu oslav Dne studentstva (zde), v dnešním dílu připomeneme listopadové akce, které předcházely.

Už v sobotu 11. října skládalo devět studentů septim a maturitního ročníku mezinárodní jazykovou zkoušku FCE. Zkouška obsahuje písemnou a ústní část a proběhla v Praze v Kongresovém paláci a v prostorách Britské rady. V listopadu dorazily výsledky.

Všichni naši kandidáti tuto zkoušku, prověřující, zda jsou jejich jazykové znalosti a dovednosti na úrovni B2 podle Evropského referenčního jazykového rámce (Common European Framework of Reference for Languages), úspěšně složili a získali tak celoživotní doklad prokazující jejich jazykovou úroveň, který může mít rozhodující váhu při přijímacím řízení na vybrané vysoké školy či později v procesu ucházení se o zaměstnání.

Nejlepšího výsledku z našich studentů dosáhl Jaroslav Hostin z oktávy A, který získal vynikajících 90 bodů ze 100 možných.

Ondra reprezentantem

Studenta Ondřeje Olšara , žáka septimy A, jsme  již několikrát zmiňovali v souvislosti s jeho sportovními úspěchy, zejména v plaveckých soutěžích.

Na začátku roku 2014 se Ondřej přeorientoval na triatlon, takže si k plavání přidal ještě kolo a běh. Po několika triatlonech (terénních i silničních) byly jeho výsledky nad očekávání výborné. Na Mistrovství ČR 2014 v Karlových Varech dokonce skončil těsně druhý. Na základě sezonních úspěchů byl vybrán do užšího výběru juniorského triatlonu.

Soutěží i učitelé

Mgr. Michala Tomková, naše vyučující předmětu informatika a výpočetní technika, se přihlásila do letošního ročníku soutěže Domino, kterou vyhlašuje Národní institut pro další vzdělávání.

Jedná se o soutěž zaměřenou na praktické využití digitálních technologií ve školách a Mgr. Tomková do soutěže zaslala své výukové materiály na téma fotografická retuš.

Velmi nás těší, že právě její práce byla oceněna, výběrová komise ji totiž doporučila do samotného finále. To se konalo ve dnech 19. a 20. listopadu a Mgr. Tomková si odtud přivezla další zkušenosti a náměty pro svou práci.

Studenti na Maltě

Studenti nižšího stupně českolipského gymnázia odjeli na Maltu, aby si poměřili své síly s 80 dětmi ze 17 různých zemí v rámci projektu  BRIDGING YOUTH THROUGH SPORT. Cílem tohoto projektu bylo pomocí společných sportovních zážitků vybudovat mezí dětmi přátelství a poznat a pochopit dětí z různých kulturních prostředí. Projekt proběhl od 30. října do 5. listopadu v Gzire na Maltě pod záštitou Stelmar Sports Federation a Stella Maris College.  Během 6 dnů se děti zúčastnily celé řady sportovních událostí. Proběhy soutěže například v cyklistice, přespolním běhu, kulečníku, šachách a stolním tenisu. Celý projekt byl plně hrazen z prostředků Erasmus +.

Gymnázium v České Lípě bylo osloveno zástupci partnerských občanských sdružení Tmelník a Křišťálový klíč, kteří mají se studenty z naší školy výborné zkušenosti.  O tom, že se výběr dětí povedl, svědčí 9 medailí, které děti z této sportovní události přivezly. Tři zlaté (bowling, šachy, přespolní běh), tři stříbrné (bowling, přespolní běh, stolní tenis), tři bronzové (kulečník, bowling a přespolní běh). Žáky na tuto akci doprovázela Mgr. Martina Šimánková.

Židovské památky

Dne 3. 11. 2014 se vydaly třídy VII. A a VII. B na exkurzi do Prahy. Program byl zaměřen na židovskou tematiku. Dopoledne si studenti prohlédli muzeum Franze Kafky, které autenticky vystihuje existenciální atmosféru příběhů tohoto autora.

V následujících hodinách se přesunuli do pražské čtvrti Josefov, kde jsou koncentrovány nejvýznamnější židovské památky na našem území. Prohlédli si Starý židovský hřbitov s Maharalovým hrobem, poté navštívili Klausovou synagogu, ve které si vysvětlili důležité principy judaismu a specifika židovské kultury. Nejstarší památkou naší prohlídky byla stále funkční Staronová synagoga, na kterou mají atraktivní vzpomínky chlapci, jelikož vstup je povolen pouze s jarmulkou na hlavě. Nejkrásnější stavbou byla potom Španělská synagoga, postavená v maurském stylu. Před ní vzniklo také naše společné foto, u Rónovy sochy Franze Kafky. Celý den byl završen představením v divadle Na Jezerce s názvem Na dotek. Tleskalo se vynikajícím hereckým výkonům Jiřího Macháčka, Jana Dolanského a Lenky Vlasákové.

Logická olympiáda

7. 11. 2014 se 17 studentů našeho gymnázia zúčastnilo v Liberci krajského kola Logické olympiády. První místo s kvantilem 100,00 získal Radek Mahdal ze čtvrté A. Celá škola mu bude držet palce v celostátním kole.

Ocenění od Libereckého kraje

Ve středu 12. listopadu ocenili představitelé Libereckého kraje žáky, kteří v loňském školním roce dosáhli největších úspěchů v soutěžích o olympiádách. Celkem jich bylo oceněno 39 a nás velmi těší, že šest z nich jsou studenti naší školy.

Jsou to tito naši žáci:

Ondřej Volejník – za 2. místo v celostátním kole konverzační soutěže ve francouzském jazyce (Ondra v letošní roce získal stipendium v Dijonu a nemohl se slavnosti účastnit).

Cedrik Horčička, Tomáš Kučera, Radek Mahdal, David Tichý – za 2. místo v celostátní matematické soutěži Náboj.

Tomáš Novotný – za reprezentaci v mezinárodní matematické soutěži a přední umístění v chemické a fyzikální olympiádě (Tomáš v květnu úspěšně odmaturoval a nyní je studentem MFF UK).

Tomáš Novotný byl především díky zisku stříbrné medaile na světové matematické olympiádě označen za nejúspěšnějšího reprezentanta Libereckého kraje v soutěžích. Jeho talent je skutečně mimořádný.

(Foto: KÚ LK - žáci ocenění za soutěž Náboj)

Nahoru