iGymnázium (konec roku 2014)

Verze pro tisk |

Konec kalendářního roku byl ve znamení školních, okresních a občas i krajských kol různých vědomostních a sportovních soutěží. Pojďme si představit největší úspěchy tohoto období.

Ve čtvrtek 20. listopadu se družstvo studentů, ve složení Filip Jaroš, Tereza Kameníková a Markéta Michalová zúčastnilo republikového finále dějepisné soutěže družstev v Chebu. V silné konkurenci sedmdesáti pěti družstev z České a Slovenské republiky obsadili skvělé desáté místo.

Téma letošního ročníku soutěže bylo: Od vzniku Československa do března 1939. Poprvé se ho účastnila i družstva ze slovenských gymnázií. Celkově se ucházelo o účast ve finále přes 260 gymnázií.

O Japonsku

V pondělí 24. 11. navštívila gymnázium naše absolventka Karin Košíková, která po maturitě vystudovala na Přírodovědecké fakultě UK v Praze obor Fyzická geografie a geoekologie. I přes velmi náročné studium se nadále věnovala karate, v němž plynule přešla z juniorské do seniorské reprezentace. Letos v říjnu se úspěšně zúčastnila Mistrovství světa v Japonsku, kolébce tohoto sportu. V kategorii Kata vybojovala skvělé 6. místo – kata team ženy (v listopadu pak získala titul Mistryně ČR karate JKA v jednotlivcích i v družstvech). Po šampionátu využila možnosti prodloužit si pobyt v této daleké zemi a trochu se zde "porozhlédla".

O svém putování po "zemi vycházejícího slunce" si připravila prezentaci, kterou doplnila zajímavým vyprávěním pro studenty 1. A a 3. A. Posluchači se například dozvěděli, že v Japonsku existují farmy, kde krávy druhu Wagyu  doslova rozmazlují, aby nebyly stresovány. Do krmiva jim chovatelé přilévají pivo, krávy zde denně ručně masírují. Výsledkem je velmi chutné a jemné maso, které obsahuje minimum tuku. V tokijské restauraci Aragawa pak z tohoto masa podávají nejdražší steaky na světě. Z fotografií byla jistě největším překvapením ta, na které je zachycen japonský čtenář krátící si cestu v tokijském metru čtením knihy od Leoše Janáčka - Liška Bystrouška.

V úterý 25. listopadu 2014 se konalo školní kolo dějepisné olympiády. Je určeno pro žáky tercií a kvart, účastnilo se jej třináct žáků. První místa obsadili a do okresního kola postupují Radim Fojtů (III. A), Adam Löffler (III. A) a Jindřich Macko (IV. A). Okresní kolo bude zvlášť pro žáky III. A podstatně těžší, protože obsahuje i otázky a úkoly z období, které ještě v této třídě nebude probrané.

Ve středu 26. listopadu proběhlo oblastní kolo „Ekologické soutěže žáků ZŠ a víceletých gymnázií“, kterého se zúčastnily i žákyně naší školy. Gymnázium reprezentovala trojice dívek z tercie A – Lucka Myslíková, Adéla Sztoláriková a Hanka Schauerová. Soutěž měla dvě části. První probíhala ve Vlastivědném muzeu v České Lípě, druhá na SOŠ a SOU Lužická. Studentkám naší školy se podařilo získat nejvyšší počet bodů ze všech zúčastněných družstev (z 32) a zvítězit.

Náboj

V pátek 28. listopadu se konal 3. ročník (první ročník byl pouze na Slovensku) týmové matematické soutěže Náboj, kategorie Kadet, určené pro žáky ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Naši studenti se v posledních letech pravidelně úspěšně účastnili kategorií Junior (1. a 2. ročník SŠ) a Senior (3. a 4. ročník SŠ), ale v kategorii Kadet to byla první účast GČL. Letos soutěž probíhala současně na 10 místech v ČR a ve 14 městech na Slovensku. Jedním z pořadatelských míst bylo i českolipské gymnázium.

Vlastní soutěž začala ve všech pořadatelských městech v 10:00 hodin. Týmy dostaly nejprve 6 příkladů a teprve po jejich úspěšném vyřešení mohly získat další úlohy. Výsledky byly okamžitě zadávány do databáze, díky projekci se střídavě ukazovalo pořadí mezinárodní, české i českolipské. Po vyčerpávajících dvou hodinách soutěžního klání byli účastníci seznámeni s možností prohlubovat své matematické a fyzikální znalosti prostřednictvím korespondenčních seminářů MFF UK. Žákům z našeho okresu byla navíc paní ředitelkou představena naše škola.

Soutěže se zúčastnilo celkem 389 čtyřčlenných týmů (179 v ČR a 210 na Slovensku). Na našem gymnáziu se sešlo 17 týmů - 10 z našeho okresu (2x GČL, 2x ZŠ Pátova, 2x  ZŠ U Lesa N. Bor, ZŠ Náměstí N. Bor, ZŠ Jižní, ZŠ 28. října a ZŠ K. H. Máchy z Doks) a sedm týmů z okresů Děčín a Litoměřice.

Ve 13 hodin začalo v každém pořadatelském místě vyhlašování výsledků. Nejúspěšnějšími v České Lípě byli studenti Gymnázia Josefa Jungmanna z Litoměřic (26. v ČR). Druhé místo obsadilo družstvo ze ZŠ Pátova (37. v ČR a třetí mezi ZŠ v ČR) a třetí místo obsadilo družstvo GČL ve složení Eliška Povolná, Andrea Bínová, Michal Eisenberger a Josef Zátka (45. v ČR).

Soutěž v České Lípě za centrální pořadatelský tým garantoval absolvent GČL Mirek Hanzelka, který v současné době studuje MFF UK. Ceny předávaly Alena Losová (radní Libereckého kraje pro oblast školství) a ředitelka Gymnázia ČL Helena Paszeková. Liberecký kraj též poskytl odměny pro trojici nejúspěšnějších týmů.

Organizačně soutěž zajistili studenti gymnázia - Patrik Zach, Marek Stránský, David Nováček a Michal Drahozal z 2. A, Matěj Ježek, Radek Mahdal a Tomáš Kučera ze 4. A a Cedrik Horčička z VIII. B.

Čeština

Dne 1. 12. 2014 se konalo školní kolo olympiády v českém jazyce. Soutěžilo se ve dvou kategoriích.  I. kategorie (tercie, kvarty) se zúčastnilo 21 studentů, II. kategorie (střední školy) 27 studentů. Konkurence byla velká, výsledky velmi těsné, tentokrát se dařilo i v části jazykové. Do okresního kola, které se koná na naší škole dne 13. 2. 2015, postupují první dva z každé kategorie.

Výsledky do 3. místa:

I. kategorie:

1. Dominika Tichá, III. A  (28,5 bodu)

2. Pavlína Kašparová, IV. A  (27,5 bodu)

3. Jan Horský, III. A  (27 bodů)

II. kategorie:

1. Tereza Kameníková, VIII. A (29 bodů)

2. Jakub Kašubiak, 1. A  (25 bodů)

3. Barbora Schodlbauerová, 1. A  (24 bodů)

Den otevřených dveří

Ve středu 3. prosince proběhl na naší škole tradiční Den otevřených dveří.  Akce byla určena především uchazečům o studium z pátých a devátých tříd.  Návštěvníků přišlo více než 150.

Absolvovali prohlídku školy v doprovodu studentů, během níž mohli vidět také nejrůznější doprovodné programy připravené především v odborných učebnách (fyzikální a chemické pokusy, zábavné úkoly v laboratoři biologie, nabídku učebních materiálů v učebně cizích jazyků, výstavy studentských prací v učebně výtvarné výchovy apod.).

Velký zájem byl též o práci s testovými úlohami z českého jazyka a matematiky. Ta probíhala od 14 do 17 hodin v půlhodinových blocích a uchazeči získali řadu užitečných rad a informací, jak co nejefektivněji postupovat při řešení úloh, a některé si mohli za asistence našich vyučujících samostatně i vyzkoušet.

Sportovní soutěže

Koncem listopadu se opět rozběhly sportovní soutěže – postupně se uskutečnily turnaje ve florbalu, volejbalu a basketbalu.

25. 11. 2014 se ve sportovním areálu v Zákupech konal turnaj ve florbalu. Do zápasů nastupovala naše děvčata s odhodláním bojovat o přední příčky. Bohužel hned v úvodních minutách prvního zápasu se zranila jedna z opor družstva a do dalších utkání už nemohla nastoupit. I tak se děvčata probojovala do finálové skupiny. Nejnapínavějším zápasem soutěže se stal souboj našich dívek s družstvem ZŠ Sever o třetí místo. V základní hrací době skončil nerozhodně, v prodloužení první gól padl do naší branky. Naše florbalistky obsadily pěkné, ale mezi sportovci nepopulární čtvrté místo.

Za naši školu nastoupila děvčata z IV. A,B a III. A: Adéla Hejdová, Kateřina Hrdinová, Magdaléna Kalová, Ema Nová, Magdaléna Vydrová, Karolína Goetzová, Anna Daová, Karolína Jelínková, Adéla Smrčková, Petra Zapalačová, Hamy, Hana Schauerová.

2. 12. 2014 se odehrálo i okresní kolo ve florbale chlapců – naši skončili na 3. místě ve skupině C.

Ve stejný den  se v tělocvičně Gymnázia Česká Lípa uskutečnilo okresní kolo ve volejbalu. K zápasům nastoupila družstva chlapců ze středních škol, a i když volejbal je hra obtížná a v současné době se jí nevěnuje příliš sportovců, mohli jsme vidět kvalitní hru se spoustou pěkných akcí. Nejlepším zápasem se stalo utkání o první místo Gymnázia Česká Lípa se SPŠ Česká Lípa. Po napínavém prvním setu naši hráči ovládli hru a zvítězili 2 : 0.

Za naši školu nastoupil: Adam Radoňský, Marek Březina, David Horák, Marek Hrnčíř, Jakub Studenovský, Ondřej Olšar.

Ve středu 10. 12. 2014 se v tělocvičně Gymnázia Česká Lípa konalo okresní kolo ve volejbale dívek – V. kat. (střední školy). Naše družstvo nastoupilo s mnoha novými a nezkušenými hráčkami, a tak nebylo v tomto turnaji favoritem. Děvčata však šla do zápasů s odhodláním neprodat „svou kůži lacino“ a jejich bojovnost jim pomohla nad všemi týmy zvítězit.

Družstvo gymnázia nastoupilo ve složení: Markéta Cháberová. Hana Nguyen Thanh Huong, Kateřina Čermáková, Adéla Vaněčková, Barbora Košková, Alena Keslerová, Anežka Hladíková, Kateřina Bažantová.

Vítězky krajského kola se 17. 12. 2014 utkaly o postup do republikového finále v basketu. Kvalifikace se konala v Nymburku.

V prvním zápase děvčata porazila družstvo z Českého Brodu. V druhém zápase se proti nám postavil kompletní tým basketbalistek z Trutnova. Naše děvčata statečně a odhodlaně bojovala o každý míč, o každý koš. Nejednou došlo i k tvrdým střetům. Dívky to nevzdaly ani po několika nepísknutých faulech, vzdorovaly až do konce. Prohrály tak jen o 5 košů a celkově obsadily 2. místo.

Tým: Kasalová Natálie, Musilová Nikola, Ješetová Monika, Keslerová Alena, Grobarčíková Michaela, Jínová Simona, Bretová Barbora, Budková Kamila, Kulhavá Klára

Chemie

V pátek 5. 12. se Cedrik Horčička z oktávy B a David Tichý z oktávy A zúčastnili krajského kola Chemické olympiády určené pro studenty nejvyšších ročníků gymnázií. Po náročné praktické části, kde stanovovali titrací fenol thiosíranem sodným v prostředí bromičnanu, psali dvouhodinový test ze čtyř oborů chemie – anorganické, organické, fyzikální a biochemie. Jejich umístění na 2. a 5. příčce v pořadí nejlepších studentů chemie v kraji je velkým úspěchem.

FYZIKLÁNÍ ONLINE je fyzikální soutěž pořádaná MFF UK korespondenčním formou. Její online část proběhla ve čtvrtek 4. 12. 2014. Zúčastnil se jí pětičlenný tým našeho gymnázia. Naši studenti se umístili na 12. místě v kategorii A.

Němčina

12. prosince 2014 proběhlo školní kolo olympiády v německém jazyce. Výsledky jednotlivých kategorií:

tercie a kvarta / kategorie II B 

1. Andrea Bínová, IV. A

2. Petr Kaiser, IV. A

3. Dominik Exner, IV. A

kvinta - septima, 1. - 3. ročník / kategorie  III A

1. Petr Šimánek, VII. A

2. Petr Paulík, VI. A

3. Prokop Brett, 3. A

Dne 9. 12. 2014 se konalo školní kolo soutěže Mladý Demosthenes  - soutěže v umění komunikace. V regionálním kole nás budou reprezentovat ti nejlepší z každé kategorie, i když výkony jednotlivých soutěžících byly velmi vyrovnané a rozhodování poroty obtížné.

Jsou to:

za 1. kategorii (prima a sekunda)                 Amélie Belit Triguinho

za 2. kategorii (tercie a kvarta)                      Tomáš Prokop

za 3. kategorii (kvinta/1. a sexta/2.)               Adam Zechovský

za 4. kategorii (septima/3. a oktáva/4.)         Klára Teplá

Florbal nakonec

Prosinec je měsícem florbalu. Začali jsme okresními koly soutěží pro nižší stupeň  gymnázia v kategorii 8. - 9. třída chlapci. Zde jsme ovšem nezaznamenali výraznějšího úspěchu. Chlapci se těsně neprobojovali ze základní skupiny.

V kategorii 6. - 7. třída už bylo na co se dívat. Kluci se sice první zápas ještě sehrávali, ale pak už soupeře jasně přehrávali a postoupili do finálové skupiny mezi 4 nejlepší týmy na okrese. Tady už to nebylo tak jasné. Konkurence byla kvalitní, a tak naše družstvo obsadilo 4. místo. Snad se výraznějšího úspěchu dočkáme příští rok.

Následovalo okresní kolo středoškolského florbalu chlapců a dívek  - 10. 12 a 12. 12.

Chlapci se utkali ve skvěle obsazeném turnaji v tělocvičně „na Uranu“. Turnaje se zúčastnilo 8 družstev ze středních škol na okrese. Už v základní skupině jsme se potkali s největším favoritem na vítězství – průmyslovou školou. Zápas skončil remízou a ze skupiny jsme postoupili z druhého místa a utkali se tak s prvním z druhé skupiny. Zápas jsme vyhráli a o první místo jsme se opět utkali s družstvem z „průmky“. Výsledek? Zase nerozhodně, a tak rozhodovaly nájezdy. Vyhráli jsme 2:1 a postoupili tak do krajského kola do Liberce.

Nahoru