iGymnázium Česká Lípa (první půlka října 2014)

Verze pro tisk |

Přednášky o Sibiři a evoluci. Co je to ultimate frisbee? Na stáži ve Fyziologickém ústavu. Jak si vedli naši reprezentanti v přespolním běhu? Kdo postoupil v piškvorkách?

V úterý 7. 10. 2014 absolvovaly obě septimy velmi zajímavou přednášku. Navštívil nás známý český fotograf, novinář a cestovatel Tomáš Kubeš, který se věnuje poznávání odlišných kultur. Navštívil více než 90 zemí.

Pro nás si připravil prezentaci o putování divočinou východní Sibiře. Zhlédli jsme obrázky panenské přírody v kontrastu s velkoměsty Sibiře a buddhistickým Burjatskem. Vše bylo doplněno odborným komentářem.

Vysoké školy nabízejí během roku středoškolákům různé stáže. Petrovi Paulíkovi ze sexty B a Štěpánovi Semrádovi ze septimy A se podařilo zúčastnit té, kterou pořádal Fyziologický ústav ČSAV.

Petr o akci řekl: "Během celého dne jsme se seznámili s funkcí mitochondrií v buňce, s druhy závažných onemocnění a v neposlední řadě také špičkovým vybavením ústavu. Pracovištěm nás provázeli dva zkušení zaměstnanci, se kterými jsme byli velmi spokojeni, protože srozumitelně vysvětlili i poměrně složité děje."

Štěpán ještě doplnil: "Pracovali jsme na strojích, které přesahovaly hodnotu miliónu korun, což se každému nepoštěstí. Jen díky tomuto faktu to byla výjimečná zkušenost."

Na naší škole již čtyři roky hrajeme při hodinách tělesné výchovy ultimate frisbee a letos jsme se také znovu zúčastnili turnaje středoškolské ligy.

Ultimate frisbee je kolektivní hra. Hrají ji dva týmy, které si přihrávají létajícím diskem (frisbee) a snaží se o přihrávku vlastnímu hráči do území soupeře. Hra je úžasná, běhavá a zábavná. Stačí jen malá dovednost v házení diskem a chuť běhat, pak už jde vše samo. Ultimate Frisbee je však specifické ještě něčím jiným. Mezi kolektivními sporty je jediný, který k zápasu nepotřebuje rozhodčí. Hra je bezkontaktní a sporné situace si hráči mezi sebou řeší sami. V turnaji se pak usiluje o dvě ceny. O vítězství a pak o tzv. spirit of the game. Ten si určují družstva sama a jde o to, že každý tým udělí všem, se kterými hrál, 1-10 bodů podle chování hráčů k soupeři.

Fresbee má i jiné formy jako například frisbee golf. Ten se hraje stejně jako golf, jen místo jamek jsou v terénu umístěny koše, kam se musíte diskem strefit.

Turnaj, kterého jsme se zúčastnili 8. 10. 2014, se odehrál v Praze na Zlíchově na venkovním fotbalovém hřišti. Počasí nám přálo, a i když to zpočátku nevypadalo (z České Lípy jsme odjížděli za deště), turnaj proběhl bez jediné kapky a dokonce vysvitlo i sluníčko. Od naší první účasti v turnaji uběhly již čtyři roky, a tak jsme očekávali lepší výsledek než poslední místo z minulého turnaje, kdy jsme se spíše seznamovali s pravidly a rozkoukávali se. Dlouho to dokonce vypadalo, že budeme druzí, ale nakonec jen rozdíl jediného bodu ve skóre nás odsunul na 4. místo. I tak je to ale pro nás úspěch a z turnaje jsme odjížděli ve výborné náladě. Protože jestliže u sportů obecně platí přísloví, že nemusíš vyhrát, ale stačí se zúčastnit, o ultimate frisbee to platí tisícinásobně.

Účastníky turnaje byli: Marek Jiří, Marek Pavel, Kučera Tomáš, Mahdal Radek, Pleticha Ondra, Stárek Jan, Tomasch Kryštof, Ježek Matěj, Cháberová Markéta, Václavíková Jana.

V pátek 10. 10. 2014 se studenti zúčastnili krajského kola v přespolním běhu v Jablonci nad Nisou. Závod probíhal v běžeckém areálu pro zimní sporty v Břízkách.

Do soutěže se v každé kategorii nominovala z okresního přeboru nejlepší dvě družstva. Konkurence v kategorii středních škol byla veliká, favority byli biatlonisté a běžkaři ze sportovních tříd z Jablonce nad Nisou a Jilemnice.

Po startu závodníci vyběhli ostře na trať dlouhou 4,5 km. Běželo se v náročném terénu (písek, kameny, vymletá cesta, kořeny), klesání střídalo ostré stoupání. I když tempo závodu určovali favorité, naši závodníci se snažili s nimi držet krok, všichni podali své nejlepší osobní výkony. V celkovém pořadí jednotlivců se na pěkné 11. místo probojoval Filip Švácha, v pořadí družstev jsme skončili čtvrtí.

Družstvo tvořili tito studenti: Filip Švácha, Pavel Marek, Josef Adámek, Vojtěch Žák, Vojtěch Volf a Ondřej Janoušek.

Naše škola se každoročně účastní charitativních akcí, a tak jsme uvítali velký zájem studentů, kteří se přihlásili na podzimní akce Světluška a Bílá pastelka, které proběhly 12. 9. a 15. 10. Z dobrovolníků jsme vždy vybrali 4 dvojice, které zajišťovaly prodej dárkových předmětů na různých místech města. Věříme, že studenti načerpali další cenné zkušenosti nejen v pomoci druhým a v komunikaci s kupujícími, ale také se zajištěním akce.

14. října se uskutečnilo další metodické setkání učitelů biologie. Jako host vystoupil Josef Lhotský a pedagogy z celého okresu seznámil s novými poznatky z evoluční biologie. Přednáška se věnovala především prokaryotickým organismům a fenoménu symbiózy. Dopoledne podobný program absolvovali i zájemci z řad studentů.

Ve stejný den si studenti uspořádali turnaj v piškvorkách, kterého se zúčastnilo 37 soutěžících. Dvacet jich postoupilo do okresního kola. Nejlepšími byli Miroslav Štimpl, David Tichý, Filip Khuc, Vladimír Křížek a Radek Mahdal.

Nahoru