iGymnázium Česká Lípa (poslední studijní týden roku 2012)

Vánoční florbalový turnaj a vánoční koncert gymnaziálního sboru. Olympiáda v německém jazyce a den s vědou. Ani poslední studijní týden roku nebyl bez zajímavých akcí.

Již tradiční a oblíbenou akcí posledního prosincového školního týdne je vánoční florbalový turnaj. Tento sport se na naší škole těší velké oblibě, a proto se soutěž konala celkem ve všech kategoriích. A organizovali si ji sami studenti - jmenovitě hlavně Hynek Bárta a Jan Weiss ze septimy A. Ve středu 19. 12. bojovala florbalová třídní družstva chlapců z nižšího gymnázia a pak ještě dívčí týmy. Mezi malými si nejlépe vedli chlapci ze sekundy B, druzí skončili jejich vrstevníci ze sekundy A a teprve třetí pozice patřila terciánům. Dívky skončily takto: na třetím místě III. A, na druhém 4. A a vítězkami se staly studentky oktávy B.

Ve čtvrtek 20. 12. se pak utkala družstva chlapců jednotlivých tříd vyššího gymnázia. Vavříny vítězství si odnesla 3. A, druzí byli oktaváni z béčka a třetí příčka patřila žákům oktávy A.

Ceny do turnaje věnovalo občanské sdružení rodičů a přátel školy, a tak si vítězové kromě diplomů mohli i zamlsat.

Ve čtvrtek 20. 12. Proběhla zajímavá akce podporující přírodovědné a technické vzdělávání. Žáci prim až kvart absolvovali v tento den výuku velmi netradičně. Do školy přijeli studenti a učitelé z různých fakult Technické univerzity v Liberci s osmi typy různých tematických programů orientujících se na nejmodernější technologické postupy a výsledky vědeckého bádání.

Žáci se v průběhu dopoledne seznámili např. s principy optických bezkontaktních 3D skenerů a využití digitalizace v praxi. Populárně naučným způsobem jim byly předvedeny  funkce 3D tiskáren a jejich reálné využití. Zhlédli videa mnoha unikátních technologií výroby technikou 3D  tisku.  Zážitkem byly demonstrace modelů neuvěřitelných tvarů a konstrukcí, které lze vyrobit pouze těmito postupy.

Seznámili se také se základními principy „nanosvěta“. Při této hodině absolvovali různé pokusy s balónky. Zajímavý byl  demonstrační pokus například s bonbony Mentos,  dietní Coca-colou, ale i s dalšími materiály. Žáci získali též poznatky z oblasti konstrukce automobilů. V programu moderní textilní techniky mohli otestovat  svou zručnost a šikovnost, program textilní materiály byl zaměřen na to, jak je možné vyrobit nanovlákno na nanokolovratu. Nové poznatky získali žáci i v tématech mikrobiologie nebo intermetalika a geopolymery.

V rámci jednotlivých programů nechyběly ani soutěže o zajímavé ceny. Den s vědou ukázal žákům vědu a techniku jako zajímavé oblasti, kde mohou v budoucnu najít své perspektivní uplatnění.

Od října se studenti německého jazyka připravovali na školní kolo jazykové olympiády, které se konalo 18. 12. 2012.

Ve třídě 2. A se s nadšením přihlásili všichni studenti, a proto bylo nutné uspořádat nejprve třídní kolo, které jsme pořádali historicky poprvé, a teprve z toho kola postoupilo 5 nejlepších do kola školního. Studenti se pečlivě připravovali a při zkoušení prokázali schopnost zorientovat se v daném tématu, improvizovat a rychle reagovat.

Školní kolo proběhlo opět v přátelské atmosféře. Studenti soutěžili s 10 tématy z běžného života a reálií německy mluvících zemí. Po úvodním krátkém osobním pohovoru následovala prezentace vylosovaného tématu, popis obrázku a na závěr praktická komunikační situace z běžného života. Z původního počtu 9 studentů se školního kola zúčastnilo pouze 5, neboť ostatní bohužel onemocněli.

1. místo získala Marie Skočovská ze třídy 3. A, na 2. místě se umístila Hana Nguyen z 2. A, 3. Místo obsadil Tomáš Kučera, 4. místo Dominika Röslerová a 5. místo Nikola Herpaiová, všichni z 2. A.

Marie Skočovská a Hana Nguyen postupují do okresního kola, které se koná v únoru v DDM Libertin.

Poslední den před prázdninami se uskutečnil tradiční vánoční koncert organizovaný Hanou Homolovou. Dopolední premiéru si užili studenti školy, odpolední vystoupení pak bylo určeno široké veřejnosti.

Všechny fotografie v dnešním igéčku: Bùi Viết Trung