iGymnázium Česká Lípa (7. až 10. týden)

Dorazily dílčí výsledky šetření PISA. Jak dopadl poslední lyžák? Mnoho výsledků ze soutěží, od zeměpisné olympiády přes programování po Kandrdáska. Co je FYKOSí Fyziklání?

Velká nemocnost a také jarní prázdniny zasáhly do pravidelných zpráv z naší školy. Pojďme si aspoň zrekapitulovat ty nejdůležitější akce.

Na jaře roku 2012 se naši studenti zúčastnili mezinárodního šetření PISA, nyní přišly výsledky za Českou republiku (ty mezinárodní budou známé až v prosinci 2013). Mezinárodní projekt PISA (Programme for International Student Assessment) dlouhodobě sleduje úroveň čtenářské, matematické a přírodovědné gramotnosti patnáctiletých žáků. Projekt nehodnotí, jak žáci zvládli předepsané učivo, ale klade důraz na prověření znalostí a dovedností, které mladí lidé potřebují pro úspěšné uplatnění v budoucnosti. Šetření probíhá ve tříletých cyklech, v každém cyklu je věnována hlavní pozornost jedné ze zmíněných oblastí. Zbylé dvě oblasti jsou zastoupeny v menší míře a získaná data slouží zejména ke sledování změn ve výsledcích žáků v průběhu času. Cyklus PISA 2012 je zaměřen na matematiku. Jeho součástí bylo navíc i zjišťování, jaká je finanční gramotnost patnáctiletých žáků a jak umějí řešit problémové úlohy mezipředmětového charakteru. Do projektu se v tomto cyklu zapojilo 69 zemí z celého světa.

Z následující tabulky je zřejmé, že se nijak zásadně nelišíme od jiných víceletých gymnázií v republice.

Nyní již k výsledkům v různých soutěžích, které se uskutečnily v minulých týdnech.

V pondělí 11. 2. se v Liberci konalo krajské kolo ve florbale. Děvčata přistupovala k zápasům zodpovědně, v některých utkáních jim k výhře chybělo pouze trošku střeleckého štěstí, i tak na ně po závěrečném sčítání bodů čekal diplom. Gymnázium Česká Lípa skončilo v krajském kole ve florbale na pěkném 3. místě.

Další vavříny nasbírali naši žáci ve třech kategoriích okresního kola konverzační soutěže – olympiády v anglickém jazyce. Kategorie středních škol proběhla ve středu 13. 2. v DM Libertin. Celkem se velice vyrovnané soutěže zúčastnilo 20 studentů a po skvělých výkonech postupují do krajského kola Barbora Dršková (VII. B) z prvního a Michal Říha (VI. A) z druhého místa. Na krásném pátém místě se v okresním kole umístila i další - nejmladší - studentka z naší školy, Lívia Lakatošová (V. B).

Ve stejný den proběhla i soutěžní kola kategorií určených pro žáky základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií.

Největší konkurence byla v první kategorii, kde se sešlo 17 soutěžících. Za naši školu soutěžil Radim Fojtů z primy A a Andrea Bínová ze sekundy A. Radim Fojtu obsadil vynikající 2. místo.

V kategorii II. B. pro tercie a kvarty z gymnázií jsme obsadili všechna tři první místa.

Na prvním místě byla Alena Brabencová- tercie A

Na druhém místě byl Daniel Hanzelka – tercie A

Na třetím místě byla Tereza Sklenářová- kvarta B

Alena Brabencová a D. Hanzelka postupují do krajského kola v Liberci.

Ve dnech 10. - 15. 2. 2013 proběhl lyžařský kurz sekund v Příchovicích. Sněhové podmínky byly výborné a sjezdovka U Čápa dokonale připravená. Také běžecké tratě okolo rozhledny Štěpánka vyhovovaly profilem i úpravou. Tento kurz se nijak nelišil od standardního výcviku lyžování  sjezdového a běžeckého. Přesto bylo několik zvláštností, které na jiných kurzech nebývají. Předně se nám podařilo naučit lyžovat (alespoň na úrovni obstojného začátečníka) nebývale velký počet naprostých začátečníků a doufáme, že všichni se budou rádi vracet k tomuto nádhernému zimnímu sportu. Také vyplnění volného odpoledne nebylo zcela obvyklé. Podařilo se nám navštívit místní hovězí biofarmu produkující především mléko. Pro studenty to byl určitě zajímavý zážitek, z výkladu majitelky při procházení provozem dozvěděli spoustu zajímavých informací o chovu krav a co znamená produkovat bio produkt. Také Jičínská chata, ve které jsme byli ubytovaní, určitě zanechá ve studentech trvalý dojem. (Skvělá společenská místnost s konferenčním stolkem sloužícím velmi záhy coby stůl na stolní tenis či jako vyvýšené pódium při závěrečné diskotéce, večery s fotbalovou Ligou mistrů na velké obrazovce, návštěva velkého iglú a zajímavý jídelníček.)  Snad jen úraz a nemoc, které předčasně ukončily kurz dvou studentů, je malou kaňkou jinak velmi živého a aktivního kurzu.

Dne 15. 2. 2013 se tým našeho gymnázia ve složení Miroslav Hanzelka, Tomáš Novotný, Barbora Dršková, Radek Mahdal a Jan Kubát zúčastnili soutěže 7. FYKOSí Fyziklání- 2013, která se konala na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze.

Soutěžili (i když nemuseli) v nejvyšší kategorii A a obsadili krásné 11. místo. V celkovém pořadí 76 soutěžících týmů obsadili 14. místo.

V úterý 19. února proběhla recitační soutěž pro žáky nižšího gymnázia. V první kategorii zvítězila Viktorie Pechrová z I. A, na 2. místě se umístila Kateřina Walterová ze II. A a na 3. místě skončila Dominika Tichá z I. A. Ve vyšší kategorii bylo uděleno pouze první a druhé místo, nejlépe zarecitovala Klára Ponížilová a druhá se umístila Bára Košková, obě ze třídy III. B.

Zveřejněny byly i výsledky krajského kola ASTRONOMICKÉ OLYMPIÁDY kategorie. Naši školu reprezentovali Miroslav Hanzelka a Tomáš Novotný. Miroslav Hanzelka obsadil nádherné 5. místo a postupuje do celostátního kola. Finále kategorie AB proběhne ve dnech 21. - 22. 3. 2013 na Hvězdárně a planetáriu Johanna  Palisy v Ostravě.

Ve čtvrtek 21. února se na SPŠ v České Lípě sešli studenti, aby si poměřili své síly v okresním kole soutěže v programování. Své zastoupení mělo i naše gymnázium. Programování v kategorii ZŠ vyhrál s maximálním ziskem 100 bodů Jan Kytka (IV.A). V kategorii SŠ Tvorba webu vyhrál opět s plným ziskem 100 bodů Artemiy Pozdnyakov (VIII.A) a jen o pět bodů méně získal druhý Šimon Lomič (4.A). Soutěžící si odnesli drobné ceny od pořadatele, kterým byl Dům dětí a mládeže Libertin, v podobě knižních poukázek a také si zajistili účast v krajském kole soutěže, které se koná 19. dubna v Liberci.

Dne 25. 2. 2013 se na TU v Liberci konalo regionální kolo již 6. ročníku soutěže Mladý Demosthenes, v níž žáci a studenti rozdělení do 4 kategorií soutěží v řečnickém umění. Naši školu vzorně reprezentovali tito soutěžící: za 1. kategorii Anna Srnková ze II. A – umístila se na 2. místě; za 2. kategorii Diana Rybová z IV. A – umístila se na 2. místě; za 3. kategorii Ondřej Janoušek z V. A – umístil se na 1. místě a postupuje do krajského kola.

Ve středu 20. února se konalo školní kolo zeměpisné olympiády. I přes začátek ve 13:30 h a zvýšenou nemocnost se sešlo celkem 84 soutěžících ve čtyřech kategoriích.