iGymnázium Česká Lípa (46. týden)

Kdo bude reprezentovat školu na celostátním kole logické olympiády a v krajském kole soutěže v českém jazyce? Video z představení Michaela Londesborougha. Odkaz na informace k přijímacím zkouškám. Obsáhlá reportáž z futsalové ligy.

V pondělí 5. listopadu vyrazilo 35 studentů se svými učiteli do Liberce, kde v Krajské vědecké knihovně vystoupil anglický chemik Michael Londesborough. V rámci Týdne vědy a techniky uvedl svou přednášku věnovanou různým formám energie, která byla prokládána pokusy s kyslíkem, vodíkem, pevným oxidem uhličitým či kukuřičnými křupkami. Představu o této akci si můžete udělat díky následujícímu videu:

Ve středu sedmého proběhlo na naší škole školní kolo olympiády v českém jazyce. Soutěžilo se ve dvou kategoriích a studenti se potýkali jak s jazykovými úkoly, tak se slohovou prací na zadané téma. Z každé kategorie postupují dva nejlepší do okresního kola, které se bude konat 7. 2. 2013. Z I. kategorie (tercie, kvarty) jsou to Ondřej Vosála z III. A a Diana Rybová z IV. A. Z II. kategorie (střední školy) postoupily Klára Teplá z VI. B a Adéla Česenková z VII. A.

Konečně také dorazily výsledky krajského kola logické olympiády. Z kategorie středních škol postoupili do celostátního kola druhý Tomáš Novotný a třetí Miroslav Hanzelka. Tito dva nás budou rovněž reprezentovat v áčkové kategorii chemické olympiády. Její krajské kolo se uskuteční na začátku prosince.

Ve středu a ve čtvrtek jsme se stejně jako zástupci ostatních středních škol z našeho regionu zúčastnili tradiční největší burzy škol, tedy akce, jejímž cílem je napomoci žákům 9. tříd základních škol v rozhodování o svém budoucím vzdělání či povolání. Podle informací organizátorů počet vystavovatelů opět stoupl (o dvě školy), získávat informace chodili jak  jednotliví rodiče se svými dětmi, tak celé třídy.  Bohužel od krajského úřadu jako zřizovatele středních škol dosud nemáme dostatek konkrétních  informací k přijímacímu řízení. Alespoň jsme proto zřídili na našich webových stránkách rychlé odkazy, kam budeme umisťovat veškeré údaje k tomuto tématu (zde).

Dne 8. 11. 2012 se gymnázium zúčastnilo středoškolské futsalové ligy, která se jako každý rok hraje pod hlavičkou FAČR. Nastupujeme v divizi D (Severní Čechy) a do 1. kola nám byli nalosováni tito soupeři: Podřipská SŠ Roudnice nad Labem, SOŠ TAZ Lovosice a Gymnázium Lovosice.

Obsáhlou reportáž nám opět připravil Viktor Česenek:

Hrálo se v basketbalové hale u přívozu v Lovosicích systémem každý s každým. Hrací čas byl 2x15 minut hrubého času. Turnaje se zúčastnili tito hráči: Viktor Česenek, Vít Bárta, Jan Stárek, Jiří Vágner, Jakub Copko, Jan Mitáč, Václav Hruška a Ondřej Dytrych. Po krátké prezentaci se začalo hrát a zahajovací zápas hráli českolipští reprezentanti proti Roudnici.

Podřipská SŠ Roudnice nad Labem – Gymnázium Česká Lípa 1:8 (0:3)

Toto utkání mělo jednoznačný průběh, když už od úvodních minut bylo jasné, kdo bude udávat tempo zápasu. Po kontrolované první půli, kdy jsme vedli již 3:0, přišlo na začátku druhé půle snížení na 1:3, ale větší komplikace nenastala a pěti dalšími brankami v síti Roudnice se skóre zastavilo na 8:1 pro gymnázium.

Gymnázium Česká Lípa – Gymnázium Lovosice 4:0 (1:0)

Ze začátku zápasu jsme byli nekoncentrovaní a nerozehraní, protože jsme před tímto zápasem měli dlouhou třízápasovou pauzu. Přesto se nám v prvním poločase povedlo vstřelit branku a následné dobré zákroky našeho brankáře nám dodaly pohodu a potřebný klid ve hře. Do druhého poločasu jsme vstoupili jako vyměnění, velmi dobře jsme kombinovali, soupeře do ničeho nepustili a prakticky se hrálo jen na jednu bránu. Nakonec přišly zasloužené tři branky a utkání skončilo výsledkem 4:0 pro českolipské. Tento výsledek nám zaručil postup, takže v posledním zápase se hrálo jen o to, z jaké postoupíme pozice.

SOŠ TAZ Lovosice – Gymnázium Česká Lípa 2:3 (1:1)

Ačkoliv tomu výsledek neodpovídá, bylo toto utkání ovládané pouze gymnáziem. Lovosice se dostaly do ohrožení naší brány ojediněle, přesněji třikrát za zápas, ale dvakrát dokázaly šanci proměnit. Ujaly se vedení 1:0, a my i přes mnoho vypracovaných šancí, kdy některé byly z kategorie tutových, jsme se nedokázali prosadit. Až minutu před koncem první půle jsme se konečně dočkali a srovnali na 1:1. Druhá půle v podstatě kopírovala půli první. Naše velké neproměněné šance, ze kterých přišel následný trest, a lovosičtí znovu vedli. Ovšem Gymnázium to nevzdalo a výsledek dvěma brankami otočilo ve svůj prospěch a zajistilo si postup do 2. kola z prvního místa. Druhé kolo proběhne v termínu do 15. 12. 2012 a českolipští se v něm utkají s nějakou školou z Teplic a se školou z Ústí nad Labem nebo Děčína.