iGymnázium Česká Lípa (37. týden)

Verze pro tisk |

Adaptační kurz prvních ročníků. Noví studenti z Thajska i Spojených států. Podzimní maturant uspěl. Bude náš nejlepší matematik oceněn na kraji?

První školní týden je u nás tradičně především ve znamení adaptačních dnů pro nově přijaté žáky. Letos jsme sice nevyjeli do Holan, ale i ve škole a jejím okolí strávilo 30 nových primánů a 30 žáků prvního ročníku čtyřletého studia příjemné dva dny plné her a dalších zajímavých aktivit.

Počátkem jejich seznamovacího kurzu bylo představení všech vyučujících v dané třídě a pak už měla každá z nich samostatný program. Primáni začali seznamovacími hrami, při nichž se zpočátku učili svá jména, poté ve skupinové hře poznávali své zájmy, oblíbené činnosti, jídla, mohli se projevit i výtvarně či formou prezentace mluveného slova. Po obědě se vydali s pěti vyučujícími pod nedaleký Špičák a v přírodě na jednotlivých stanovištích soutěžili v netradičních úlohách například z biologie, fyziky, zeměpisu, němčiny… a nechyběly ani sladké odměny věnované sdružením rodičů a přátel školy. Druhý den (tj. ve středu 5. 9.) pak s metodikem prevence pokračovali v kohezních (stmelovacích) a seznamovacích hrách a po obědě je čekala soutěž Velbloud, pod níž se skrývala netradiční bojová hra v prostorách školní budovy. Jejím cílem bylo nejen primány pobavit, ale též je přiučit orientaci v nové škole. V jejich závěrečném hodnocení prakticky všechny aktivity obstály na jedničku, některé i s hvězdičkou :o).

Adaptační dny žáků prvního ročníku byly náročnější a ve znamení hesla „Gympl ve dne v noci“ noví studenti ve škole také přespali. I oni absolvovali kohezní cvičení s metodikem prevence, dále sportovní hry na hřištích, večerní tvorbu třídního obrazu s názvem Vodní svět a hrátky v tělocvičně. Večeři jistila všeobecně oblíbená pizza spořádaná piknikovým způsobem na trávě před budovou. Vrcholem celé akce byla určitě noční stezka po škole, kdy se vyzbrojeni baterkami a deseti více či méně zapeklitými úkoly (Učí vaše třídní ještě v pátek šestou hodinu?, Napište číslo kabinetu, kde sídlí pouze muži…) vydali za naprosté tmy do jednotlivých podlaží, aby našli ty správné odpovědi. Pak už zbývalo jen roztáhnout po tělocvičně koberce a žíněnky, v tělocvičných šatnách zvládnout hygienu, zakódovat školu a jít spát. O tom, že si to noví prváci užívají, svědčil smích ozývající se z tělocvičny ještě po půlnoci. Ráno pak skupinka kluků vyrazila na nákup potravin na snídani, holky ji pak ve školní jídelně servírovaly. Poslední akcí byl kolotoč po učebnách pod krycím názvem Podle chuti do roboti aneb Kdopak by se gymplu bál. V odborných učebnách byly připravené zajímavé úkoly související s jednotlivými předměty, a tak už se pomalu začalo ukazovat, kdo je dobrý v angličtině, kdo se nebojí fyzikálních pokusů, kdo asi bude dělat olympiádu z biologie… I to je pro nás seznamování s novými žáky. A tak snad i studenti 1.A odcházeli ve středu ze školy spokojení, i jejich hodnocení této akce tomu nasvědčuje.

A ještě video z nočního bloudění školou:

 

Jinak je první školní týden vždy hektický a stejný byl i u nás. Dolaďoval se rozvrh, žáci 3.A a septimy A i B jej trávili částečně na vodáckém kurzu na Vltavě a částečně na kurzu turistickém v okolí České Lípy.

A také letos máme ve škole i exotické studenty – dívka z Thajska u nás studuje v rámci programu FAS a druhá dívka přijela na roční pobyt z Ameriky.

V závěru týdne jsme ještě odeslali nominaci našeho matematického génia Tomáše Novotného k ocenění v rámci Libereckého kraje a doufáme, že si slavnost užije. Zaslouží si to – a nejen proto, že například získal první místo v celostátním kole soutěže Matematický klokan v kategorii Junior.

Podzimní termín státních maturit se nás téměř nedotkl, jediný náš maturant opakoval písemnou práci z českého jazyka a obstál v ní dobře.

Nahoru