iGymnázium Česká Lípa (17. a 19. týden roku 2014)

Jak se loučili maturanti? Dvě celostátní soutěže. Další série projektových dnů pro žáky z Českolipska. Nadšení maratonci. Obhajoba vítězství v ekologické olympiádě.

Po sérii neúplných týdnů navazujeme na předchozí zprávy o aktivitách našich žáků i učitelů, tentokrát v období od 22. dubna do 7. května.

První dva školní dny po Velikonocích byly především ve znamení přijímacích zkoušek. Ke studiu se přihlásilo celkem 134 uchazečů, z nich bylo posléze přijato šedesát.

V úterý 22. dubna proběhl také další projektový den, tentokrát nás navštívili žáci z osmých tříd ZŠ Pod Ralskem Mimoň. Věnovali se cvičením z biologie a chemie v našich laboratořích.

Ve středu 23. 4. se naše družstvo zúčastnilo semifinále Juniorského maratonu v Jilemnici.

V první půli závodu se gymnazisté drželi okolo osmého místa, což bylo lepší, než jsme doufali. V druhé půli postupně nastupovali ti, od nichž jsme očekávali, že dobré umístění dokážou udržet, což se nejen vyplnilo, ale naopak předposlední běžec štafety Filip Švácha předběhl závodníka třetího družstva domácí Jilemnice a tím jsme se dostali až na 6. místo, které Ondra Olšar potvrdil zdrcujícím finišem.

Mezi výrazné opory patřila především děvčata. Dokonce Tereza Hrochová a Jana Václavíková byly vyhlášeny jako druhá a třetí nejrychlejší běžkyně. Co však asi opravdu rozhodlo, byl fakt, že na rozdíl od družstev v závěru startovního pole nebyl u nás nikdo, kdo by byl skutečně slabý.

Největším překvapením a odměnou za výborný výkon bylo pro naše družstvo to, že se při vyhlášení dozvědělo, že z každé školy může postoupit jen jedno družstvo a před námi byla dvě družstva sportovních gymnázií z Jablonce, další dvě z Jilemnice  a  nakonec z Vrchlabí, které není v našem kraji, takže jsme se stali třetí postupující štafetou do finále 11. května při pražském maratonu. Pro naše studenty to byl velký zážitek, neboť na startu tohoto závodu byli i někteří přední světoví maratonci. O pražském vystoupení našeho družstva budeme informovat v příštím vydání tohoto zpravodaje.

Čtvrtek 24. dubna byl dnem naší účasti ve dvou celostátních kolech soutěží. První byla konverzační soutěž ve francouzském jazyce, kde Ondřej Volejník z kvinty A vybojoval skvělé druhé místo. Druhou soutěží byl tzv. ChemQuest, kterého se zúčastnil Kryštof Tomasch a a Vít Minařík s pokusem Výroba lávové lampy.

Během posledního dubnového víkendu probíhalo v Hrádku nad Nisou krajské kolo ekologické olympiády. Naši školu reprezentovali Petr Paulík, Ondřej Volejník a Ludvík Kašpar. Tato trojice obhajovala vítězství z loňského roku.

Tématem letošního ročníku byla „Obnova a rekultivace“. Soutěž tvořily dvěčásti – test s poznávačkou a praktický úkol. Cílem praktického úkolu bylo provést průzkum bývalého těžebního prostoru společnosti Pískovny Hrádek. Na základě zjištěných informací měli soutěžící rozhodnout, jakým způsobem danou plochu rekultivovat. Navržené řešení pak museli obhájit před odbornou porotou.

Naši studenti pod vedením Mgr. Tulkové zvítězili v testu i v náročné praktické části a postoupili do národního kola, které proběhne 12.-14. června v Hradcích u Vrábče v jižních Čechách.

V pondělí 28. dubna se se svou školou rozloučili letošní maturanti. Tradiční „poslední zvonění“ studentů, tentokrát oblečených v roztodivných a hlavně úsměv vzbuzujících kostýmech, probíhalo od časného rána před školou. Během první vyučovací hodiny pak maturanti obešli s písničkou na rozloučenou i většinu tříd a velká přestávka patřila závěrečnému setkání s pedagogickým sborem. Přejeme našim maturantům hodně štěstí při nadcházející zkoušce „z dospělosti“, ale hlavně v jejich dalším studiu a životě. Potřebovali ho již v období od 2. do 7. května, kdy psali písemné zkoušky státní části maturit.

Ale nejen maturitami žila na přelomu dubna a května naše škola.

V úterý 29. dubna byl připraven projektový den, tentokrát pro žáky osmých tříd ZŠ 28. října v České Lípě, zaměřený na chemii.

O týden později k nám za týmž účelem poprvé zavítali žáci ze ZŠ Zákupy, kteří si vyzkoušeli pokusy též ve fyzikální laboratoři.

V úterý 29. dubna se v Liberci konalo krajské kolo jubilejního 50. ročníku chemické olympiády v kategorii C. Tato kategorie je určena pro studenty 1. a 2. ročníků středních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.Z naší školy se jej zúčastnili 3 studenti – Ludvík Kašpar (V.A) a Tereza Mužíková a Michal Drahozal  (oba 1.A).  Výborně si vedl zejména Ludvík Kašpar, který obsadil mezi často staršími účastníky krásné 4. místo.

Poslední dubnový den navštívili studenti primy a sekundy v KD Crystal zeměpisný pořad o Indonésii.