iGymnázium Česká Lípa (12. týden)

Lyžování v Alpách, postup do Amsterodamu, úspěch v matematické soutěži Náboj, krajské stříbro v angličtině a fotogalerie z projektu Lanterna futuri. Pokud se zajímáte o českolipské gymnázium, máte možnost dozvědět se více.

Matematická soutěž Náboj sice nepatří mezi oficiální olympiády, nabízí však srovnání jednotlivých škol v celostátním, a dokonce i mezinárodním měřítku. Soutěží pětičlenná družstva středoškoláků ve starší i mladší kategorii.

Z reprezentantů naší školy lépe a vlastně hlavně skvěle dopadli ti starší (3. a 4. ročníky), kteří obsadili čtvrté místo z 85 českých týmů -  mimochodem před nimi byli jen žáci z nejproslulejších „matematických“ gymnázií, což je G na třídě Kapitáta Jaroše v Brně a G Jana Keplera z Prahy. V rámci mezinárodního srovnání pak byli sedmí. Studenti prvních ročníků skončili dvacátí z 61 českých družstev. A protože studenti si rádi v novinách přečtou svá jména, prozradíme, že v Praze byli Michal Kubát, Radek Galabov, Jan Valášek, Miroslav Hanzelka a Tomáš Novotný (za starší), Tereza Kameníková, David Tichý, Patrik Šváb, Hanka Nguyen a Radek Mahdal (za mladší).

Čtenáři si jistě už všimli, že některá jména se objevují v našich zprávách častěji. Tomáš Novotný je jednou z hvězd naší školy a potvrdil to i v soutěži Klokan, o které jsme informovali minulý týden. Ze všech účastníků napříč všemi kategoriemi získal nejvíce bodů.

Největšího individuálního úspěchu dosáhla minulý týden Livia Lakatošová, když v krajském kole konverzační soutěže v angličtině obsadila druhé místo.

22. března se v Liberci konalo i krajské kolo soutěže ve francouzštině. Naši studenti se v poměrně silné konkurenci umístili takto:

za kategorii A1            Ondřej Volejník z III. A - 7. místo

za kategorii B1            Patrik Šváb z V. A - 5. místo

za kategorii B2            Lenka Ročková z 1. A - 6. místo.

Dne 21. 3. 2012 se na naší škole konalo okresní kolo olympiády v českém jazyce. Soutěžilo se ve dvou kategoriích. Potěšily nás zejména výsledky II. kategorie určené pro střední školy.  Do krajského kola nás totiž pojede reprezentovat studentka Adéla Česenková ze VI. A, která postupuje z 1. místa. Tereza Kameníková z V. B skončila sedmá. V I. kategorii se z našich studentů nejlépe umístil Petr Paulík z III. B (11. místo). Zvítězil Tomáš Plešiger z Gymnázia Mimoň.

Základní škola Slovanka už několik let pořádá moderátorskou soutěž Mladý ekomoderátor. Z našich reprezentantů nejlépe dopadli Diana Rybová na prvním Tomáš Kučera na třetím místě.

Tolik k soutěžím. Naši studenti jsou neustále někým testováni. Minulý týden si mohli vyzkoušet testování počítačových dovedností v rámci European e-skills Week (tedy zároveň v anglickém jazyce). Celkem se jich akce zúčastnilo 187 s průměrem 58 procent, přičemž celostátní je v okamžiku psaní článku 49 procent. Doslova zazářil Šimon Lomič, který "nastřílel" absolutních sto procent.

Gymnazisté se také podívali na Národní výběrovou konferenci Evropského parlamentu mládeže, kde se vybíraly dva školní týmy pro reprezentaci České republiky na mezinárodních zasedáních. Pracovními jazyky NVK jsou angličtina a francouzština. V průběhu zasedání spolupracují studenti z různých škol v komisích, které si sami zvolí podle toho, jaká témata osobně preferují – ať už jde o problematiku ekonomickou, environmentální nebo třeba zahraničně-politickou. A také zde jsme zaznamenali úspěch. Ondřej Soukup byl vybrán jako reprezentant České republiky do jednoho z týmů a na podzim se zúčastní mezinárodního setkání v Amsterodamu. Dalšími účastníky byli: Eliška Šanderová, Marie Tomášková, David Máška a Ondřej Bičiště. Z akce nabízíme několik fotografií.

Asi pro běžného čtenáře atraktivnější akcí byl studijní pobyt 22 studentů v bavorském Ettalu, kde sídlí naše partnerská škola. Podle ohlasů studentů se nejvíce vydařily dva dny strávené na sjezdovkách nejvyšší německé hory Zugspitze, obzvlášť když permanentky hradila německá strana :o). Zaujala i exkurze do automobilky BMW či účast na mši, při níž studentka Bára Kutinová předčítala části duchovních textů.

Dole v galerii si ještě můžete prohlédnout fotografie z projektových dnů, které se uskutečnily předminulý týden v Polsku a Německu.