iGymnázium Česká Lípa (11. týden)

Jak jsme dopadli v programu Excelence středních škol? Kde a jak probíhal  poslední lyžařský kurz? Jak dopadlo okresní kolo zeměpisné olympiády? Uspěly malé dívky na okresním kole v basketu a velké v krajském? Kolik studentů se účastnilo Klokana?

Hlavní zprávou tohoto týdne je jistě úspěch v soutěži Excelence. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vypsalo na jaře roku 2011 program s názvem Excelence středních škol 2011. Jde o hodnocení škol podle výsledků v soutěžích s cílem podporovat talentované žáky. V prvním ročníku se porovnávaly výsledky jen nejstarších studentů v patnácti vybraných soutěžích, a to v krajských, ústředních a mezinárodních kolech. Z 291 škol celé republiky, které byly přihlášeny, obsadilo Gymnázium Česká Lípa 57. místo a obdrželo finanční odměnu ve výši 102 360 Kč. Mezi krajskými školami jsme dosáhli na šestou příčku. Z nemalé finanční odměny máme pochopitelně velkou radost, navíc toto hodnocení ukazuje, že v konkurenci mezi ostatními školami naše gymnázium rozhodně obstojí.

I tento týden pokračovaly různé soutěže.

Největší okresní akcí, která se odehrávala přímo u nás ve škole, byla zeměpisná olympiáda všech kategorií. V kategorii D (ti nejstarší) zvítězil Pavel Průcha, druhý byl Michal Vokurka a i třetí student byl z naší školy - Miroslav Hanzelka. První místo v kategorii C bral Milan Klimeš. V mladších kategoriích si prvenství odvezli žáci z jiných škol. V béčku zvítězil Matěj Pazderník ze Slovanky a spolu s ním postoupila Alena Brabencová z Gymnázia Česká Lípa. V kategorii těch úplně nejmladších byla nejlepší gymnazistkou až pátá Andrea Bínová, šestý skončil Daniel Vladimirov. První byl Vít Mareš ze ZŠ nám. Míru v Novém Boru.

Rozběhla se i krajská kola soutěží. V minulém týdnu jsme informovali o vítězství Jana Baboráka v okresním kole soutěže v anglické konverzaci, v krajském klání skončil na solidním pátém místě.

Basketbalistky na kraji vybojovaly třetí místo ve složení Andrássyová, Navrátilová, Houdková, Česenková, Havlová, Bártlová a Nguen.

A u sportu ještě zůstaneme. 15 března se dívky z primy B a sekund zúčastnily okresního kola basketbalového turnaje ANDI Cup. Přihlásilo se pět družstev. Naše studentky porazily všechny soupeřky a staly se tak celkovými vítězkami soutěže. Blahopřejeme a děkujeme Natálce Kasalové, Nikole Musilové, Adéle Vaněčkové, Janě Svobodové, Katce Čermákové, Anežce Hladíkové, Terce Baštové, Adéle Hozákové, Kamile Budkové a Báře Bretové.

V pátek se uskutečnila jedna z nejmasovějších akcí – školní matematická soutěž Klokan. Zúčastnilo se jí 111 studentů a studentek, z toho 29 v kategorii Benjamin (tj. primy a sekundy), 29 v Kadetech (tercie, kvarty), 26 v Juniorech (kvinty, sexty a 1. a 2.ročník) a 27 v kategorii nejstarších nazvané Student. Výsledky se ještě zpracovávají, prozatím nabízíme několik hezkých pohledů na soustředění studentů při řešení matematických úloh.

Z minulého týdne vám ještě dlužíme výsledky školního kola biologické olympiády nejstarších. Zvítězila Denisa Pavlíčková, která za sebou nechala mnohem zkušenější Terezu Bečicovou a Ivanu Timovou.

A nyní k těm, kteří trávili čas mimo školní budovu.

Posledního lyžařského kurzu sezony se účastnili žáci kvinty A. Počasí solidní, sněhové podmínky velmi dobré, kolektiv podle hodnocení učitelů výborný. Kromě tradičních sjezdových a běžeckých disciplin probíhal též výcvik snowboardový. Jak bylo v Dolních Mísečkách, můžete nejlépe posoudit z přiložených fotografií.

Sexta A byla dokonce v zahraničí. Větší část studentů této třídy se účastnila dílen projektu Lanterna Futuri v německém Groshennersdorfu, menší pak v polské části Krkonoš, ve vesnici Niedamirow.  Společně se svými vrstevníky z těchto dvou zemí pracovali celkem v pěti dílnách. Tohoto mezinárodního projektu se naše škola účastní již od roku 2005 a jako již tradičně se studenti vrátili nadšení, plní nových zážitků i bohatší o nové zkušenosti i kamarády. Navíc v rámci dílen vznikly i zajímavé produkty výtvarné, hudební, fotografické, textové a divadelní.