iGymnázium Česká Lípa (10. týden)

Verze pro tisk |

Rozhodli jsme se využít nabídky i-novin školám a pravidelně občany Českolipska informovat o dění na našem gymnáziu. 10. kalendářní týden byl ve znamení soutěží, lyžařského kurzu či exkurze na místní Úřad práce.

Nejprve k soutěžím. Hned v pondělí po jarních prázdninách se v učebně a laboratoři chemie sešel výkvět českolipských a novoborských mladých chemiků na okresní olympiádě. Z našich nejlépe zabodovala Jana Václavíková z kvarty B na čtvrtém místě. Překvapil Ludvík Kašpar, který má chemii teprve půl roku a už se dokázal prosadit na osmé místo.

Zatímco ti nejmladší absolvovali už okresní kolo, v kategorii C (první a druhé ročníky střední školy) se reprezentanti školy teprve vybírali v kole školním. V pátek se jich sešlo 15 a první tři skončili Tomáš Novotný (VI. A), Barbora Dršková (VI. B) a Cedrik Horčička (V. B), který minulý rok v nižší kategorii dokonce vyhrál krajské kolo.

7. března se na průmyslové škole konalo okresní kolo Olympiády v programování. Jan Kytka z tercie A zvítězil ve své kategorii, mezi staršími se druhý umístil Albert Myšák (VI. B) a třetí Artemiy Pozdnyakov (VII. A).

Ve stejný den se v Liberci konalo krajské kolo konverzační soutěže v německém jazyce. Podle zatím neoficiálních výsledků obsadila třetí místo Renata Doležalová ze septimy A.

O den později v podobné soutěži, ale v jazyce anglickém student Jan Baborák ze stejné třídy vyhrál kolo okresní a my doufáme, že podobně uspěje i v tom krajském. 

Rozběhla se také školní kola biologických olympiád. Minulý týden se konala hned ve dvou kategoriích. V této soutěži škola pravidelně sbírá vavříny, a tak jde o klání prestižní, z něhož ti nejlepší postupují rovnou do Liberce. Zatím jsou spočítány výsledky kategorie B pro první a druhé ročníky. Pořadí na prvních třech místech je následující: 1. Zuzana Kroulíková, 2. Ondřej Bičiště (oba sexta A), 3. Klára Teplá (V. B).

Přes velké vyhecování neuspěli naši starší žáci v okresním kole ve futsalu a museli se sklonit nejen před vítězi ze ZŠ Jižní, kteří budou reprezentovat okres v krajském kole.

Oblíbené jsou samozřejmě všechny možnosti, jak aspoň na chvíli uniknout ze školních lavic. Minulý týden měli největší štěstí studenti sekund, kteří trávili celých šest dnů v jizerskohorských Příchovicích na lyžařském kurzu. Podle jejich opálení je zřejmě, že měli rozhodně lepší počasí, než panovalo během jarních prázdnin. Tuto lokalitu jsme vyzkoušeli poprvé a lze konstatovat, že beze zbytku splňuje naše požadavky na běžecké i sjezdové terény na našich kurzech.

Studenti třetích ročníků absolvovali v rámci biologie speciální kurz první pomoci. Přednáška s besedou včetně praktických ukázek i nácviku masáže srdce, vedená tzv. paramedikem (tj. členem záchranářského týmu), poskytla studentům konkrétní a užitečné znalosti. Pro žáky téhož ročníku byla navíc v pondělí a v úterý v rámci předmětu základy společenských věd připravena exkurze na českolipský úřad práce, kde byli informováni o situaci na trhu práce, možnostech uplatnění absolventů středních a vysokých škol či podpůrných programech v oblasti profesní orientace.

V úterý 6. 3. se uskutečnilo poslední informační odpoledne před blížícími se přijímacími zkouškami. Zájemci o studium a jejich rodiče byli informováni především o nových testech společnosti Cermat. Lze předpokládat, že provedení nástrahami jednotlivých typů úloh z matematiky, českého jazyka i studijních předpokladů pod vedením našich učitelů pro ně bude užitečné při přijímacích zkouškách, které na naší škole proběhnou 23. a 24. dubna.

Nahoru