iGymnázium (14. a 15. týden)

Verze pro tisk |

Kresby Piyakorn Koowattanataworn. Nevíte, o koho jde? Pak pokračujte ve čtení. Co je u nás nového po Velikonocích? Volejbalový přebor kraje. V biologické olympiádě nedostal zbytek okresu šanci. Jak si vedeme v eTwiningu a e-skillsweeku?

Objevem povelikonočního týdne bylo kreslířské nadání naší zahraniční studentky. To je tak: od 1. února na naší škole tráví svůj stipendijní pobyt slečna Piyakorn Koowattanataworn z Thajska. Jméno jí z pochopitelných důvodů zjednodušujeme – říkáme jí Frank :o).  Je to milá sedmnáctiletá dívka, která pobývá v naší republice v rámci organizace s názvem AFS Mezikulturní programy. Jedná se o neziskovou dobrovolnickou organizaci, součást celosvětové sítě AFS. Ta existuje již déle než 90 let ve více než 60 zemích světa (u nás od 1996) a základem její činnosti je organizování výměn středoškolských studentů na tři, šest či deset měsíců. Prakticky každá česká rodina se může zúčastnit programu hostitelského, tj. zajistit pobyt studentovi ze zahraničí, čeští středoškoláci se naopak mohou ucházet o program v zahraničí. Více informací na www.asf.cz. Ale zpět k naší Frank. Má svůj speciální rozvrh, dochází na 24 hodin týdně – kromě angličtiny například i na matematiku a češtinu, též si vybrala výtvarnou výchovu. A právě v hodinách výtvarky vytvořila pozoruhodné práce, které si vám nyní dovolujeme nabídnout.  

Zřejmě největšího úspěchu v předchozím období dosáhli gymnaziální volejbalisté. 10. 4. 2012, první školní den po Velikonocích, se do našeho gymnázia začala sjíždět nejlepší školní volejbalová družstva Libereckého kraje. Do této soutěže se po vítězství v kole okresním kvalifikovalo také naše družstvo, které vstoupilo do turnaje přesvědčivým vítězstvím v prvním zápase a ukázalo, že bude pro každého těžkým soupeřem.

V průběhu všech utkání mohli diváci sledovat pěkné výkony, k poslednímu souboji nastoupily týmy Gymnázia Česká Lípa a SPŠSE Liberec. Naši reprezentanti byli favoritu soutěže rovnocenným soupeřem, na obou stranách volejbalisté předváděli pěkné akce. I když vítězem se stalo družstvo Liberce, diváci potleskem odměnili všechny hráče.

Výsledky přeboru:   1. SPŠSE Liberec

                               2. Gymnázium Česká Lípa

                               3. Gymnázium Jilemnice

                               4. Gymnázium Dr. Randy Jablonec nad Nisou

Gymnázium Česká Lípa reprezentovali:

Ondřej Beneš – kapitán týmu, Patrik Brožek, Jan Čechlovský, Artemiy Pozdnyakov, Filip Šimoník, Tomáš Edl, Michal Vokurka a Radim Štolfa.

Minule jsme informovali, že v okresním kole biologické olympiády kategorie C obsadili naši reprezentanti první čtyři místa. Kategorie D dopadla minulý týden úplně stejně. První Petr Velík, druhá Adéla Hozáková, třetí Ondřej Vosála a čtvrtý Vilém Hron. Všichni jsou žáky sekundy A a první tři budou reprezentovat okres v krajském kole.

Ve středu 11. dubna se na naší škole konalo okresní kolo matematické olympiády. V kategorii Z6 se umístila na 1. - 2. místě Andrea Bínová z primy A, další tři studentky (Eliška Povolná, Kamila Budková a Katka Hrdinová) obsadily společné 3. - 5. místo. V kategorii Z7 zvítězila Viktorie Volejníková ze sekundy A.

V biologické olympiádě kategorie B (první a druhé ročníky středoškolského studia) se uskutečnilo už i krajské kolo. Nejlepší z našich byla Klára Teplá na osmém místě. V krajském kole kategorie C (rovněž první a druhé ročníky středoškolského studia) chemické olympiády skončil čtvrtý Tomáš Novotný.

Video z krajského kola chemické olympiády:

Naše škola je velmi aktivní v eTwiningu a e-skillsweeku. V březnu proběhla v Praze Národní konference e-skillsweek o významu nástrojů ICT (informačních technologií) ve studiu a praktickém životě. Součástí této konference byly i semináře. Jeden z nich prezentoval používání nástrojů ICT v mezinárodních projektech na naší škole. Přednášela Mgr. Naděžda Kadlecová, která ve svém vystoupení ukázala, jak studenti nižšího gymnázia používají  http://www.voki.com/ při tvorbě imaginární postavy, na úpravu fotografií www.pizap.com  a  na procvičování anglických slovíček www.wordle.net

Stále ještě si můžete vyzkoušet svou znalost  nástrojů ICT v on line testu www.itfitness.cz ,kterého se zúčastnilo již přes 28 tisíc lidí a v současné době je průměrná úspěšnost jen 49%. Na naší škole je jeden student, který získal 100%. Bude jej ještě někdo následovat?

V dubnu naše škola podává žádost o certifikát kvality za hudební projekt EUrope (provaz Evropské unie) aneb hudba spojuje národy jako provaz. Vedoucí této akce jsou Mgr. Hana Homolová a Mgr. Naděžda Kadlecová, pracuje třída  sekunda B. Starší studenti připravují pro ty mladší koncert, který by měl být vyvrcholením celého projektu. Tento projekt budeme prezentovat na Národní konferenci v Mostě počátkem května.

Studenti primy A a B pracují na anglicko-výtvarném projektu Window on the world, jehož součástí byla také výtvarná soutěž s názvem Pohled z okna. Po dlouhém hodnocení putovní výstavy on line se stala vítězkou Kamila Budková z primy B společně s chlapcem z Francie.

Právě Francie se stala cílem výpravy 22 našich studentů, kteří v termínu 10. - 16. 4. vyjeli do Provence na poznávací zájezd spojený s návštěvou naší partnerské školy v Arles. K vlastnímu výměnnému pobytu letos bohužel nedojde. Více informací o zážitcích z Francie přineseme v dalším dílu naší série iGymnázium.

Nahoru