Cesta do země tisíců jezer

Verze pro tisk |

Již od září naší škole ZŠ a MŠ Klíč běží mezinárodní projekt z Programu celoživotního učení, Comenius s názvem „Games without frontiers, another way for learning“. Do tohoto projektu se spolu s námi zapojili žáci a učitelé z Velké Británie, Německa, Francie, Dánska, Finska, Itálie a Kypru.

Cílem celého projektu je získat nové přátele, procvičit se v jazycích a mnoho nového se naučit. Věříme, že pomůžeme dětem rozšířit si obzory a získat nové zážitky.

Hlavním tématem jsou hry. Objevujeme a porovnáváme hry dětí a rodičů, hry venku a uvnitř, hry v různých ročních obdobích a dokonce hry jako součást výuky. Také nás postupně čeká návštěva všech zúčastněných zemí, abychom mohli lépe poznat jejich školu a kulturu. Mnoho žáků naší školy dostane příležitost jeden týden bydlet a chodit do školy v cizí zemi.

V únoru se vydali dvě učitelky a čtyři žáci ZŠ a MŠ Klíč do Finska. Jak se žije na chladném severu? Jaké je tajemství vynikajícího finského školství? Opravdu se Finové koupou v ledu? To je jen několik otázek, které nás zajímaly.

Týdenní pobyt ve Finsku byl velice zajímavý a přínosný jak pro pedagogy, tak pro žáky. Již pohled z letadla k blížícím se Helsinkám nám ukázal typickou finskou krajinu, jezera a převážně pak lesy, v podstatě samá rovina. Ve zdejších lesích jsou často ukryté dřevěné jednopodlažní rodinné domky. Z Oulu následovala cesta vlakem do městečka Ylivieska. Tam na nás již čekaly finské rodiny, u kterých jsme byli ubytováni.

Každodenní výuku jsme absolvovali v malé škole Järvikylän koulu nedaleko Nivaly, kterou navštěvují děti z okolních vesnic. Je to škola pro první stupeň pro děti od první do šesté třídy. První a druhá třída se učí samostatně, ale starší děti jsou spojené po dvou ročnících v jedné třídě. Maximálně mají ve třídě osmnáct dětí. Zdejší žáci jsou milí, vstřícní, disciplinovaní, velice ochotně spolupracují a rádi se učí novým věcem. Místní učitelé nás vřele přijali a ochotně nás seznámili se stylem své výuky a s tím, jak to ve škole chodí. Také jsme dostali příležitost vyučovat několik hodin cizích jazyků, matematiky a tělesné výchovy. Finské děti byly velice zvědavé a všechny aktivity plnily nadšeně. Komunikace byla jednoduchá, protože všichni učitelé hovoří anglicky.


Ve školní budově mají děti k dispozici i dílny - šicí dílnu pro děvčata a dílnu pro chlapce určenou pro zpracování různých materiálů, především dřeva. Děvčata umí obsluhovat jednotlivé typy šicích strojů a zvládat i různé ruční techniky zpracování textilních materiálů. Chlapci nám ukázali vlastní vyrobené dřevěné poličky. Škola se také chlubí 3D tiskárnou, se kterou se učí pracovat. U školy je k dispozici ledová plocha, kam žáci při hodinách tělesné výchovy chodí bruslit nebo hrát hokej. Každou přestávku všechny děti chodí ven nadýchat se čerstvého vzduchu, proběhnout se a něco si zahrát.

Ve volném čase jsme si s místními dětmi zabruslili v Nivale na zdejším zimním stadionu. Jeden večer se pořádaly závody na běžkách a na finských sáňkách. Velkým zážitkem pro nás z Čech byla pravá finská sauna, po které následovalo ochlazení rozpálených těl přímo ve sněhu nebo ve vodě ve vysekaném otvoru v ledu. Zážitkem bylo i opékání palačinek v mrazu na venkovním ohništi na speciální pánvičce s dlouhou rukojetí. Chutnaly, i když se nám je podařilo trochu připálit.

Kromě práce ve škole jsme díky ubytování v rodinách měli možnost poznat i obyčejný život lidí ve Finsku. S našimi hostiteli jsme se všichni těžce loučili, bylo nám s nimi dobře. Domů se tak nikomu nechtělo. Získali jsme mnoho nových přátel, se kterými si píšeme. Máme opravdu na co vzpomínat.

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru