Česká Lípa podporuje technickou kariéru žáků základních škol

Verze pro tisk |

Nového rozměru nabývá úspěšný projekt města Šikovné ruce. Město Česká Lípa na začátku března zorganizovalo workshop pro výchovné a kariérní poradce v areálu firmy Festool ve spolupráci s CzechInvestem a Svazem průmyslu a dopravy ČR.

„Chceme být jako město hybatelem změn v myšlení veřejnosti v názoru na technické vzdělávání. Říká se, že řemeslo má zlaté dno, a myslím, že v současnosti toto české přísloví nabírá aktuálního významu. Loni jsme se stali iniciátorem projektu Šikovné ruce. Základní školy, místní firmy a českolipský úřad práce si ho vzaly za svůj. Nyní chceme do našich aktivit zapojit i kariérní poradce, střední školy, Technickou univerzitu v Liberci a další sociální partnery. Jde nám o to, aby se Česká Lípa rozvíjela, aby zde byly příležitosti pro lidi různé intelektuální úrovně a hlavně pro lidi různé šikovnosti a manuální zručnosti. Chceme ve městě dostatečné spektrum služeb. Návrat ke zručnosti a manuální činnosti vůbec je úkolem nejen škol, ale i rodičů. Cílem letošního ročníku Šikovných rukou je vyvolávat diskuzi mezi zapojenými partnery, vyměňovat si dobré zkušenosti, nabízet cesty, jak otázku technického vzdělávání uchopit,“ říká starostka města Mgr. Romana Žatecká.

Na workshopu vystoupila ředitelka českolipského Úřadu práce – Bc. Marcela Ottová – s přehledem stavu a vývoje zaměstnanosti na Českolipsku, ze kterého vyplynulo, že lidí bez práce tu je v současnosti 3,3 tisíce. Na jedno volné místo tak připadají 3 uchazeči, což je oproti jiným letům výrazně méně. „Největší poptávku podle průzkumu, který jsme nedávno provedli mezi téměř dvěma sty českolipskými zaměstnavateli, zaznamenáváme po profesi šička, dělník ve výrobě, stavební pracovník, strojník či zámečník. Na trhu práce se naopak hůře uplatňují absolventi ekonomických a podnikatelských oborů, hotelnictví, profesí číšník-kuchař, automechanik a kadeřník,“ připomíná ředitelka ÚP. Mezi další hosty akce patřil např. proděkan TUL – Ing. Miloš Hernych - s prezentací „Dětské univerzity“, která má podnítit zájem žáků ZŠ a SŠ o technické obory, jako je robotika, elektrotechnika či strojírenství, prostřednictvím kurzů, jako je př. Nanosvět nebo Obrábění a konstrukce automobilů.

„Jsem ráda, že se naše město zasazuje o to, aby zase prestiž řemesel stoupla. My jako učitelé bychom měli žákům od začátku vštěpovat, že je pro společnost stejně prospěšný dobrý truhlář jako dobrý lékař. Velice se zasazuji o myšlenku kariérového poradenství, která vede žáky k sebepoznání a pozdější správné volbě povolání už od 1. stupně ZŠ,“ říká Mgr. Dominika Holubová ze ZŠ Šluknovská. 

„Zvýšit zájem žáků o technické vzdělávání je běh na delší trať. Podle mého názoru k tomu může pomoci právě projekt města Šikovné ruce, projekty na středních školách i centra ve firmách. Každá základní škola by měla mít kvalitní a moderně vybavené školní dílny, fyzikální, chemické a matematické učebny. Tam by v rámci výuky i volnočasových aktivit mohly děti objevovat svět techniky už od 1. stupně,“ uzavírá Mgr. Bc. Jan Policer, ředitel ZŠ a MŠ Jižní. 

Nahoru