Vztahy, intimita a sexualita

Verze pro tisk |

Všichni toužíme být v životě šťastní, spokojení, milovaní, přijímaní a zdraví ať už po stránce fyzické nebo duševní. V dnešní době se ženeme za penězi, ale přiznejme si, co má vedle toho stejně velkou nebo větší hodnotu? Jsou to naše vztahy, rodina, přátelé, kolegové, se kterými jsme v kontaktu a navzájem se ovlivňujeme.

A to štěstí a spokojenost, o kterém se zmiňuji na začátku, které nepřichází z venku nebo od někoho - je to vnitřní stav přijetí sebe sama a jen to, co vzniká uvnitř - mohu pak nabízet světu.

Tento článek je první ochutnávkou z oblasti vztahů, intimity a sexuality, kde se můžete inspirovat, zjistit, že lze věci měnit k lepšímu, získat návody, dozvědět se informace ze zákonitostí mužského a ženského principu včetně komunikace těchto dvou „světů“.

Ráda se s vámi podělím o poznatky ze své praxe a lektorství a také vlastní zkušenosti. V minulosti jsem sama zpracovávala nemálo negativních přesvědčení, která mi zatěžovala život, ale i dnes se objevují další výzvy k osobnímu rozvoji. :) Pracuji s lidmi, vedu semináře, poradenství párům i jednotlivcům. Techniky, které znám a objevuji, pomohly mně, mým přátelům i klientům a věřím, že mohou podpořit i vás.

Kde jsme se učili o vztazích a sexualitě? První model je doma u rodičů a prarodičů, další ve škole, dnes už můžeme najít něco v knihách, na webu nebo na seminářích. Jak funguje tělo ženy a jak tělo muže, co potřebuje ve vztahu žena a co muž? Jsou to jednoduché věci, které nás zatím bohužel nikdo pořádně neučil nebo ten vzor mohl být pokroucený a nám nevyhovuje. Připadá nám to nepřirozené, nepochopitelné. Ale ono to není o chápání, ale především o respektu k partnerovi. Když tuto moudrost převedeme do svého vztahu, vrátí se nám v dobrém. Objevíme své tělo, naučíme se je vnímat a přijímat takové, jaké je. Změna se začne dít. Stejně jako u stromu, který roste. Nevšimnete si toho hned, ale za půl roku vidíte, že je větší a silnější.

Konkrétně se třeba můžeme dotknout základu zdravé komunikace ve vztahu, tím myslím to, co učíme děti: slůvka prosím, děkuji, promiň nebo omlouvám se. Ruku na srdce, kolikrát za den to řeknete svým nejbližším? Ten druhý doma totiž není samozřejmostí a je důležité projevit mu respekt a úctu. Žena může ocenit konkrétní věc, co muž udělal (např. „děkuji, že ses o to postaral Ty“) a muž zase může ženě projevit svou náklonnost (např. obejmutím během dne vždy uspějete).

Když máte auto, musíte tankovat a pečovat o něj. Často si nepřipouštíme, že o vztah se také musíme starat a tomu druhému dávat to, co potřebuje. Prostřednictvím pravidelných příspěvků ráda zodpovím vaše dotazy na to, co vás trápí, s čím si nevíte rady, nebo vám třeba pomůžu najít ukotvení v tom, co už víte a děláte.

Jindřiška Chaloupková, lektorka 

Nahoru