Investice je nutnost

Verze pro tisk |

Dnešní finanční svět funguje takovým způsobem, že je potřeba své peníze neustále někam investovat. Lidé, kteří spoří své peníze na spořicích účtech, termínovaných vkladech či stavebních spořeních, o své peníze spíše přicházejí.

Peníze jim totiž požírá inflace, která je většinou vyšší, než se běžně říká a uvádí.
Investujeme přeci hlavně pro zajištění se na stáří, abychom měli lepší bydlení, na vzdělání dětí nebo si chceme splnit své sny (cestování, auta).

Do čeho tedy investovat? Pro jaký produkt se rozhodnout? S jakou společností? Než začnete vybírat z konkrétních produktů, je potřeba, abyste si odpověděli na několik otázek.
1. Jaké jste ochotni podstoupit riziko?
2. Jaký výnos je pro Vás zajímavý?
3. Na jak dlouho plánujete investovat své peníze?
4. Jak důležité je pro Vás mít tyto prostředky ihned k dispozici?
5. O jak velkou se má jednat částku?
6. Chcete investovat jednorázově nebo pravidelnými úložkami?

Vím, je to neustále dokola, ale věřte mi, že když si na začátku nastavíte jasná pravidla, nebudete v budoucnu nemile překvapení.
Po zodpovědění těchto základních otázek Vás musí Váš poradce přes investice dovést k takovému produktu, který bude odpovídat Vašemu investičnímu záměru.
Do čeho se dá vlastně investovat? Od investování do vlastní firmy, přes komodity (ropa, obilniny, energie, kovy, potraviny...), obrazy a starožitnosti, dluhopisy, akcie, měnové trhy, podílové fondy až po certifikáty, opce, warranty… je toho mnoho.

Pojďme se na tuto problematiku podívat z pohledu začátečníka, resp. klienta , který nemá příliš mnoho peněz, aby mohl vstupovat přímo na některé jmenované trhy.

Nabízí se tedy investice do dluhopisů. Dluhopis (obligace, bond) je cenný papír, na základě kterého půjčíme své peníze emitentovi (vydavateli dluhopisu), což může být stát, firma, město… Tento emitent se mi zavazuje, že mi nominální hodnotu dluhopisu ve stanovené době vrátí a k tomu mi vyplatí předem dohodnuté úroky. To se děje, dle typu dluhopisu, buď pravidelně (dluhopis s kuponem), nebo se čeká až do doby splatnosti dluhopisu (bez kuponu). Na rozdíl od akcie zajišťuje tento druh cenného papíru předem stanovený finanční výnos.

Další možnost je investovat do akcií. Akcie je majetkový cenný papír, který představuje vlastnický podíl v akciové společnosti. Jsou s ním spojena práva akcionáře podílet se na řízení společnosti, jejím zisku a na likvidačním zůstatku při zániku společnosti. Když se společnosti daří, jsou vypláceny (čtvrtletně, ročně…) dividenty, podíly na zisku. Součastně může investor získat dodatečný výnos ve formě tzv. kapitálového zhodnocení, tj. pozitivní (plusový) rozdíl mezi nákupní a tržní hodnotou držené akcie. Trh s akciemi je více rizikový. Čeká tady na nás tržní riziko (akcie může ztratit na své hodnotě), měnové riziko (při poklesu cizí měny vůči měně domácí mohou investoři utrpět ztrátu i při neměnné hodnotě akcie), inflační riziko a likvidní riziko (nebude možné hned nebo v dohledné době převést cenné papíry zpět na peněžní prostředky).

Aby klient, který na sledování trhů nemá čas, nerozumí tomu a nechce se tomu věnovat, mohl investovat, zakládají fondové společnosti tzv. otevřené podílové fondy. Otevřený podílový fond (OPF) je hlavním instrumentem (nástrojem) segmentu kolektivního investování. Princip je jednoduchý. Fond nakupuje dluhopisy a akcie, vydělává na nich a zisk rozděluje mezi ty, kdo mu svěřili peníze. Kouzlo fondů je, že si za malý obnos (investujte alespoň 500 Kč měsíčně, ze 100 Kč Vám milion neudělá ani Chuck Norris) koupíte podíl na mnoha společnostech vybraných do fondu. Řízení a výběr tak necháváme na zkušených portfolio manažerech. Do fondů se dá investovat jednorázově, ale také spořicím plánem, který je z dlouhodobého hlediska výnosnější. Většina OPT je pak podle poměru dluhopisy : akcie rozdělena na tři druhy portfolií: konzervativní, vyvážené a dynamické. 


Dveře do otevřených podílových fondů Vám otevřou specializovaní pracovníci bank, investiční zprostředkovatelé nebo obchodníci s cennými papíry. Všichni tito můžou svoji činnost vykonávat jen na základě registrace u ČNB.

Investiční zprostředkovatel je osoba, která poskytuje investiční službu přijímáním a předáváním pokynů, týkající se investičních cenných papírů nebo cenných papírů vydaných fondem kolektivního investování, která však nepřijímá peněžní prostředky klientů. Prostě Vám dá nějaké investiční doporučení a pak zprostředkuje podpis smluv, vysvětlí a nastaví cestu peněz, založí on-line náhledy a je Vám k dispozici, když potřebujete udělat změny nebo uskutečnit výběry. Nejčastějším přestupkem investičních poradců v ČR je ovlivňování zákazníka při vyplňování investičního dotazníku. Povinností investičního zprostředkovatele je získat prostřednictvím dotazníku objektivní informace o zákazníkovi, jeho znalostech, zkušenostech s investováním a majetkových poměrech. Praxe je taková, že někteří zprostředkovatelé vhodné odpovědi klientům rovnou nadiktují, aby jim mohli následně nabídnout investici s nejvyšší provizí. Správný výsledek je naopak odpověď na otázku, zdali je klient konzervativní, vyvážený nebo se nebojí riskovat a může jít do dynamického portfolia.

Obchodník s cennými papíry je právnická osoba, která svým zákazníkům zprostředkovává přístup ke kapitálovému trhu, tedy nakupuje a prodává cenné papíry. Provádí obchody s cennými papíry na účet svého zákazníka, čímž se liší od dealera, který provádí obchody na svůj účet.

Na příště pro Vás připravím informace o fungování OPF, cestu peněz z a do fondu, vysvětlím Vám, co je to efekt průměrné hodnoty, co je to pravidlo 72, jaké jsou výhody investování z hlediska zdanění, nabídnu vzorová portfolia a opět na Vás budu apelovat, abyste neopustili základní pravidla investování. 

Ivan Hudec, hypoteční makléř a investiční zprostředkovatel
773 514 018

alt
alt
Nahoru