Sympozium uměleckoprůmyslových škol 2016 zná své vítěze

Verze pro tisk |

Vyhlášením nejlepších prací mladých umělců vyvrcholilo v Severočeském muzeu v Liberci mezinárodní setkání žáků Sympozium uměleckoprůmyslových škol 2016. Soutěžní sympozium se v Libereckém kraji konalo od roku 2004 již popáté.

Společné téma pro mladé umělce nazvané horizonty bylo výzvou, která dala vzniknout desítkám uměleckých děl. V 16 dílnách je tvořilo téměř osm desítek mladých umělců nejen z České republiky, ale i ze Slovenska, Německa a Polska. Výsledek snažení začínajících umělců mohou posoudit návštěvníci na výstavě, která v Severočeském muzeu v Liberci potrvá až do 27. listopadu.

Ze všech prací mladých tvůrců vybrala odborná porota šestnáct nejlepších. Nejúspěšnějším tvůrcům pak poblahopřáli nejen samotní žáci, ale i zástupci škol, muzeí, patroni dílen z řad zaměstnavatelů, osobnosti z kulturního a uměleckého světa a za Liberecký kraj Hana Maierová, statutární náměstkyně hejtmana a Alena Losová, členka rady kraje pověřená řízením rezortu školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti. Čestným hostem slavnostní zakončení sympozia byla Eva Bartoňová, bývalá I. náměstkyně ministryně školství, která před lety stála u zrodu prvního sympozia v roce 2004.

„V prvé řadě bych chtěla poděkovat všem účastníkům soutěže, neboť jejich pečlivá práce vedla k nádherným dílům, která se zařadí do expozice Severočeského muzea. Mé velké díky patří i všem ředitelům a pedagogům z uměleckých škol, jež žáky v tvorbě děl podporovali a v případě potřeby i pomáhal,“ uvedla statutární náměstkyně hejtmana Hana Maierová. Zdůraznila, že si cení i podpory patronů z řad zaměstnavatelů, kteří přijali záštitu nad jednotlivými dílnami a bez jichž hmotné či symbolické podpory by se jen těžko obešly.

Poklonu složila mladým umělcům i radní Alena Losová. „I když žáky tvorba děl stála mnoho práce a vynaloženého úsilí, mají být po právu na co hrdí, neboť všechna vytvořená díla by obstála v konkurenci i mnoha zkušenějších umělců. Zúčastnit se Sympozia uměleckoprůmyslových škol je neocenitelná zkušenost. Kdo ví, kam účastníky jednou umění zanes. Stačí vzpomenout třeba na Ondřeje Novotného,“ připomněla Alena Losová bývalého žáka Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Novém Boru, vítěze sympozia v roce 2004 a nyní světově uznávaného skláře.

Vítězové v jednotlivých dílnách:




Dílna:

Jméno:

Název díla:

Stříbrnictví – netradiční materiály

Marie Váchová

Okurále

Návlek (oděvní doplněk)

Darja Dočekalová

Éos a Hélios nad horizontem

Rytí kovů s následným tiskem

Daniela Vogler

Gegenwärtige Ferne

Serigrafie

Oliwia Rodziewicz

Red

Světelné objekty

Eliška Macháčková

Svítání

Rytí a broušení skla

Daniel Báča

Ledovce

Sklářská huť Železný Brod

Adriana Pokorná

Freeze

Broušení – tavená plastika

Dmitrij Tsybenko

Rodný kraj

Produktový design

Lenka Fiklová

Phiri

Umělecké kovářství a zámečnictví

Vojtěch Jelínek

Kámen - BLOND - kámen

Broušení a rytí drahých kamenů

Dorota Sloviaková

Prsten - Dopamín

Zlatnictví a stříbrnictví

Kristýna Fourová

Mrakodrapy

Sklářská huť Nový Bor

Marie Magdaléna Jiřenová

Horizonty událostí

Malba skla

Anna Patsegon

Abstraktní horizont

Zpracování plochého skla

Kristýna Schlenkerová

Brána skla I., Brána skla II.

Design interiéru

cena nebyla udělena

 

V rámci výstavy Sympozia Uměleckoprůmyslových škol Libereckého kraje se Severočeské muzeum chystá navázat na více než stočtyřicetiletou tradiční spolupráci s těmito specializovanými vzdělávacími ústavy. Ve dnech 4. – 5. 11. uspořádá muzeum ve svých prostorách specializovaný festival vystavujících uměleckoprůmyslových škol pod názvem UP↑. Školy zde představí nejen jednotlivé studijní obory, ale bude možné vyzkoušet si některé ze specializovaných řemeslných technik nebo zakoupit originální studentský design. 

Nahoru