První červnové zastupitelstvo kraje

Verze pro tisk |

Proč první červnové? Vždyť s výjimkou léta se koná každý měsíc krajské zastupitelstvo jen jednou. Nu, tentokrát to bylo vlastně posunuté – oddálené - květnové jednání.

Hejtman M. Půta strávil tři květnové týdny na stáži v USA, kam byl pozván v rámci tzv. International Visitor Leadership Program ministerstva zahraničí Spojených států. Druhé, vlastně „doopravdy“ červnové, zastupitelstvo se bude konat 24. června.

To ale na přípravu a průběh zastupitelstva nemělo nějaký zásadní vliv. Než budu pokračovat dál, tak pro jistotu uvedu obvyklou formulaci, že píši sám za sebe, jde o moje osobní postřehy, poznatky a názory.

Program zastupitelstva obsahoval celkem 55 bodů, z nichž většina se – tak či onak – týkala financí a ekonomiky kraje. Byly to jak obvyklé majetkové převody – nákup parcel pod krajskými komunikacemi, či naopak prodej parcel pod chodníky ve vlastnictví obcí a měst právě těmto obcím a městům… Tady byly z pohledu České Lípy zajímavé tři body, kdy zastupitelstvo kraje podpořilo financování zateplení Gymnázia, Střední odborné školy a Středního odborného učiliště – budovy v Lužické ulici a pavilonu B v ulici 28. října, vše na Špičáku a v celkovém objemu (velmi zaokrouhleně) 26 milionů korun – za předpokladu získání dotací. Obdobný postup byl schválen také pro čtyři pavilony Střední školy gastronomie a služeb v Liberci ve výši bezmála 10 milionů Kč.

Bezprostředně Českolipska se částečně týkal i bod volba přísedících Krajského soudu v Ústí nad Labem – pobočka Liberec, když mezi celkem deseti zvolenými byli i dva občané našeho okresu: Václav Větrovec z Kravař – Sezímek, a JUDr. Antonín Všechovský z České Lípy.

Určitý rozruch vznikl při projednávání celkem 5 bodů se společným jmenovatelem – prominutí odvodů za porušení rozpočtové kázně příjemců, kteří dříve obdrželi dotace od Libereckého kraje. Podstatou bylo, že i když jsme v loňském roce schválili obecné zásady promíjení („Sazebník“), tak u konkrétních žádostí se, chtěj nechtěj, projevuje individuální (subjektivní) hodnocení závažnosti porušení pravidel dotací jednotlivými zastupiteli u daných žadatelů, a tak jeden případ – navržený k prominutí 95 % podle Sazebníku, získal jen 28 hlasů od 43 přítomných zastupitelů. To už je povážlivě málo – jen 5 hlasů nad potřebným kvórem. Příslušný rezort se bude muset nad celým systémem zamyslet.

Naproti tomu lehce prošel bod, který pro zjednodušení názvu: rozdělení zůstatku peněz z vyúčtování roku 2013, kdy jsme „šmahem“ roztrhali 111.283.160,21 Kč přesně. Pravdou je, že diskuse o potřebách jednotlivých rezortů a kapitol rozpočtu se vedou v podstatě trvale a vždy jsou připravené akce, projekty, požadavky, potřeby…, které se jeví oprávněné průřezově celým krajským zastupitelstvem. Prostě – potřeb je mnoho a peněz, bohužel, o dost méně.

Zřejmě největší rozruch způsobila úvodní prezentace a rozhodování o záměru modernizace Krajské nemocnice Liberec, a.s. Prezentaci uvedl, za autorskou pracovní skupinu (zřejmě ustavenou představenstvem KNL) pan prof. Petr Moos a chvílemi ho doplňovali generální ředitel KNL MUDr. Nečesaný a rezortní náměstkyně Z. Kocumová (ZpLK). Protože o této záležitosti by bylo možno, a potřeba, napsat spíše seriál článků a stále by to bylo málo, tak jen stručně: zastupitelstvo bylo rozděleno napříč zastupitelskými kluby, určitě se projevil i jakýsi „lokálpatriotismus“ některých zastupitelů, stranická kázeň nebo úzká osobní vazba na KNL.
Bod - záměr jsem nepodpořil.
Mimo moji již obvyklou výhradu k neexistenci koncepce krajského zdravotnictví a zdravotnictví v kraji, kterou zastupitelům, ale i občanům slibuje paní Kocumová už přibližně rok a půl, odmítám manipulování a „tlačení“ zastupitelů k tomu, že je třeba o zakázce – investici v odhadované výši 2,6 miliardy (2 600 000 000) korun rozhodnout teď hned, okamžitě. Nelze prý ani vyčkat třeba na druhé červnové zastupitelstvo, byť financování se má přednostně opírat o možnost čerpání z fondů, jejichž programovacím obdobím jsou roky 2014–2024. Jsme tedy na samém začátku a konkrétní výzvy ještě nebyly vyhlášeny. Za naprostou maličkost již po dosavadních zkušenostech považuji to, že ve čtvrtek 29. května mě náměstkyně Kocumová na jednání Finančního výboru kraje vehementně ujišťovala, že nejde o žádné schvalování peněz, že jde jen o záměr, jeho podporu…, aby pak pan profesor Moos 2. června podrobně popisoval, jak jsou již připraveni projektoví manažeři, různé úsekové týmy…, kteří okamžitě po vyslovení souhlasu se záměrem se vrhnou do práce. Když jsem na jistý rozpor těchto dvou vyjádření poukázal, tak mi generální ředitel a předseda představenstva KNL, a.s. pan MUDr. Luděk Nečesaný odpověděl způsobem „ty o voze – já o koze“, totiž, že členové pracovní skupiny připravující záměr a přednesenou prezentaci, to dělali dobrovolně a bez nároku na odměnu… Nu, což.
Zároveň neskrývám, že aktivity KNL (a jistých jedinců) ve mně stále vzbuzují obavy o budoucnost Nemocnice s poliklinikou v České Lípě, a.s. - tím pochopitelně nemám na mysli, že bude zítra rozhodnuto o jejím zbourání, to určitě nikoliv!
Zastupitelstvo záměr modernizace KNL, a.s. Liberec podpořilo.

Také jsme vyslechli informaci o chystané návštěvě prezidenta republiky během pondělka až středy příštího týdne. V úterý v podvečer bude v České Lípě, takže kdo má zájem, může se od 18.00 hodin zúčastnit na náměstí před radnicí jeho setkání s občany.

Takže první červnové zastupitelstvo bylo bohaté jak programem, tak diskusí a skončilo až okolo půl sedmé večer.

František Chot,
zastupitel kraje (KSČM) 

Nahoru