Proběhlo první krajské zastupitelstvo v letošním roce

Verze pro tisk |

Přesto, že akcí a povinností v uplynulém týdnu jsem měl povícero, chci alespoň některé body jednání zastupitelstva, podle svého výběru, čtenářům i-novin stručně přiblížit.

Samostatně tak nejprve zmíním volební blok, kdy zastupitelstvo zvolilo přísedící Krajského soudu Ústí n/L – pobočka Liberec, paní Bc. Alenu Steffanovou. Poté volební komise řešila volby za odvolané členy výborů zastupitelstva nebo ty, kteří sami rezignovali.
Klubu KSČM se týkalo odstoupení člena z Výboru pro výchovu, vzdělávání, zaměstnanost a sport (stručněji spíše Školský výbor), který měl sice v 1. pololetí 100% účast, ale vzhledem k tlaku, který na něj byl vyvinut na pracovišti vedením školy, protože si „dovolil“ být nominován do výboru klubem KSČM, ve druhém pololetí nedocházel. Tady musím uznat, že bez ohledu na tuto…, jak to nazvat …, třeba „skutečnost“, jsme měli reagovat dříve a po projednání s dotyčným členem situaci řešit. Ale náš klub se k tomu jistě ještě nějakým způsobem vrátí. Také poučení. Omluvou pro nás nemůže být ani to, že i někteří další členové výborů, nominovaní jinými kluby, mají mizivou účast.
Tady je jistě na místě seznámit s mojí účastí na jednáních finančního výboru, jehož jsem členem. V loňském roce se konalo celkem 11 zasedání, zúčastnil jsem se 9 a ze 2 schůzí jsem se musel z vážných pracovních důvodů omluvit. A ještě připomenu, že odměna za členství ve výboru přísluší zastupitelům kraje jen tehdy, pokud se v daném měsíci zasedání koná a zastupitel se ho zúčastní.
Dále tedy proběhly volby za dva členy, kteří rezignovali – z Výboru pro regionální rozvoj a Výboru zemědělství a ŽP – oba nominovala Změna pro Liberecký kraj. Za svého třetího člena, který odstoupil z Výboru zdravotnictví, ZpLK ani neměla aktuálně náhradu.

V bodě, kdy se pravidelně projednává Zpráva o činnosti rady kraje, jsem vystoupil, abych vyjádřil svůj nesouhlas s usnesením č. 65/14RK ze 14. ledna. Věcně rada kraje tímto usnesením schválila zápůjčku cca 25 movitých věcí - obrazů a plastiky - z fondů Oblastní galerie v Liberci, příspěvkové organizace Libereckého kraje na výstavu do Německa. Uvedl jsem, že jistě nejen já podporuji mezistátní partnerské styky na úrovni obec – obec, město – město, či kraj – kraj (nebo obdobný celek v zahraničí). Zásadně však nesouhlasím s tím, aby kraj poskytl takovou zápůjčku soukromému subjektu zejména proto, že ten je úzce navázán na Sudetoněmecký landsmanšaft. Aby kraj, jako samosprávný územní celek vstupoval do takovýchto styků se zahraničním sdružením – spolkem, který si činí nároky vůči České republice.
Musím říct, že si cením postoje členů klubu KSČM, kteří stejně jako já Zprávu o činnosti rady kraje nepodpořili. Byť kvůli tomuto jednomu bodu. Jinou možnost, jak vyjádřit svůj názor na již učiněné rozhodnutí rady kraje, totiž zastupitelé nemají.

Byly projednány i dva materiály týkající se zdravotnictví. Původně byly tři, ale paní náměstkyně Kocumová (ZpLK) stáhla z jednání bod Žádost o poskytnutí dotace českolipské nemocnici na pořízení nové angiografické linky ve výši zaokrouhleně 3,4 milionu Kč. Toto pracoviště se předávalo do provozu následujíc den, ve středu, a paní statutární náměstkyně pochopitelně na slavnosti nechyběla …
Pokud mě paměť neklame, tak jednomyslně byla schválena zápůjčka 10 milionů korun opět českolipské nemocnici, právě na úhradu faktur za angiolinku – nemocnice nemá hotové peníze a schválenou 85% dotaci nemůže dostat bez předchozího uhrazení celého závazku.
U posledního zdravotnického bodu jsem protestoval proti tomu, že je opakovaně pověřována Bc. Kocumová zastupováním kraje na valné hromadě Krajské nemocnice Liberec, a.s. bez toho, aby jí bylo jasně stanoveno, pro co má či nemá hlasovat. Na pořadu jednání VH totiž nebyla pouze volba člena DR za Liberecký kraj, mého souseda v zastupitelských „škamnách“ MUDr. Vl. Šámala, Ph.D. (ODS), kterého zvolilo již prosincové zastupitelstvo (prohrál jsem volby :-)), ale také změna předmětu podnikání a.s. a z toho plynoucí změna Stanov, či volba dalších dvou členů DR.
Jako formalismus to může někomu připadat jen do té doby, než zástupce kraje na valné hromadě učiní rozhodnutí, jehož následky nebude následně možné zvrátit a poukáže na to, že měl volné ruce. Repliku pana hejtmana Půty (SLK), že pozvánku na VH obdrželi všichni zastupitelé v materiálech, a mohou tak předložit vlastní návrh usnesení - dispozic pro zástupce kraje na valné hromadě KNL, nelze brát jinak, než jako poněkud unáhlenou, okamžitou reakci. Odbor zdravotnictví KÚ má 10 zaměstnankyň a náměstkyně Kocumová (ZpLK) má k dispozici také svůj další vlastní aparát na to, aby byla schopna předložit zastupitelům kvalitní materiál.
Opoziční zastupitelé jistě mohou a musí předkládat protinávrhy, ale nemohou bez toho, aby měli k dispozici veškeré podklady, bez odborného pracovního zázemí, a při výkonu funkce ve volném čase zcela nahrazovat neschopnost, neznalost či neochotu paní náměstkyně Kocumové (ZpLK).
Jak znám pana hejtmana, tak si to ve skutečnosti jistě uvědomuje, a jen se divím, že dosud nepřistoupil k personálnímu řešení. Zejména když se dlouhodobě a trvale osvědčuje, na venek skrývaná, spolupráce s nejmenší opoziční stranou – ODS. Ta ochotně, byť pochopitelně nikoliv „zdarma“, dodává v krizových chvílích potřebné hlasy koalici SLK a části ZpLK. Navíc již došlo k čitelné vnitřní diferenciaci (nebo rozkolu) v klubu ZpLK. Ale k tomu více až v následujícím textu.

Mediálně výrazně zviditelněné v uplynulých dnech bylo rozhodování zastupitelstva o dalším bodu - dotaci, tedy daru, pořadatelům mistrovství světa v letech na lyžích v Harrachově v půli března letošního roku. Protože o tom bylo napsáno již dost a dost, tak jen stručně: dotace ve výši 4 milionů korun, navrhovaná jednomyslným usnesením rady kraje, nebyla podpořena ani ve finančním výboru, ani ve výboru školském, pod který spadá i sport. Náš klub podal protinávrh na dotaci v poloviční výši. Ta by podle nás zohlednila jak stav rozpočtu kraje, tak význam akce, ale reagovala i na poněkud podivný přístup zástupců organizátorů, kteří dodávali údaje o rozpočtu MS postupně v několika vlnách a poslední obsahoval jen údaje za kapitoly – seskupení položek, nikoliv jednotlivé konkrétní položky. Diskuse byla velmi bouřlivá a místy až groteskní, ale nakonec se ukázalo, že existuje podpora pro dotaci v původní výši 4 mil. Kč, a to průřezově všemi kluby. Tady se vrátím k určitému rozkolu v klubu ZpLK – již poněkolikáté se při hlasování v takto závažné věci rozštěpil. Postupně se vyčleňuje skupina – pevné jádro tzv. „libereckých“ zastupitelů – J. Baxa, Z. Kocumová a J. Korytář. Libereckých proto, že jsou zároveň členy zastupitelstva statutárního města Liberce. Ostatní - mimoliberečtí hlasují jinak, přitom pan PhDr. Hudec tak nějak kolísá případ od případu.

Už budu raději končit, aby můj článek byl jakž takž rozsahově snesitelný. Jen ještě zmíním, že jsem nepodpořil bod s poněkud komplikovaným názvem Souhlas zastupitelstva Libereckého kraje s realizací náhradního výkonu rozhodnutí ČIŽP, oblastního inspektorátu Liberec. V podstatě jde o odvoz cca 9 000 tun odpadů, dovezených ze SRN a nyní složených v bývalých zemědělských halách v obci Arnultovice – Bulovka na Frýdlantsku. Moje důvody byly věcné, právní a finanční, nikoliv to, že bych byl proti samotné likvidaci odpadu. Ale to by vydalo na rozsáhlý samostatný článek.

Nahoru

Komentáře

Re: Proběhlo první krajské zastupitelstvo v letošním roce

Co má co komunista dělat v zastupitelstvu kraje? Je 21. století :o)).

Nahoru

Re: Proběhlo první krajské zastupitelstvo v letošním roce

Dobrý den,

je nás tam 10 ze 45. Asi nás zvolili ... :-)

S pozdravem, F. Chot

Nahoru