Po srpnovém zastupitelstvu kraje

Verze pro tisk |

Jak jsem na elektronických stránkách i-novin avizoval, v úterý tento týden se uskutečnilo po měsíční přestávce zastupitelstvo kraje. Program a průběh byly bohaté, takže než přejdu ke konkrétním bodům, jen pro jistotu připomenu a zdůrazním, že popis, hodnocení a příp. názory jsou jen moje vlastní – tak jak věci vidím a hodnotím osobně. Jde také pochopitelně jen o vybrané body programu.

Nejprve ale jakási zpravodajská povinnost – základní faktické informace: při zahájení ve 14.10 hodin bylo přítomno všech 45 zastupitelů kraje a, až na nutné a omluvené výjimky, setrvali zastupitelé do samého konce asi tři minuty před dvacátou hodinou. Na programu bylo celkem 78 bodů a značná část z nich měla ještě několik podbodů. Přes poměrně dramatické kuloární zprávy a některá dopolední jednání nakonec skutečně nebyly na program zařazeny očekávané personální záležitosti. Zřejmě tomu tak ale bude během září či října tohoto roku. Na žádost Františka Peška, předsedy zastupitelského klubu KSČM, byl původní bod programu číslo 73: Zajištění dopravní obslužnosti od 14. prosince 2014, předsunut za úvodní obligatorní body jednání – jak řekl Ing. Pešek: „Dokud jsme tu všichni a při síle.“

Ještě před tento bod byla také předsunuta informační Zpráva o činnosti akciové společnosti Krajská nemocnice Liberec za rok 2013 - výroční zpráva. Nebudu se zde probírat desítkami tabulek a stovkami čísel, které na místě prezentoval a komentoval předseda představenstva a generální ředitel KNL, a.s. MUDr. Luděk Nečesaný. Jen zkonstatuji, že mě až vyděsilo, jakým mlčením zejména členové výkonného orgánu kraje – krajské rady, přešli informaci zastupitele a člena dozorčí rady krajské nemocnice Ing. Slámy (ODS), že se zdrží hlasování, protože mu management společnosti vedený MUDr. Nečesaným odmítl umožnit nahlédnout do podrobnějších účetních dokladů. Nebudu ani citovat příslušné zákony, ale jen vyslovím hluboké politování nad tím, že najatý profesionál si dovolí takto odmítnout zástupce akcionáře – většinového vlastníka. Dobře nám „funguje“ zdravotnictví v kraji pod rezortním vedením Zuzany Kocumové (ZpLK), statutární náměstkyně hejtmana!

Okolo dopravní obslužnosti se strhla očekávaná bohatá debata. Nejprve celý bod uvedl radní pro rezort dopravy Vladimír Mastník (SLK). V jeho vystoupení, vedle věcných argumentů, vysvětlení a popisu jak toho, co proběhlo, tak aktuální situace, zaznělo také odmítnutí obviňování, které v mediích vznáší skupina okolo Jana Korytáře (ZpLK) a rovněž informace, že dokonce zvažoval podání žaloby či trestního oznámení. Nehodlám čtenáře i-novin zatěžovat popisem výměny názorů mezi diskutujícími zastupiteli. Spíše připomenu, že předmětem sporů, diskuse, výměny názorů… byl další postup kraje v zajištění autobusové dopravy na přechodné období nejvýše dvou let po letošním 14. prosinci, kdy končí dosavadní smlouvy s dopravci. Proto raději uvedu, že ve svém stručném vystoupení jsem zdůraznil, že to nejzákladnější, co by měli mít všichni zastupitelé na zřeteli, je funkčnost autobusové dopravy v celém kraji i po 14. prosinci 2014. Aby byla zajištěna doprava do zaměstnání, do škol, k lékaři… To je nejdůležitější. Také jsem upozornil, že návrh usnesení – aby si rozhodnutí o zajištění dopravy po skončení stávajících smluv vyhradilo namísto rady kraje zastupitelstvo – mohu považovat možná za jakýsi průzkum názorů jednotlivých zastupitelů, nebo za hledání širší podpory, ale třeba také za „rozřeďování“ zodpovědnosti z devíti členů rady na všech 45 zastupitelů. Konstatoval jsem také, že vzhledem k času, který zbývá do 14. prosince a potřebě předpokládané jednací řízení bez uveřejnění důkladně a transparentně zrealizovat, doporučuji jednat jen se stávajícími dopravci. Snahu po dosažení co nejnižší ceny při zachování kvality dopravy považuji za samozřejmou. Také jsem navrhl, aby byla – byť po uplynutí více než dvou let a vynaložení nemalého úsilí – ukončena dosavadní veřejná zakázka, soutěž na 10 let za odhadované 4 miliardy korun, a s takto těžce „získanými“ zkušenostmi vyhlášena nová.
Tak jsem také hlasoval: v první části usnesení (o vyhrazení si rozhodnutí zastupitelstvem) jsem se zdržel, další dvě části (zejména rozhodnutí zajistit dopravní obslužnost stávajícími dopravci v jednacím řízení bez uveřejnění) jsem, spolu s naprostou většinou zastupitelů, podpořil.

Proti očekávání majetkoprávní operace – koupě bývalého areálu VÚTS pro potřeby kraje, jeho organizací a firem, společně se záměrem ministerstva pro místní rozvoj zřídit v něm tzv. Evropský dům, prošla v podstatě bez sporů, větší diskuse a byla hladce prohlasována.

Klub zastupitelů Komunistické strany Čech a Moravy požádal u změny rozpočtu – rozpočtového opatření, kterým se rozhodovalo o rozdělení financí v celkovém objemu cca 5 milionů korun z Dotačního fondu kraje na kulturní aktivity (18 akcí) a na záchranu památek (konkrétních nemovitostí, k podpoře navrženo 39 památek) o oddělené hlasování právě u stavebních památek, protože většina žadatelů byly různé církevní (až na dvě výjimky církev římskokatolická) subjekty. Ve svém vystoupení jsem poukázal na skutečnost, že došlo k zásadní, kvalitativní a „kladné“ změně v ekonomické situaci všech církví, zejména pak právě římskokatolické, tím, že jsou jim již státem vypláceny finanční dary v rámci zákona o tzv. církevních restitucích. V oddělení hlasování nám bylo vyhověno, usnesení ale bylo přijato podle původního návrhu. Věřím, že rezort kultury splní slib, který v průběhu projednávání zazněl, že totiž tuto novou situaci zohlední při úpravě pravidel Dotačního fondu a jeho jednotlivých výzev pro příští rok. Proto přeji panu Tomáši Holubovi, generálnímu tajemníkovi České biskupské konference, šťastnou ruku a mnoho úspěchů při vkládání miliard korun ze státních financí (peněz všech občanů České republiky) do investičních fondů různých bankovních ústavů…

František Chot,
zastupitel Libereckého kraje (KSČM) 

Nahoru

Komentáře

Re: Po srpnovém zastupitelstvu kraje

Omlouvám se čtenářům, že komentuji vlastní článek, ale z velmi vysokých míst /Hrádek nad Nisou :-)/ jsem byl upozorněn na věcnou chybu v textu.
Uznávám ji a slíbil jsem proto, že si "posypu hlavu popelem", takže oprava/zpřesnění: Ing. Sláma v dozorčí radě Krajské nemocnice Liberec, a.s. nezastupuje Liberecký kraj (nebyl jím nominován), přestože je krajským zastupitelem, ale zároveň je také zastupitelem města Turnova a tímto městem, jako menšinovým akcionářem, byl do dozorčí rady KNL nominován.

To je to dodatečné upravování již napsaných textů ...

Hezký večer všem

František Chot

Nahoru