F. Chot: Peníze, volby, peníze, volby…

Verze pro tisk |

Úterní zastupitelstvo Libereckého kraje bylo až nezvykle dlouhé a místy také velmi bouřlivé. Skončili jsme až po půl osmé večer. Největším předmětem sporů a diskusí byl návrh změny rozpočtu - rozpočtové opatření číslo 55/2016, kterým se rozdělovalo, zaokrouhleně, 282 milionů korun.

Shrnu nejprve své (jako vždy zdůrazním: osobní) připomínky či názory a pak vysvětlím, proč jsem změnu rozpočtu nakonec podpořil.

V loňském roce se daňové příjmy kraje (a všech samosprávných celků) vyvíjely velmi nerovnoměrně. Zhruba do srpna/září byly nižší nejen než předpoklad rozpočtu 2015, ale zejména než skutečnost roku 2014. To způsobovalo nemalou nervozitu nejen v Libereckém kraji, ale napříč celou samosprávou v republice. Na samém konci loňského roku pak došlo k výraznému zlepšení stavu, což byl nejvýznamnější zdroj financí pro včera předloženou rozpočtovou změnu.

Přesto způsob projednávání a předložení návrhu změny rozpočtu "nebyl nejšťastnější" - v úterý 16. února ho schválila rada kraje, den poté, ve středu 17. 2. s ním byli seznámeni předsedové zastupitelských klubů. Tutéž středu odpoledne byl zaslán členům finančního výboru kraje, který se sešel následující den - ve čtvrtek 18. 2., no a v úterý 23. února o něm jednalo a rozhodovalo zastupitelstvo kraje... Podotknu jen, že "běžné" materiály na finanční výbor byly odeslány standardně 10. února. 

Takže po prvotním "zděšení" z částky, převyšující čtvrt miliardy korun, evidentní časové tísně pro konzultace, ověření údajů, zvážení vnitřních vazeb návrhu, potřeb jednotlivých rezortů a také faktoru "předvolebnosti" - tedy toho, že krajská koalice jím cíleně sbírá mediální body a bude je dále do října, kdy budou krajské volby, sbírat při různém zahajování staveb, kontrolních dnech a v některých případech i při pověstném stříhání pásek..., jsem návrh vyhodnotil (přes časovou tíseň) a co bylo časově možno jsem ještě konzultoval s následujícím výsledkem: 

- 130 milionů je určeno na plošné opravy silnic. Vzhledem ke kumulované potřebě oprav silnic kraje ve výši nejméně 2 miliardy korun a k tomu, že kraj má potřebnou dokumentaci na akce ve vyšším objemu, je to zdůvodnitelné a správné. Ponechám nyní zcela stranou otázku následného výběru konkrétních staveb, kdy se přeci jen může projevit zmíněná "předvolebnost".

- 50 milionů na předčasnou splátku tzv. Mostního úvěru. To je z jedné strany rovněž "předvolebnost" („óóó jak dobře kraj vedeme - snižujeme jeho zadluženost o xx% ...“), ze strany druhé je to o ceně peněz a zvážení, zda nynější přímá investice této sumy do majetku kraje by nakonec nepřinesla časem v důsledku větší úspory než nižší platby úroků z úvěru. Proto jsem našemu klubu zastupitelů KSČM doporučil, aby navrhl tuto částku alokovat do rezortu zdravotnictví s účelovým určením pro Nemocnici s poliklinikou Česká Lípa, a. s., zejména na rekonstrukci pracoviště dialýzy, výměnu horizontálních rozvodů vody a kanalizace či rekonstrukci operačních sálů. Tento protinávrh klub KSČM také předložil, ale nezískali jsme podporu. Zde je nutno odmítnout ne zcela přesné tvrzení rezortního radního Mgr. Tulpy, že do "českolipské nemocnice byly v posledních letech investovány stovky milionů z kraje" - v tomto volebním období to není ani jedna stovka... Nakonec vítáme a bereme na vědomí příslib, že téměř stejně vysoká suma bude poskytnuta z úspory, která vzniká tím, že rozpočtovaných (rovněž) 50 milionů korun na modernizaci KNL nebude letos čerpáno.

- další sumy byly určeny buď na konkrétní opravy, úpravy či vybavení krajských škol, sociálních zařízení a podobně, nebo na zvýšení částek v Dotačním fondu kraje. Zde rovněž není mnoho co dodat – debata by mohla být např. nanejvýše o tom, zda se má opravit fasáda právě té či jiné střední školy - a je to hodno podpory. 

Vášnivá diskuse zejména sl. Kocumové a pana Baxy okolo 10 milionů navrhovaných k posílení Dotačního fondu na podporu sportu - významné kluby a reprezentace - byla už jen a doslova šaškárnou...

Další nemalá částka, resp. závazek kraje k této částce, byla schválena po diskusi a předchozím opakovaném přestavení záměru modernizace Krajské nemocnice Liberec. Závazek kraje je rozložen do následujících 19 let a souhrnně činí jednu miliardu korun. Je ale třeba vyčkat dnešních (čtvrtek 25. 2. 2016) rozhodnutí menšinových akcionářů – měst Liberce a Turnova.

František Chot,
zastupitel České Lípy a Libereckého kraje 

Nahoru

Komentáře

Re: F. Chot: Peníze, volby, peníze, volby…

Velmi obsáhlý článek našeho krajského zastupitele s jeho osobními postřehy.
Zajímavé, že ona "předvolebnost óóó jak dobře si vedeme" dorazila už i do České Lípy.
Také jsme ujišťováni, na co všechno máme a co si můžeme dovolit. Pan zastupitel pochybuje o výši investic LK do Nemocnice v České Lípě. Pokud dobře čtu, za rok 2013 +2014 objem investic z LK činil 75,7 mil. Domníváte se, že město Česká Lípa, jako budoucí akcionář bude vůbec mít na jakoukoliv investici?
Osobní invektivy ,nic neříkající - doslova "šaškárna" ponechám bez komentáře, názor o autorovi si udělá každý čtenář sám.
Možná by bylo lepší věnovat vzácný čas práci v kontrolním výboru města Česká Lípa, abychom se konečně dobrali také té dobré zprávy o hospodaření my, nevolení.

Nahoru

Re: F. Chot: Peníze, volby, peníze, volby…

Použití slova "šaškárna" si lze v tomto příspěvku vyložit dvěma způsoby. Buď hrubostí autora a neschopností či neochotou slušně o věci diskutovat. Nebo právě gravitační silou blížících se krajských voleb, jež zmiňuje v titulku, která v tomto případě neohýbá prostor, nýbrž slovník. Ze slušnosti volím druhou z možností.

Nahoru

Re: F. Chot: Peníze, volby, peníze, volby…

Tiše, pan Chot se modlí.
Peníze, volby, peníze, volby....
Dej bůh, ať po volbách získám nějakou další trafiku.

Nahoru