F. Chot: Nová krajská koalice SLK, části Změny a ČSSD

Verze pro tisk |

Tentokrát jen opravdu stručně k hlavní události včerejšího krajského zastupitelstva, kterou nepochybně byla první zkouška ohněm nově vytvořené krajské koalice – hlasovaní o změnách v radě kraje. KSČM v této koalici není účastna.

Na začátku zdůrazním dvě věci: nejprve, že se jedná o můj osobní pohled na věc, nejde o stanovisko či o názor některého stranického orgánu, a druhou záležitostí je, že rozpad koalice Starostů pro Liberecký kraj (SLK) a Změny pro Liberecký kraj (ZpLK – volební strany, složené ze členů politického hnutí Změna, členů strany Zelených a nezávislých, nestranických kandidátů) se sice formálně datuje od 25. listopadu loňského roku, kdy byla velkou většinou 35 z celkem 45 zastupitelů odvolána Zuzana Kocumová (ZpLK) z pozice statutární náměstkyně hejtmana s odpovědností za řízení rezortů zdravotnictví a sportu, ale skutečný rozpad nastal o několik měsíců dříve a SLK jsme před ním varovali již při sestavování koalice po volbách v roce 2012. V radě bylo třeba obsadit dvě místa, protože v pondělí rezignovala radní Ivana Hujerová, rovněž původně nominovaná ZpLK.

Stručný výsledek této zkoušky – nová koalice zafungovala a má dokonce až o dva či tři hlasy více, než původní, která měla jen nejtěsnější většinu 23 hlasů ze 45.

Hlasování se v případě volby Lenky Kadlecové náměstkyní hejtmana zúčastnilo 35 zastupitelů a při druhé volbě – radního Víta Příkaského 34 zastupitelů, pokaždé včetně všech deseti členů klubu KSČM. Celkem deset, resp. jedenáct členů zastupitelstva tedy z různých důvodů nehlasovalo. Paní Kadlecová získala 25 hlasů a pan Příkaský 24 hlasů. Tento výsledek hlasování, byť realizovaného jako tajná volba, pomocí lístků a obálek, byl jasnou odpovědí na chvíli předtím v diskusi pronesené (a pro něj obvyklé) obvinění Jana Korytáře, že komunisté podporují kde koho a tedy i tuto koalici za „drobky spadlé ze stolu“.

Přesuny a nové obsazení pozic v radě kraje se tedy týkaly tří rezortů z devíti, když řízení zdravotnictví převzal radní Petr Tulpa (SLK, dosud sociální rezort), řízením sociálních záležitostí je místo něj pověřena Lenka Kadlecová a Vít Příkaský (oba ČSSD) vede rezort hospodářského a regionálního rozvoje, dotací a rozvoje venkova. Tady bych rád poděkoval dosavadní radní, paní Ivaně Hujerové, nejen za více jak dva roky poctivé práce, ale také za morální integritu během, pro ni jistě nelehkých, posledních měsíců. Ostatně, naprostá většina zastupitelů to vyjádřila spontánním potleskem ve stoje, když jí hejtman M. Půta (SLK) předával kytici s poděkováním.

Předseda klubu krajských zastupitelů KSČM František Pešek ve svém vystoupení po skončení voleb konstatoval, že se koalice neúčastníme, a zároveň vyjádřil přesvědčení, že její vytvoření přispěje ke zklidnění situace ve vedení kraje, v jeho radě a koalici tak, abychom se všichni, včetně krajského úřadu věnovali ve zbylých necelých dvou letech volebního období konkrétní práci pro kraj, pro jeho občany. A já za sebe dodávám, že zůstáváme jasnou opozicí, ale jakékoliv, pro kraj přínosné návrhy, opatření, rozhodnutí, projekty… jsme po zvážení a oboustranné diskusi připraveni podporovat. Neřídíme se heslem: Čím hůře, tím lépe.

František Chot,
zastupitel Libereckého kraje a České Lípy

Nahoru