Další úseky krajských silnic se dočkají nových povrchů

Verze pro tisk |

Rada kraje na schůzi v úterý 22. ledna rozhodla o zahájení dalších výběrových řízení na zhotovitele rekonstrukcí krajských silnic. Po novém povrchu budou řidiči jezdit v Oldřichově v Hájích, Černé Studnici či Zákupech. Připravuje se i oprava mostu na silnici III. třídy v Záskalí. Předpokládaná hodnota zakázek dosahuje necelých 196 milionů korun. V letošním roce plánuje Liberecký kraj vynaložit na opravy silnic minimálně 350 milionů korun ze svého rozpočtu. Včetně státních a evropských dotací činí celková částka na rekonstrukce komunikací zhruba 900 milionů.

„Letos plánujeme vyčlenit ze svého rozpočtu na rekonstrukce silnic více jak 350 milionů korun. Opět využijeme i státní a evropské dotace,“ uvedl hejtman Martin Půta. Rada Libereckého kraje na svém včerejším zasedání rozhodla o zahájení zadávacích řízení na opravy vozovek silnice III/28730 a silnice III/28732 Černá Studnice, vozovek silnice III/26834 v Zákupech, v místní části Kamenice, kompletní rekonstrukci mostu na silnici III. třídy přes strouhu na Záskalí a humanizaci průtahu silnice III/2904 Oldřichov v Hájích. Rekonstrukce více jak tři kilometry dlouhého úseku silnice III. třídy v Oldřichově v Hájích bude spolufinancována z Integrovaného regionálního operačního programu. Opravy dalších vozovek podpoří dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury.  V Oldřichově v Hájích kraj zajistí výměnu konstrukce vozovky, odvodní komunikace a vybuduje novou dešťovou kanalizaci. Vznikne nové svislé a vodorovné dopravní značení a vymění propustky. Celkové náklady na rekonstrukci jsou 165,5 milionu korun. Zhruba 30 milionů korun zaplatí obec Oldřichov v Hájích za výstavbu chodníků. Stavba by měla být dokončena v roce 2020.

V letošním roce plánuje kraj opravit povrch vozovek silnice III/28732 v úseku mezi lokalitou Horní Černá Studnice a Nové Mýtiny v délce 865 metrů, v úseku silnice III/28730 mezi Dolní Černou Studnicí a Novou Vsí nad Nisou v délce 3.995 metrů a úseku silnice III/26834 v Zákupech, v místní části Kamenice, v délce 1.014 metrů.

Ve schváleném rozpočtu kraje na letošní rok je na rekonstrukce krajských silnic vyčleněna částka 100 milionů korun. Zastupitelé na lednovém zasedání projednají návrh na navýšení na 300 milionů. Zhruba 40 milionů uspořil kraj během rekonstrukcí v minulém roce a zapojí je do letošního rozpočtu.

O získání dalších finančních prostředků bude kraj usilovat zejména u Státního fondu dopravní infrastruktury a Integrovaného regionálního operačního programu. Z evropských dotací se rekonstrukce dočkají páteřní silnice Mimoň–Ralsko, kde v současné době probíhá stavební řízení, Doksy–Dubá a Česká Lípa – Dobranov.

V únoru letošního roku plánuje kraj vypsání dalších zakázek za více jak 100 milionů korun. Bude hledat zhotovitele na rekonstrukce silnice III/28411 Roztoky u Jilemnice, silnice III/2879 Jablonec nad Nisou – Dolní Černá Studnice, silnice III/28730 Maršovice–Krásná, silnice II/287 Jablonec nad Nisou, silnice III/26839 Kunratice u Cvikova a silnice II/288 Železný Brod.
 

Nahoru