Stopy ZŠ Jižní na soutěžních šachovnicích

Jak se daří žákům ZŠ Jižní ve hře šachy?

KP družstev do 15 let
Posledními třemi koly skončil v Liberci tříměsíční boj 10 oddílů o postup do 1. ligy družstev. Naši žáci Martina Hamadová, Matěj Hurtík a Jaroslav Heptner soutěžili za výběrové družstvo České Lípy. Po šesti kolech českolipští drželi v průběžném pořadí krásné druhé místo. Nakonec však bylo výsledkem až páté místo. Je nutné vyzdvihnout výkon Martiny Hamadové, která byla druhou nejproduktivnější hráčkou sestavy. Z devíti těžkých zápasů připsala týmu plných 5 bodů.

Boj o republiku
V sobotu 29. března hrálo 12 týmů Libereckého kraje o postup do republikového finále družstev žáků do 12 let. Za pětičlenné vítězné družstvo Novoborské šachové akademie si zahrála i naše Martina Hamadová. Byla platnou hráčkou sestavy, protože ze sedmi utkání dokázala vytěžit cenných 5,5 bodu. Nejdůležitější ale je, že může jet v červnu na vytoužené mistrovství republiky!
Jako host  za družstvo ZŠ Partyzánská nastoupil na 1. šachovnici, tedy proti nejsilnějším hráčům, další žák naší školy, Matěj Hurtík. Matěj byl tento den ve skvělé formě. Dokázal pokořit 5 ze 7 nejvýše nasazených hráčů a dokonce má i skalp z nejcennějších. Jako jediný porazil úřadujícího přeborníka kraje Kryštofa Hofmana.
Za stejný tým si zahrála i Adéla Petrnoušková a i jí se tentokrát velmi dařilo - na páté šachovnici získala krásných pět bodů.

Martina Hamadová má velikonoční zlato
Na tradičním velikonočním  turnaji se letos sešlo právě tolik šachistů, že každý mohl obsadit jedno políčko šachovnice – 64. Tentokrát se v Libertinu hrálo v tanečním sále, který praskal ve švech stejně jako vloni horní místnosti. Šachistů mezi mládeží neustále přibývá a to je jen dobře. Děti hrály sedm partií všechny společně. Na závěr byly rozděleny do šesti skupin podle věku. Zvlášť byla vyhodnocena tentokrát výjimečně početná kategorie 12 dívek.
Už se zdá, že vítězství naší Martiny Hamadové se stává pravidlem, které ani tuto sobotu nebylo porušeno. Martina hrála velmi pozorně a zodpovědně a o spravedlivosti jejího prvenství nebylo pochyb.
Velkou pochvalu zaslouží i naše druhá dívka, Dominika Koppová. Dominika se teprve nedávno připojila k šachistům, a protože je velmi vnímavá a trpělivá, dokázala na svém prvním turnaji vybojovat 2,5 bodu a za sebou nechala i několik zkušenějších hráčů.
Odvahu prokázali i další dva malí začátečníci, bratři Hampejsovi. Ondra vyhrál jednu partii, jednou remizoval. Daneček jako nejmladší účastník ke své velké radosti dokázal dát svůj první turnajový mat.
Poslední člen výpravy, Jaroslav Heptner, skončil v nejpočetnější kategorii do 13 let v polovině startovního pole. Všem našim šachistům děkujeme za účast, Martině za medaili nejcennější a přejeme hodně dalších dobrých tahů.

Čekají nás krajské přebory jednotlivců ve Stráži a v Novém Městě pod Smrkem a hned tuto sobotu Olympiáda družstev v Liberci.