Novoborská šachová corrida

Verze pro tisk |

V Novém Boru se po prvé setkali velmistři Viktor Láznička a David Navara v boji o českou šachovou jedničku. Slavnostní zahájení Novoborské šachové corridy proběhlo v pondělí o 18. hodině v sklářské restauraci Ajeto za moderování Davida Sobotky.

Zajímavé bylo už samotné losování barvy figur. Dva skláři nabrali na své sklářské píšťaly rozžhavené sklo, které se následným foukáním měnilo v bílou a černou.  David Navara, jako hráč s vyšším ratingem měl možnost vybírat jako první. Jeho volba padla na majitele firmy Ajeto Petra Novotného, který pro něho vyfoukl „černé figury“ pro úvodní partie zápasu.

Obecenstvo se přesunulo do klubové místnosti, kde se už devatenáct hráčů připravovalo na simultánku s velmistry. Simultánka proběhla velmi svižně s výsledkem 9:0 pro Davida Navaru a 9,5:0,5 pro Viktora Lázničku. Úspěch v podobě jediné remízy zaznamenala hráčka Novoborského šachového družstva Alžběta Majstrová.

Úderem úterní šestnácté hodiny spustil mezinárodní rozhodčí Pavel Votruba hodiny první partie zápasu a úvodní tah 1.d4 provedl předseda šachového svazu Viktor Novotný. Už první setkání velmistrů nad šachovnicí potvrdilo prognózy, že zápas bude velmi vyrovnaný a partie skončila po třiatřiceti tazích remízou. Zápas bude pokračovat ještě pěti partiemi, poslední se odehraje v neděli 7. srpna.

Nahoru