Mládežnickým šampiónem Čech Jiří Liška

Poslední říjnový týden byl v šachovém kalendáři vyhrazen 23. ročníku Mistrovství Čech mládeže do 16 let. Pořadatelé přivítali v jihočeském Frymburku – Hrdoňově v sobotu 20. října na dvě stovky hráčů a hráček, kteří přijeli bojovat v šesti kategoriích o nejcennější kovy a postupová místa na mistrovství České republiky 2013.

Na osm dní, v kterých měli mládežníci na programu devět kol hlavního turnaje, se Hotel Fontána změnil v bojiště na čtyřiašedesáti polích i díky bohatému šachovému i nešachovému doprovodnému programu.

Želízkem v ohni byl pro českolipský šach Jiří Liška z 1. Novoborského šachového klubu. „Jednoznačným cílem byl postup na mistrovství České republiky, což nebyl před zahájením turnaje úkol jednoduchý,“ informuje otec šachové naděje. V šedesátičlenném startovním poli kategorie H14 byl teprve dvanáctiletý Jiří Liška nasazen na desáté příčce, na umístění v postupové osmičce bylo potřeba podat nadstandardní výkon.„Jirka v průběhu turnaje neudělal žádnou velkou chybu, zatímco většina jeho soupeřů se v závěru partií chyb nevyvarovala,“ analyzuje otec Jiří Liška, který výkony svého syna sledoval po internetu. S Jirkou jako obvykle nebyl žádný trenér, avšak maminka se role doprovodu a pomocného trenéra zhostila za emailové podpory pana Lišky na jedničku.

Skvělý vstup do turnaje v podobě tří výher pasoval mladého Lišku nejen na adepta postupu, ale i jako vážného zájemce o cenné kovy. Na jedinou turnajovou prohru, ve čtvrtém kole s prvním nasazeným Danielem Kožúškem, odpověděl Jirka čtyřmi výhrami v řadě. Od sedmého kola držel novoborský hráč před svými soupeři půlbodový náskok, které proměnil remízou v posledním kole ve zlatou medaili. „V turnaji byly všechny partie těžké, ale klíčovou byla partie s Vojtou Wagnerem v šestém kole, která se mi moc nevyvedla, ale se štěstím jsem vyhrál,“ hodnotí Jirka svůj výkon.

Jiří Liška, který již pravidelně nastupuje v soutěžích dospělých za 1. Novoborský šachový klub, se umístěním na prvním místě mistrovství Čech postaral o největší úspěch mládežnického šachu českolipského regionu za posledních deset let. Postup do celorepublikového finále, které se bude konat v příštím roce, je odměnou a především další výzvou pro mladého hráče.