Letní úspěchy českolipských cyklistů

Ani horké počasí letošního léta nenarušilo závodní kalendář a program silničních cyklistů Sportovního klubu MS AUTO z České Lípy. Závodníci brázdili silnice po celém území ČR i v zahraničí.

Vynikající formu prokázal na Mistrovství ČR masters v časovce jednotlivců a časovce dvojic Vladimír Novák. Na tradiční trati v Sokolově vybojoval v závodu jednotlivců druhé místo s nepatrnou ztrátou na vítěze. Společně pak s osvědčeným partnerem Karlem Pragerem z Prahy vybojovali druhý den s přehledem mistrovský titul v časovce dvojic na stejné trati. Díky těmto skvělým výsledků se Vladimíru Novákovi otevřela cesta k nominaci na Mistrovství světa masters, které se letos uskuteční v Dánsku a na kterém bude startovat v nejkrásnějším z dresů – v našem národním trikotu s trikolórou. Jedná se i o velký milník v historii českolipského klubu. Téhle pocty se nedostává každý den.

O týden později prokázal Novák svou univerzální vysokou výkonnost i druhým a třetím místem v závodech do vrchu Rašovka v rámci Extraligy masters a další den se stal motorem týmu při časovce trojic Giro de Zavadilka. Letošní ročník tohoto legendárního závodu ovlivnilo tropické počasí. Přestože lidé byli z rádia varováni před pobytem na slunci a fyzickou činností, na tříčlenné týmy čekala dřina na 22 km dlouhé trati u Roudnice nad Labem. Vladimíra Nováka doplnil v družstvu letos ve skvělé formě jezdící Rudolf Reichelt a po zranění se vracející Josef Semerád. Družstvo MS AUTO nakonec obsadilo ve své kategorii druhé místo, při rychlostním průměru přes 42 km/h.

K významným hromadným závodům patří již několik let projekt Za pěnivou důvou, který se koná v Terezíně pod vedením pana Rýslera. Předehrou k dramatům v dospělých kategoriích byly dětské a žákovské závody na rozlehlém terezínském náměstí. Skvěle si zde vedli českolipští mládežníci. V kategorii starších žáků na 6 okruhů zvítězil Dominik Nováček před Matějem Balážem a kategorii mladších žáků ovládl dvanáctiletý David Anderle. Na dospělé závodníky čekalo 90 km se dvěma prudkými kopci. Z českolipských cyklistů skvěle zabojoval Rudolf Reichelt, který si aktivní jízdou dojel pro skvělé třetí místo v silné konkurenci mužů nad 40 let. Z třetího místa se radoval také nejstarší člen týmu – Miroslav Hanus. Další zlepšení výkonnosti prokázal osmým místem v kategorii 19 až 29 let Martin Munzar. Pavel Veselý a Josef Semerád pak dojeli uprostřed celkového pořadí.

Cyklisté z České Lípy obdrželi osobní pozvánku na jubilejní, již 80. ročník závodu „Rund um die Landeskrone“, který pořádal německý PSV Görlitz. Závod měl centrum dění v krásném městě Görlitz na německo-polské hranici. Výprava českolipských cyklistů při závodech trochu doplácela na neznalost tratě. Jezdilo se na 17 km dlouhých okruzích, jak s táhlými stoupáními, tak i s prudkými výjezdy, které se sprintovaly na těžký převod. Cílovou rovinkou bylo nekonečné táhlé stoupání podél tramvajových kolejí, až k hotelu Burghof, kde byl prostor startu a cíle. Na dokonale zabezpečené trase se v mužské veteránské kategorii v konkurenci cyklistů z Německa a Spojených států umístil na 32. místě Josef Semerád, 34. Petr Nováček a 37. Miroslav Hanus. Výsledkově nejpovedenější byl závod starších žáků, kde nádherně zabojoval Matěj Baláž a na svém zeleném kole dojel pro 11. místo. Výraznou stopu zanechal v kategorii mladších žáků David Anderle, který statečně udával tempo v první čtvrtině tratě a nakonec dojel v pořadí jako 26.

Nyní na závodníky MS AUTO čeká časovka v Železném Brodě, okořeněná cílovým dvoukilometrovým stoupáním. Pak se tým rozdělí, větší část, včetně několika mládežníků, odjíždí na závody Slovenského poháru na Malou Fatru a zbytek týmu bude bojovat na horské časovce Cvikov-Luž a na zbrusu novém závodu Okolo Vlčí hory. Na sklonku prázdnin se pak celý tým v plné síle, včetně dětí, představí na tradičním DAAK tour ve Skalici a celá cyklistická sezóna bude pomalu vrcholit.