Judisté TJ Lokomotiva Česká Lípa uspěli na mezinárodním turnaji

Verze pro tisk |

Dne 22. 11. 2014 se judisté TJ Lokomotiva Česká Lípa vydali na mezinárodní turnaj do německého Aue. Naše město reprezentovalo pět judistů. V konkurenci 277 závodníků ze 41 oddílů jsme se neztratili a dokonce se dá říct, že jsme byli hodně vidět.

Ve věkové kategorii U11 (ročníky 2004 a mladší) startoval Jiří Moravík, Tomáš Pulo, Jan Moravík a Tomáš Janouch. V kategorii U15 (ročníky 2000-2001) se představil Kamil Novák.

Jirka Moravík bojoval ve váze do 26 kg. První dvě utkání vyhrál jednoznačně na ipon před časovým limitem, tím se probojoval do semifinále. Semifinálové utkání bylo velice vyrovnané a nakonec skončilo bez bodované akce. Došlo k napínavému rozhodování rozhodčích, kteří Jirku označili za vítěze na pomocné body a poslali ho do finále. Do boje o zlato Jirka nastoupil plně koncentrován, držel se pokynů trenéra. Nedovolil soupeři zahájit akce a naopak dvakrát velice tvrdě trestal jeho chyby. Jirka předvedl dvakrát nádhernou uchi-matu a získal zlato.

V další váze do 29 kg nás zastupoval Tomáš Pulo. První utkání mu nesedlo. Soupeř ho bohužel porazil. Tomáš se dostal do opravných bojů. Žádnou další prohru si již nepřipouštěl a velice tvrdě šel za bronzovou medailí, kterou ještě pořád mohl vybojovat i po prvním prohraném zápase. Tomáš musel nakonec nastoupit ještě pětkrát. Ani jednomu z pěti soupeřů však nedal žádnou šanci. Ve všech utkáních si tvrdě prosadil úchop a následně překrásnými hody končil všechny zápasy krátce po jejich zahájení. Tomáš měl nejvíc zápasů, celkem nastoupil šestkrát! V jeho věku perfektní výkon. Získal krásnou bronzovou medaili.

V kategorii do 32 kg bojoval Jan Moravík. Honza velice toužil napodobit svoje mladší kamarády a získat cenný kov. Silnější to bylo o to, že na rozdíl od Jirky a Tomáše ještě neměl žádnou medaili ze zahraničí. Naopak na turnajích v Čechách od června neprohrál jediný zápas a vyhrál šest turnajů v řadě! Tíha uvedených okolností byla trochu znát v prvním utkání. Po prvních 30 sekundách to z něj naštěstí spadlo. Soupeře hodil a poté udržel na ipon. V dalších třech zápasech šel již suverénně, včetně finálového utkání. Honza dokázal i finále vyhrát před časovým limitem pěkným hodem. Zaslouženě si vybojoval zlato, po kterém tolik toužil.

Jako poslední v kategorii U11, ve váze do 38 kg, bojoval Tomáš Janouch. Tom se poslední půlrok neskutečně zlepšil. Nejinak tomu bylo i v Německu. Jako jeho kamarádi i on vlétl do prvních utkání suverénně. Dva první zápasy vyhrál velice rychle. Nejdříve hodem, poté držením. Další semifinále, ve kterém měla Česká Lípa zastoupení! Tomáš bojoval tvrdě až do okamžiku, kdy mu soupeř vyrazil dech. Po chvilce ošetřování se však Tom dal dohromady a dokázal soupeře dokonce zatlačit do defenzivy. Rozhodčí soupeře za pasivitu trestali a to rozhodlo v náš prospěch. Čekalo nás další finále. Tomáš obdržel také několik taktických pokynů. Byl otřesen z předešlého zápasu, stejně se dokázal prát a soupeři nic nedaroval. Utkání skončilo nerozhodně. Rozhodnutím rozhodčích Tomáš zápas bohužel prohrál. Stříbrná medaile, kterou vybojoval, je jistě perfektní výsledek a stejně jako u Honzy se jedná o první medaili z tak velkého turnaje v zahraničí.

Mezi většími judisty bojoval Kamil Novák ve váze do 55 kg. První zápas byl plný zvratů. Kamil hodil soupeře, rozhodčí techniku nejdříve ohodnotili v náš prospěch. Následně celou situaci přehodnotili a techniku označili za zakázanou. Kamilovi vzali body a nakonec mu přidali trest. Uvedená situace se bohužel opakovala ještě jednou. Místo vedení měl Kamil dva tresty. S touto nepříznivou situací se vyrovnal velice dobře, soupeře hodil i potřetí, rozhodčí již nemohli situaci zvrátit a museli uznat Kamilovo vítězství. V semifinále nás čekalo utkání opět plné zvratů. Kamil nejdříve upadl, pak dokázal utkání vyrovnat. Po základním čase a vyrovnaných bodech zápas pokračoval v nastavení v „golden score“. Ani další dvě minuty však nerozhodly. Opět proto došlo k rozhodování rozhodčích, kteří se přiklonili na stranu německého soupeře. Pro Kamila proto zůstal boj o třetí místo. V utkání bylo znát vyčerpání z předešlého dlouhého utkání. Kamil se opět pral velice tvrdě, soupeř dokázal jednou bodovat a tento těsný rozdíl již zůstal až do konce utkání. Kamil tím přišel o bronz. Zaslouží si určitě také pochvalu za podané výkony.

Jsme velice rádi, že naši závodníci se začínají velice úspěšně prosazovat i na velkých mezinárodních turnajích v zahraničí. Získávají tím obrovské zkušenosti, které budou moct zúročit v budoucnu. Trenéři věří, že uvedené výsledky budou motivací pro další členy oddílu v jejich trénincích, aby napodobili zkušenější kamarády a třeba to přivede i další zájemce, kteří se budou chtít naučit tento krásný olympijský sport.

Nahoru