Borská orientační invaze do Polska

V pátek 20. 4. 2012 se vypravilo šest automobilů plných (převážně borských a dalších orienťáků z Českolipska) orientačních běžců směr Boleslawiec, Polsko.

Hned několik desítek minut po příjezdu nás čekala první etapa, noční městský sprint. Většina účastníků přistoupila k závodu rozvážně, takže běžela takticky na co nejnižší ztrátu do dalších bojů a celkového pořadí. Větší část mapy byla některým známá, před rokem se zde již jeden sprint běžel, ale ve dne. Plán se až na výjimky zdařil, výborné druhé místo získal v kategorii M 20 Vojta Ludvík ze Stadionu Nový Bor, druhým místem zazářil Matouš Karvánek (M21) z OK Jiskra Nový Bor (dále jen OK BOR) a stříbrnou pozici na místním mistrovství získal i Ivan Vydra (M45) z Reco Sportu.

V sobotu byla s úderem poledne odstartována na nové mapě druhá etapa, tentokrát na střední trati. Pro české závodníky byl terén hodně neznámý, plochý průběžný porost s množstvím zarostlých luk a pasek, větší množství kontrol a nutnost absolutní koncentrace. Každý se s mapou popral po svém a ani místní matadoři nebyli v lese úplně jistí. Vynikli zejména tito závodníci z OK BOR - Vít Šákr (M20) druhým místem a chlapci v kategorii M21 - obsadili 4.-6. místo - v pořadí Klapka, Pávek, Karvánek, což pro prvního jmenovaného znamená takřka životní výkon. Na pěkném sedmém místě ve stejné kategorii skončil Jiří Bernášek ze Stadionu Nový Bor. V druhé etapě ještě vynikli tito závodníci: v kategorii D14 byla třetí Kaťa Kubecová, v kategorii H20 byl Vojta Ludvík třetí (oba Stadion Nový Bor). V kategorii M14 byl čvrtý Vít Koštejn z OK Doksy.

Třetí (závěrečná) nedělní etapa byla opravdu královskou disciplínou, klasická trať - nejdelší ze tří etap - mohla zamíchat celkovým pořadím. Přes dlouhou vzdálenost, pro malé převýšení a čisté lesy, dosahovalo se vynikajících časů, mužská elita 5min/km, naši závodníci v M21 6-7min/km. A jak jsme dopadli v této etapě? Vít Šákr (OK BOR) vyhrál v M20, v součtu tří etap stříbrná pozice. Mat. Karvánek z OK BOR (M21) vyhrál v životní formě, celkové hodnocení taktéž. Ve stejné kategorii v součtu Pávek 4., Klapka 5. (oba OK BOR), Ivan Vydra (RECO SPORT) a Miloš Doležal (OK BOR) 4. a 5. místo v etapě, celkově 2. a 3 v kat. H45, Pavel Dikoš (M50) v etapě první, dohromady bronzový (OK BOR). Velmi dobře reprezentovali Stadion Nový Bor tito závodníci: Vojta Ludvík byl v poslední etapě třetí, celkově svoji kategorii H20 vyhrál. Kaťa Kubecová byla v etapě čtvrtá, celkově obsadila šestou příčku.

Je třeba připomenout, že oddíl Stadion Nový Bor byl spolupořadatelem těchto závodů, měl na starosti propagaci závodů v Čechách a prezentaci českých závodníků. Podařilo se nám přesvědčit více než padesát závodníků z Čech, aby na závody v Euroregionu Nisa přijeli. Celkově na závodech v okolí Boleslawce startovalo 600 závodníků z mnoha zemí světa. Výprava do sousední země zaznamenala nejen sportovní úspěchy, ale hlavně je předzvěstí další a hlubší spolupráce orientačních klubů v příhraničí, za což patří dík především Borisi Doškářovi, Jiřímu Našincovi a z polské strany má největší podíl vedoucí závodů Dariusz Pachnik. V letošním roce budou premiérově startovat polští junioři v našich žebříčcích, konkrétně v barvách oddílu Stadion Nový Bor. Získají tak nové zkušenosti a čeští závodníci srovnání s konkurencí.