Výstava fotografií Route 66

Verze pro tisk |

Výstava fotografií se uskuteční v Kulturním domě Crystal v České Lípě – Galerie DéJá Vu v 1. patře KD. Bude zahájena v úterý 2. dubna a potrvá tři měsíce. Autorem fotografií je Zdeněk Jurásek, prezident České asociace Route 66, držitel ceny „Award of Recognition“ za rok 2012, kterou uděluje celoamerická National Historic Route 66 Federation.


Zdeněk Jurásek se Route 66 věnuje od roku 1998, kdy celou trasu této legendární americké silnice projel na kole. V roce 2007 založil Českou asociaci Route 66, která sdružuje české a slovenské fanoušky Route 66. Je též provozovatelem specializované internetové stanice Radio 66.

ROUTE 66  je považována za nejslavnější silnici světa. Přestože vznikla teprve v roce 1926, stala součástí americké historie a objektem národní hrdosti. Termín Route 66 je obecně známý po celém světě. O Route 66 se zpívají písně, píšou knihy a točí filmy. Logo s šestašedesátkou se stalo straktivní značkou oblečení, obuvi, kosmetiky, cigaret, stejný název má i světoznámý software. Naše konkrétní představy o významu tohoto slova se však různí. Co to tedy Route 66 vlastně je?

ROUTE 66 byla první celoročně sjízdnou silnicí, spojující východ Spojených států se západem. Její počátek je úzce spjat s bouřlivým rozvojem automobilismu a Route 66 se záhy stala symbolem moderní doby. Byla základní spojnicí pohybu zboží, zemědělských produktů i lidí napříč Amerikou.

Na Route 66 se odehrála celá řada skutečně historických událostí. Tudy ve třicátých letech putovaly do Kalifornie nekonečné karavany zchudlých oklahomských farmářů, postižených katastrofálním suchem, po této trase se v době II. světové války přesunovaly vojenské oddíly s plnou výzbrojí do tichomořských přístavů. Poválečné generace zase našly na Route 66 způsob, jak ideálně poznávat Ameriku, a to nejlépe v autech bez střechy. I pro beatnické hnutí šedesátých let byla šestašedesátka tím pravým "on the road".

Protože však Route 66 byla projektována v době počátků masové silniční dopravy, je jasné, že brzy nemohla stačit šílenému tempu, kterým se americký automobilový průmysl rozvíjel. Již v padesátých letech se začíná budovat síť moderních mnohaproudých dálnic zvaných "interstates", které postupně starou silnici nahradily. V roce 1985 byla Route 66 definitivně vyřazena z amerického dalničního systému.

Od začátku devadesátých let Route 66 opět ožívá jako národní historická trasa a stává se předmětem zájmu milovníků romantiky z celého světa. V jednotlivých státech USA vznikly místní asociace Route 66 a další organizace, které se o ochranu a propagaci této americké legendy usilovně starají. Podobná zájmová sdružení existují i v dalších zemích celého světa. Příznivce Route 66 v České republice sdružuje Česká asociace Route 66.

Fakta o Route 66

- Route 66 měří 2448 mil (3940 km)
- Route 66 prochází 8 státy USA (Illinois, Missouri, Kansas, Oklahoma, Nové Mexiko, Arizona, Kalifornie)
- Nejdelší část Route 66 prochází Novým Mexikem (487 mil), nejkratší je v Kansasu (13 mil)
- Route 66 začíná v Chicagu a končí na břehu Tichého oceánu v Santa Monice
- Při cestě po Route 66 překonáte 3 časová pásma
- Přirozený směr Route 66 je od východu na západ, i když cestovat se dá i opačným směrem
- V současnosti je v provozu 85 % původní trasy
- Značná část trasy Route 66 v Novém Mexiku vede územím indiánského kmene Navajo

- Route 66 se často označuje také jako Matka cest (Mother Road) nebo Hlavní ulice Ameriky (Main Street of America)
- Nejslavnějším románem o Route 66 jsou Steinbeckovy Hrozny hněvu
- Píseň Bobbyho Troupa Route 66 je jednou z nejhranějších skladeb na světě a má více než 500 verzí!

- Na Route 66 se odehrává například slavný kreslený film Auta (The Cars)

--------------------------------------------------------------------------------------------------

ĆESKÁ ASOCIACE ROUTE 66

Česká asociace Route 66 si klade za cíl sdružovat fanoušky a příznivce legendární americké silnice Route 66, poskytovat informace a rady všem, kteří mají zájem cestovat po Route 66, šířit pojem a popularitu Route 66 mezi širokou veřejností.


Česká asociace Route 66 je považována za nejaktivnější „neamerickou“asociaci Route 66 na světě.


Činnost asociace je velmi různorodá:


- asociace provozuje první české informační stránky Route 66 WWW.R66.CZ

-  zajišťuje vysílání vlastního internetového Radia 66 – WWW.RADIO66.EU

- 2x ročně pořádá společné přejezdy americké Route 66

- organizuje každoroční celostátní sraz českých a slovenských fanoušků Route 66
- pořádá přednášková turné po celé České a Slovenské republice

-  věnuje se publikační činnosti


Asociace dále iniciovala natočení českého celovečerního filmu Route 66 – Mainstreet U.S.A., který byl s úspěchem uveden v kinech a televizních stanicích několika zemí.

 

Nahoru