Izraelští velmistři uspěli na šachové Corridě

Verze pro tisk |

Osmý ročník Novoborské šachové Corridy ovládli izraelští šachoví velmistři. V hlavním zápase dominoval Boris Gelfand, když českou dvojku Viktora Lázničku porazil 6:2. Do posledních chvil vyrovnaný zápas mezi domácím Tadeášem Kriebelem a izraelským mladíkem Nitzanem Steinbergem skončil těsnou výhrou hostujícího hráče 4,5:3,5. Trofeje pro vítěze předala legenda světového tenisu Helena Suková.

Hvězda světového šachu velmistr Boris Gelfand prokázal svoji extratřídu a Viktoru Lázničkovi nedal v celém zápase jedinou šanci. Všechny čtyři partie v klasickém tempu skončily nerozhodně, v partiích ve zrychleném tempu jasně dominoval Boris Gelfand, když si připsal na své konto všechny čtyři body. „V Novém Boru se mi velmi líbilo. Vítězství v tak prestižním zápase si velmi cením,“ komentoval Gelfand.

Zápas „mladých pušek“, dvacetiletého izraelského velmistra Nitzana Steinberga a domácího Tadeáše Kriebela, přinesl vyrovnanější průběh. První tři dny hýřil iniciativou domácí hráč a po dvou výhrách si vybudoval slibný náskok 3:1. Závěr však zcela patřil Steinbergovi, který otočil zápas na svou stranu poslední hrací den. „Byl to můj první opravdový zápas, tak jsem ze začátku pociťoval velkou nervozitu. Pak jsem se ale dokázal dostat do hry a souboj s Tadeášem otočit,“ pověděl šťastný Nitzan Steinberg. Zajímavostí je, že za poslední dva dny zápasu strávili Steinberg s Kriebelem 11 hodin za šachovnicí a udělali celkem 158 tahů.

Závěr 8. ročníku Novoborské šachové Corridy byl opravdu strnující. Čeští hráči zažili v poslední hrací den řádně horké chvilky, když izraelští velmistři dokázali zvítězit 4:0. V součtu obou zápasů porazil Izrael Českou republiku 10,5-5,5. „Dlouho jsme neviděl tak bojovný zápas, hráči ze sebe vydali opravdu vše,“ hodnodila legenda českého šachu Vlastimil Hort, který do Nového Boru zavítal na tři dny. „Turnaj Corrida má svou osobitou originalitu. Šachová hra propojená se sklářským prostředím je opravdu fascinující.“

Sobotní slavnostní zakončení poctila návštěvou tenisová legenda Helena Suková, která předala hráčům skleněné trofeje, o jejichž výrobu a design se tradičně postarala společnost Lasvit.
V rámci pilotního projektu „Vyzkoušejte udělat první tah“, nadační partie s šachovými velmistry, se podařilo díky společnostem Aktivit, Lasvit, Kolektiv Ateliers, Dopravní stavby Brno a 1. Novoborský šachový klub vybrat na konto neziskové společnosti Centrum LIRA celkový příspěvek 30 400 korun. Šek předal prezident 1. Novoborského šachového klubu Romana Mužíka.

  

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru