Bude Česká Lípa přívětivá k tenistům i v zimě?

Verze pro tisk |

V měsíci únoru převzalo město do své správy velkou část sportovního víceúčelového areálu u Ploučnice. Sportovní areál byl vždy majetkem města a v minulosti ho měla dlouhodobě pronajata společnost Matchball, která ho dále pronajímala dalšímu podnikateli. Restaurační prostory areálu zůstaly ve správě původního podnikatele pana Muzikanta, který má tyto prostory v pronájmu. Ostatní prostory – hala, prostory pro spinning a aerobic a venkovní tenisové kurty už spravuje město pomocí svých manažérů z příspěvkové organizace Sport Česká Lípa. Provozně-technickým manažerem se stal pan Josef Košta (www.sportlipa.cz).

Dlouhodobě sleduji dění okolo tenisového areálu, hlavně u sportovní haly. Několikrát jsem situaci v minulosti kritizoval a sklízel za to pochvalné i kritické reakce (ty byly převážně ze strany nájemců, kterým jakákoliv kritika „kazila podnikání“). Moje kritika směřovala převážně k cenám za halu a k péči o tento pronajatý majetek města. Rozhodnutím pronájemce vrátit pronajmutý majetek městu jsem přivítal, protože takto nastavené vlastnické a provozní podmínky neumožňovaly žádnou změnu situace. (viz. http://tenisslovanka.cz/tenis/ )

Jsem mírně rozčarován současnou situací. To, že převzetí majetku od původních nájemců a nastavení nového fungování areálu se neobejde bez problémů, očekával málokdo. Věřím, že většina sportovců, která chodí do haly provozovat svůj sport, tyto záležitosti bude tolerovat. Je vidět, že se všichni učí a pracují na zlepšení. Co mě trochu překvapilo, byl ceník služeb (hlavně tenisové haly), který zůstal ve stejné výši jako v době dvojitého pronájmu předešlého provozovatele. Očekával jsem, že město může bez jakékoliv ekonomické analýzy udělat potřebné gesto pro veřejnost a cenu v první chvíli snížit alespoň o 20 Kč. Nemají přece ve financování areálu už žádné mezičlánky, které by chtěli na zisku haly participovat, tak se toho nebylo potřeba bát. Chápu, že je potřeba udělat ekonomické analýzy provozu, aby se daly správně nastavit ceny. Pro tenisty, kteří měli klubovou kartu u předchozích nájemců a měli slevu 10% z ceny, tak je současný stav nevýhodný. Byli to tenisté, kteří chodili do haly pravidelně a většinou častěji, než ostatní. Zajímavé bude také sledovat, jak se bude předchozí nájemce srovnávat finančně s lidmi, kteří si zaplatili předplatné na celou zimní sezónu.

Předchozí nájemce v mé komunikaci s ním mi sděloval, že dává pravidelně finanční správy o svém podnikání v areálu na město, ale na výzvu k jejich zveřejnění nereagoval. Nevím, zda má město tyto informace a může si je potom porovnávat se ekonomickou zkušeností při vlastním provozu. Věřím, že manažeři města situaci správně posoudí, udělají si ekonomickou analýzu a ceny nastaví přijatelně pro občany. Příští zima ukáže, jak se s tím poprali.

Časem možná bude potřeba zvážit, zda jeden areál se třemi kurty přes zimu je dostatečný pro tak velké město, jako je Česká Lípa. Já jsem si takovou amatérskou statistiku kdysi udělal. Srovnával jsem a hledal na webu podmínky pro tenis v zimě u srovnatelných měst dle počtu obyvatel jako je Děčín, Chomutov, Jablonec n. Nisou, Mladá Boleslav, Třebíč, Přerov… Chtěl jsem, aby moje kritika byla podložená tvrdými daty a nejenom dojmy. Doufám, že město neřekne, že jsou ceny v hale v pořádku, když tam máme takzvaně plno.

Ještě bych chtěl zmínit jednu možná důležitou věc. Dostala se mi informace, že jeden aktivista (nemohu říci tenista) dal návrh na umožnění používání jiné obuvi než je předepsaná dodavatelem k tomuto povrchu. Bylo by krajně nezodpovědné toto realizovat. Jím navrhnuté levné boty jsou kopačky pro sálový fotbal, které mají vzorek dovnitř. Povrch, který je nyní v hale se jmenuje Schöpp je opravdu velmi dobrý pro šetření zdraví sportovců. S předchozím povrchem se to nedá srovnávat, protože u něj nebyl dodržen správný technologický postup aplikace a chyběla mu jedna vrstva. Povrch má jedno „ale“ a to je nutnost předepsaných bot.

Toto jsem dříve kritizoval, protože to neumožní provozovat tenis v zimě i klasickým „hobíkům“ např. rodině, atp. V té době byly vysoké ceny za halu a ještě nutnost nákupu dalších bot, protože půjčování bot na tenis mi připadá krajně nehygienické. Není cesty zpátky, halu s tímto povrchem máme a v současné době mají všichni, co chtějí hrát, boty koupené. Navržené boty aktivistou by povrch poškodily nebo narušily, protože při změně směru pohybu hráče zachytí ve vzorku podrážky koberce vlákna. Bota je nevhodná pro tenisty už svým tvarem, protože jako kopačka je úzká a tenista potřebuje jistotu v došlapu z důvodu možného zranění v kotníku. Bota je vhodná na parkety a já sám ve stejných od jiné firmy hrál několik dekád soutěžně sálový fotbal, tak vím, o čem píši. Znám pravdivý motiv jeho motivace k návrhu, tak doufám, že se nenechá město nachytat.

Za tenisový spolek TC HORNETS z.s. Česká Lípa
René Ötwös
 

Nahoru

Komentáře

Re: Bude Česká Lípa přívětivá k tenistům i v zimě?

Dobrý den,

Kromě jiného mě zaujala pasáž:
"Doufám, že město neřekne, že jsou ceny v hale v pořádku, když tam máme takzvaně plno."

Jsem v oblasti sportovního managementu laik a argument, o kterém doufáte, že město neřekne, mi připadá zcela v pořádku. (možná se pletu a proto se ptám)
Prosím o vysvětlení, proč je ten argument podle vás špatně a zároveň o vysvětlení pojmu "takzvaně plno" - plno buď je nebo není. Co máte na mysli tím "takzvaně" ?

Předem díky za vysvětlení

Nahoru

Re: Bude Česká Lípa přívětivá k tenistům i v zimě?

Doplňuji komentář pro ty, kdo čtou diskuse. S panem Jeníkem jsem si vyměnil pár mailů a vysvětlili jsme si podstatné věci, které mě vedli k napsání článku o problematice haly. Byl jsem rád, že se o problematiku haly a hlavně její ceny někdo z města zajímá. Vyjímám to podstatné.
Odpověď panu Jeníkovi na pojem "takzvaně plno":
V komunikaci se svými kolegy tenisty jsem několikrát slyšel tento skeptický názor hlavně po zveřejnění ceníku ze strany nového provozovatele areálu. Našel jsem v něm trochu logiky. Dříve to byl také jeden z argumentů starého vedení radnice na tlak pro snížení cen. Vytvořila se tím uzavřená skupinka návštěvníků haly a veřejnost efektivně nevyužívala majetek města.
K ceně:
Je to tak, že cena haly je neúměrně vysoká, protože byla takto podnikateli nadsazena, aby maximalizovali svůj zisk. Je na úrovni ceny tenisu např. v Prostějově, které je zázemím nejlepších tenistů v republice. Na této úrovni ČL v tenisu není a nikdy nebude. Jde tedy jen o nápravu ceny na normální běžnou úroveň, která je i v jiných městech. Je to určitě legitimní požadavek. Cena haly by se dle normálu měla pohybovat v nejexponovanější době někde od 300-350 Kč. Když to dokáží v jiných městech, tak proč ne tady? Na hale není nutné vydělávat, ale nesmí se prodělávat. Podporu dětí, o které pan Jeník psal, maximálně vítám. To je nutnost, abychom za pár let neměli prázdnou kulturní a sportovní vybavenost bez lidí, kteří budou sedět u elektroniky.
Ceny budeme s tenisty sledovat a uvidíme na podzim, jak se město k tomuto tématu postaví. Jako patriot si přeji, aby ČL byla dobré místo pro život.

Nahoru