Autodrom Rally Série končí

Verze pro tisk |

Více než 200 závodníků si v letošní zimní sezóně vyzkoušelo svoje řidičské umění v seriálu Autodrom Rally Série, který se jezdil na Autodromu v Sosnové u České Lípy. Osm závodů na osmi různých tratích na suchu, vodě, sněhu i ledu rozhodlo o absolutním vítězi, ale i o pořadí v jednotlivých třídách.

Na trati jsme měli možnost vidět mladé talenty, kteří možná jednou uspějí i na světové scéně, stejně jako rychlé řidiče jezdící se „závodním“ vozem denně do práce. Byli jsme svědky učení se základům sportovní jízdy pod dohledem zkušených pilotů, ale i testování závodních vozů a jejich úprav. S napětím jsme sledovali požár a hašení vozu Mitsubishi i převrácení na střechu Renaultu Clio, stejně jako nespočet dalších drobných incidentů, které k motorsportu patří. Seriál tak nabídl pestrý mix adrenalinu, zábavy, napětí a radosti z dosažených výsledků.

Z absolutního vítězství se nakonec radoval mladý talent Petr Semerád (Mitsubishi Lancer), který svůj um korunoval i vítězstvím v posledním závodě. Za ním skončil překvapivě Jindřich Majer (BMW), který se svou dvoukolkou dokonce jeden závod absolutně vyhrál. Třetí místo nakonec patřilo hravému Miloši Feiglovi (Mitsubishi). V kategorii 2WD skočil za vítězným Jindřichem druhý Leoš Hradil (Škoda) a třetí další talent Lukáš Krupička (Ford), který vyhrál s předokolkou dokonce dva závody v absolutním pořadí.

V kategorii 1 se po dramatickém souboji prakticky v každém závodě nakonec z vítězství radoval Filip Strahal (Honda). Mezi druhým Tomášem Jarosilem (Citroen) a třetím Markem Honsem (Peugeot) byl nakonec rozdíl pouhého bodu.

Kategorii 2 ovládl již jmenovaný Jindřich Majer (BMW). O druhé místo až do posledního závodu sváděli souboje Michal Suk (Ford) a Aleš Gollner (Honda). Tři body nakonec rozhodly ve prospěch Michala.

Pěti vítězstvími za sebou si v kategorii 3 zajistil vítězství Václav Bumbálek (Mitsubishi), před spolehlivě jedoucím Michalem Novým (Subaru). Třetí byl po skvělém závěru Vladimír Hanzl (Ford).

V kategorii 4 dominoval Leoš Hradil, když vyhrál 6 z 8 závodů. Druhý Lukáš Krupička mu však byl zdatným soupeřem a zvlášť na mokré trati ukazoval svůj talent. O třetí místo se rozhořel souboj v posledním závodě mezi třemi závodníky, z nichž nejúspěšnější byl nakonec Dominik Mladý (Ford ze stáje Autodromu).

I kategorie 5 nabídla velice vyrovnané souboje, když první Tomáš Kudrna (BMW) zvítězil ve čtyřech závodech a nechal tak za sebou Ondřeje Zdražila (Renault). Pro třetí místo si vyrovnanými výkony dojel Jan Zubatý (Citroen). Za zmínku stojí i čtvrté místo stále zrychlujícího Petra Koláře (BMW), který dokonce poslední závod vyhrál.

V kategorii 6 od poloviny sezóny dominoval Petr Semerád (Mitsubishi), druhý byl Miloš Feigl (Mitsubishi) a třetí místo zbylo na Tomáše Hrazdíru, který vyzkoušel několik vozů, mimo jiné i hravý Kartcross. 

24 nejúspěšnějších závodníků se pak svými výkony kvalifikovalo do nedělního (17.3.) závodu Jarního Setkání Mistrů volantu, kde svými výkony na uklouzané blátivé trati bavili tisíce diváků. Jarní Setkání Mistrů volantu je totiž součástí Dakar Setkání, kde se v exhibiční jízdě plné skoků a jízdy bokem představí úspěšní závodníci dálkových soutěží. V nedělním závodě se do finále 2WD kvalifikovali Petr Starý (Honda), Michal Suk (Ford) a Leoš Hradil (Škoda), do finále 4WD pak Vít Ouzký (Subaru), Petr Semerád a Jiří Kratochvíl (oba Mitsubishi).

Ve finále B 2WD porazil Michal Suk Leoše Hradila a vyzval tak ve finále A vítěze základní části Petra Starého. I s ním si poradil a stal se vítězem kategorie 2WD. Finále B 4WD se stalo kořistí Petra Semeráda, který postoupil do finále A, kde si to rozdal o vítězství s Vítem Ouzkým, kterého též porazil a stal se vítězem kategorie 4WD. Celodenní zápolení ukončilo superfinále, kde spolu bojovali vítěz 2WD s vítězem 4WD. S ohledem na blátivou, uklouzanou trať to letos byla jednoduchá záležitost pro Petra Semeráda, který vítězstvím potvrdil svoji suverenitu v letošní sérii. Myslím, že se na něj můžeme všichni těšit jak v rally, kam mám nakročeno, tak i v závodech na okruzích, které už také úspěšně absolvoval. V šestnácti letech vodil silnou čtyřkolku naprosto bravůrně a mít podmínky, možná by mohl směle soupeřit se závodníky, jako je třeba Kalle Rovanpera.

Autodrom Sosnová maximálně podporuje talenty českého motorsportu, vytváří jim podmínky, aby se v relativně bezpečném prostředí autodromu zdokonalili v řízení závodního vozu a má velikou radost z toho, když se někomu kdo zde „vyrostl“, podaří prosadit na mezinárodní scéně. Jeho úspěch je pak odměnou pro nás pro všechny, kteří se na Autodrom Rally Sérii podílíme. Věříme, že i v budoucnu budeme podobnou sérii organizovat a že tak podpoříme další „Semerády“ a „Krupičky“. Tak zase na podzim se všemi příznivci rychlé jízdy na limitu na Autodromu v Sosnové na shledanou.
 

alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru