Skleněná zahrada 2018-Uhaste žízeň po skle a nažhavte se na IGS

Verze pro tisk |

Město Nový Bor se připravuje na svůj velký svátek skla, 13. ročník Mezinárodní sklářské sympozium IGS 2018. Než ale zhruba šest desítek výtvarníků, designerů a sklářů z celého světa začne začátkem října na prestižním trienále tvořit, přichází sklářský ateliér Astera, aby navodil tu správnou atmosféru.

Na 26. až 28. 5. 2018 připravuje ve svých prostorách ve Smetanově ulici Skleněnou zahradu, netradiční open – air výstavu, která z vás udělá milovníky skla. V unikátních prostorách zahrady, brusičské dílny a sklářského ateliéru uvidí návštěvníci zhruba sto objektů od tří desítek autorů, vyzkouší si foukání, broušení, rytí a malování skla. 

„Úplně poprvé pro návštěvníky otevřeme interiér rodinné funkcionalistické vily, v níž budou vystavené vybrané kusy z minulých ročníků IGS, zapůjčené z novoborského Sklářského muzea. Kromě skla se tak návštěvníci seznámí i s architekturou exkluzivní vily z 20. let minulého století,“ láká jednatel sklářského ateliéru Astera a duchovní otec Skleněné zahrady Vladimír Žíla. 

Každý rok má Skleněná zahrada i mezinárodní téma, tím je pro letošní rok holandské sklo. „Těší nás velice vstřícný přístup a podpora Velvyslanectví Nizozemského království. Zástupce Jeho Excelence ambasadora pan Peter Keulers dokonce výstavu oficiálně zahájí při slavnostní vernisáži.“ 

Důvodů, proč v Novém Boru připomenout právě holandské sklo, je celá řada. Kromě toho, že atelier Astera úzce spolupracuje s řadou autorů holandské výtvarné a designové scény, skleněná socha holandského výtvarníka Hanse van Bentema vítá návštěvníky města na jednom z kruhových objezdů a holandský Leerdam je dokonce partnerským městem Novému Boru.

„Představíme vybrané autory, mezi nimiž jsou největšími hvězdami výtvarnice Barbara Nanning, jejíž objekty jsou vystavené v nejvýznamnějších světových galeriích a designérka Carina Riezebos. Ta předvede instalaci, která vznikla pro prestižní přehlídku designu Salone del Mobile a přímo z dóžecího paláce z italského Milána bude přenesena do Nového Boru na naši Skleněnou zahradu. Jako zajímavost uvidí návštěvníci také kolekci „oranžových váziček, navrženou exkluzivně pro holandskou královskou rodinu,“ avizuje Vladimír Žíla.

Návštěvníci během třídenní akce uvidí v mix zóně také novinky z tvorby vybraných mladých českých výtvarníků a expozice sklářských škol v Novém Boru a Kamenickém Šenově. Sobotní program oživí kromě odpolední vernisáže také talentovaná zpěvačka Luciana se svým francouzským kytaristou a performer Mirror Man. 

Skleněná zahrada nepropaguje jen sklo, ale má už tradičně i benefiční charakter. Proto je vstupné na akci dobrovolné a výtěžek věnuje ateliér Astera Komunitnímu centru v České Lípě. „Učí zde znakovou řeč a my dlouhodobě podporujeme Miss World neslyšících. Ostatně na vernisáži, která proběhne hned první den, bude hostem loňská Miss Europe neslyšících Petra Gluchová,“ doplňuje Vladimír Žíla.

Skleněná zahrada – open air výstava skla
26.-28.5.2018
od 10 hod – do setmění
Atelier Astera, Smetanova 548, Nový Bor
www.sklenena-zahrada.cz
 

alt
Nahoru