Pavla Prokešová: Jsme protiklad všeho velkého a hlučného

Verze pro tisk |

Tento rozhovor publikujeme s předstihem nejen proto, abychom včas upozornili na jedinečnou akci, ale také proto, abyste měli čas se nechat inspirovat a třeba ve svém okolí, pro své přátele i kolemjdoucí, podobnou akci uspořádali. Loňský rok se konal v průjezdu v Moskevské ulici poprvé předvánoční benefiční víkend, tzv. Advent s Ozvěnou na podporu činnosti nadačního fondu Ozvěna, který podporuje děti a rodiny, kterým do života zasáhlo sluchové postižení dítěte. Povídali jsme si s ředitelkou nadačního fondu Pavlou Prokešovou.

Kde se vzal nápad propojit nadační fond s netradičním vánočním setkáním na bázi sousedské akce?
U Květy a Jakuba Menclových, kteří chtěli svůj nápad nově vznikající tradice adventního setkávání propojit s pomocí druhým. Advent se pořádá v průjezdu jejich domu v Moskevské ulici 687. Prostory, které můžeme v průjezdu domu využívat, jsou naprosto skvělé, velmi přátelské, s úžasným až rodinným zázemím. Jsme nejen blízko centra města, ale tento útulný prostor se náramně hodí právě pro předvánoční atmosféru se svařeným vínem, koledami, cukrovím, pro setkání s přáteli, i s nově příchozími.

S jakým úspěchem se loňský rok toto setkání, včetně závěrečného koncertu v kostele svatého Kříže, uskutečnilo?
Podle reakcí a ohlasů návštěvníků, kteří mezi nás zavítali, byl celý víkend vnímán velmi kladně.

Možnost zastavit se s přáteli, dát si dobré svařené víno nebo nealkoholický punč, zaposlouchat se do tónů vánočních koled, mít možnost zakoupit si výrobky s vánoční tematikou ručně a s láskou vyráběné, to už se v dnešní době v malém rodinném a přátelském prostředí vytrácí.

Myslím si, že ne každý vyhledává anonymní, často strojově vytvářenou atmosféru Vánoc. My jsme takový protiklad všeho velkého a hlučného. Z výtěžku loňského Adventu s Ozvěnou jsme pomohli čtyřem dětem, které potřebovaly finanční pomoc při pořízení nových sluchadel. Myslím, že je to moc hezký výsledek práce a pomoci přátel, dobrovolníků, rodinných příslušníků, kteří nám na Adventu pomáhali a kterým není lhostejný život a osudy druhých. Vždyť v čase Vánoc bychom potřebu pomáhat měli vnímat o to silněji. Proto jsem moc ráda, že i po roce mohu tímto způsobem za pomoc a podporu všem zúčastněným poděkovat.

Na co se můžeme těšit letos?
Stejně jako loni budou mít i letos naši hosté možnost nakoupit si pestrý sortiment českolipského krámku U Květu lipového, novinkou je možnost navštívit obchod CL – Bio, který nabízí širokou nabídku zdravých dobrot a je s průjezdem pomyslně propojen. V sobotním programu nabídneme opět tvořivé dílničky pro děti, umístěné v útulném a vytápěném prostoru zimní zahrady, která na průjezd navazuje.

Z oblíbených degustací nebude chybět svařené víno, nealkoholický punč s cukrovím, z nákupní nabídky pak tradiční řemeslné výrobky, vánoční svícny, perníky, ozdoby na vánoční stromek, ručně zdobené vánoční obaly na dárky, háčkované hračky ad.

To vše bude možné nejen za symbolické ceny nakoupit, ale zároveň tím přispět i na potřebnou a smysluplnou věc. V nabídce bude také Zlatá kniha českých pohádek… od českolipských autorů Marty Knauerové a malíře, ilustrátora knihy Atily Vöröse, prodej knihy bude spojený s autogramiádou. Novinkou je i tvořivá dílna pro dospělé, ve které si budete moci vyrobit vlastní originální českolipské „kanálové“ tričko. Tato netradiční forma pouličního umění je velmi populární a rozšířená v mnoha evropských metropolích. Nadšenci otiskují na trička motivy ze zdobených poklopů městských kanálů a rozhodně vás toto umění donutí dívat se nejen kolem sebe, ale také pod nohy, po jakých skvělých uměleckých dílech šlapete. Každé tričko se tak stane originálem a můžete si jej koupit buď hotové, nebo si jej sami vyrobit. Na závěr víkendu je poté naplánován v Jiráskově divadle benefiční koncert vokálního sextetu Skety.

Je výtěžek z akce cílen na pomoc konkrétnímu člověku?
Zkušenost nám ukázala, že není dobré poskytnout finanční pomoc v celé výši jednomu žadateli. Je takové nepsané pravidlo, že pokud Vám někdo něco ”dá” a Vy se na tom výsledku nemusíte ničím spolupodílet, i kdyby jen snahou obstarat další prostředky na pořízení třeba právě sluchadel, chybí zde často uvědomění, vážit si té věci, starat se o ni, udržovat ji v dobrém funkčním stavu, neztratit ji a především používat k účelu, na který byla pořízena – o dětských sluchadlech to platí dvojnásob. Přispíváme tedy na pořízení sluchadel raději více žadatelům menší částkou z celé pořizovací ceny. Žádostí o pomoc máme stále větší množství, než jakému jsme schopni vyhovět. Myslím si však, že i malá, drobná pomoc může být pomocí velkou, mnohdy zcela zásadní.

Advent s Ozvěnou, 16. 12., 10:00–18:00 / 17. 12., 10:00–17:00, Moskevská 687
Benefiční koncert vokálního sextetu Skety, 17. 12., 18:00, Jiráskovo divadlo, 200 Kč

 

alt
alt
alt
Nahoru