130 let Klubu českých turistů připomíná výstava

Verze pro tisk |

Klub českých turistů (KČT) slaví významné jubileum. K jeho 130. narozeninám včera ve vestibulu Krajského úřadu v Liberci zahájila radní Květa Vinklátová výstavu, která potrvá až do 29. června.

Je zajímavé si dát toto výročí do historických souvislostí. Ve stejném roce, kdy byl založen Klub českých turistů, bylo v Praze otevřeno Nové německé divadlo, dnes Státní opera Praha, František Křižík postavil na Žižkově elektrárnu nebo začal vycházet Ottův slovník naučný. Najednou si uvědomíte tu dlouhověkost Klubu českých turistů, ve kterém vyrostly generace milovníků turistiky,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Výstava má aktuální regionální charakter se představuje většina turistických oddílů pod hlavičkou KČT z celého Libereckého kraje od České Lípy až pod Krkonoše. Každý oddíl zde v rámci nově zpracované textové a fotografické prezentace seznamuje návštěvníky se svojí historií, významnými osobnostmi podporovatelů turistiky a se svými charakteristickými akcemi pro veřejnost. V expozici jsou také k vidění zajímavé turistické artefakty.

„Klub českých turistů je velmi odolná organizace, která přečkala obě války, nástup a éru komunismu, sovětskou okupaci i následnou normalizaci. Díky ní dnes máme turistické značení, které obdivuje celý svět. Těší mě, že si pro svou výstavu vybrali právě sídlo Libereckého kraje,“ doplnila Květa Vinklátová. 

Klub českých turistů finišuje v přípravách na třídenní oslavy výročí v Praze. „Nesou název ʹ100 let republiky, 130 let v pohybuʹ a budou završeny bohatým programem v rámci třídenních oslav obou v názvu zmíněných výročí,“ poznamenal Vratislav Chvátal, předseda Klubu českých turistů. 

Záštitu nad výstavou ve vestibulu krajského úřadu převzala Ing. Květa Vinklátová, členka rady kraje pověřená řízením oboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu a Mgr. Petr Tulpa, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro rezort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti. 

Klub českých turistů byl založen 11. června 1888 v Praze, v malém sále Měšťanské besedy z iniciativy nadšenců v čele s Dr. Vilémem Kurzem st., Dr. Františkem Čížkem a architektem Vratislavem Pasovským. Dnes má necelých 40 tisíc členů, a odbory se sdružují do 14 oblastí, totožných s hranicemi krajů.
 

alt
alt
Nahoru