V okolí Nového Boru přibývá smíšených lesů

Verze pro tisk |

Město Nový Bor vlastní zhruba třiašedesát hektarů lesa. Nejrozsáhlejší lesní komplex patřící městu se rozprostírá v okolí lesního hřbitova, další dva lesní celky jsou v sousedních Chotovicích, malé výměry lesů v lokalitách u střelnice a poblíž kynologického cvičiště.

Stoupající ceny energií způsobují, že vlastníci domů stále častěji volí kombinovaný způsob vytápění svých obydlí. Kromě elektřiny, zemního plynu a uhlí přibývá těch, kteří si v krbových kamnech rádi zatopí i dřevem.

„Zájem o nákup dříví z obecního lesa je velký a stále stoupá,“ potvrzuje správce obecního lesa Jiří Hoštička. „Občanům, kteří se na nás obracejí, prodáváme méně hodnotné dříví nebo jednotlivé stromy. Uzavíráme s nimi smlouvy o samovýrobách, to znamená, že si označené stromy na místě rozřežou a odvezou. Prodáváme ale jen těm, kteří jsou spolehliví, odvezou pouze dřevo označené, posbírají klestí a  pečlivě po sobě uklidí.  Za metr prostorový (narovnaná hráň) zákazníci zaplatí od 1 do 100 korun v závislosti na kvalitě a dostupnosti dřeva. Město samo příliš netěží, ale pokud přijde kalamita a dřevo se těžit musí, prodáváme hodnotnější dřevo těžební firmě,  která nabídne vyšší ceny než za palivové dříví."

 „Momentálně připravujeme prodej dříví tzv. na pni, a to formou aukce. Netýká se samovýroby, ale úmyslné mýtné těžby starých porostů,“ upozorňuje Jiří Hoštička.

Ke dřevu se někteří snaží přijít také ilegální cestou. Počet těch, kteří si rádi přilepšují na cizí účet roste. „Se zloději bojujeme pořád,  v ochraně obecního majetku nám pomáhá  městská policie.Když někoho chytíme, okamžitě volám Policii ČR,“ konstatuje Jiří Hoštička a dodává příklad: „Loni jeden zloděj  při krádeží dříví porazil strom tak „šikovně“, že přitom strhl i dráty vysokého napětí a ještě poškodil trafostanici. Případ řešila státní policie, předpokládám, že to pro něj nakonec bylo dost drahé.“

Povolené množství těžby v obecních lesích stanovuje lesní hospodářský plán, pokud však přijde vichřice, polomy musejí být odstraněné co nejdříve.  „Těžíme cca 200 kubíků ročně, ale vzhledem k tomu,  že máme větší plochy starších porostů, mohli bychom vytěžit i více. Kdybychom ale vytěžili množství povolené lesním plánem, neměli už bychom v nejbližších dvaceti či třiceti letech prakticky co těžit.  Snažíme se o vyrovnané hospodaření,  a proto omezujeme objem vytěženého dřeva na únosnou míru,“ vysvětluje Jiří Hoštička. 

Lesní zákon vlastníkovi sice ukládá,  aby vymýcené paseky zalesnil do dvou let, ale Novoborští nečekají a zalesňují neprodleně. Poněvadž je smíšený les v našich klimatických podmínkách daleko odolnější vůči škodlivým vlivům, objevují se na místech někdejšího jehličnatého lesa sazenice jak jehličnatých tak i listnatých stromů.

Nahoru