Sklářské slavnosti ve znamení výročí sklářské školy

Verze pro tisk |

V Novém Boru se opět rozhoří sklářské pece pod širým nebem. Poslední víkend před prázdninami, ve dnech 25. – 26. června, se na náměstí Míru budou konat tradiční sklářské slavnosti. Ty se letos ponesou především v duchu oslav 140. výročí založení Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy v Novém Boru.


Šestý ročník Sklářských slavností v Novém Boru potěší návštěvníky například pravým sklářským tržištěm, ukázkami řemesel, programem pro děti, teenagery i dospělé, šermířskými vystoupeními i bohatou hudební produkcí.
„Součástí akce bude v pátek 25. června slavnostní vernisáž výstavy ke 140. výročí založení naší sklářské školy. Výstava bude tentokrát členěna na dvě části - historická expozice výkresů a podle nich zhotovených objektů z doby počátků školy bude vystavena ve sklářském muzeu, současné práce studentů a žáků školy za posledních zhruba deset let se paralelně představí v turistickém informačním centru,“ vysvětluje Ilona Jindrová, ředitelka Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy v Novém Boru.
Zatímco páteční večer bude poté patřit svižnějším hudebním rytmům určeným zejména mladým posluchačům, na sobotu 26. června budou pro zájemce připraveny přímo na náměstí dílny, ve kterých si mohou vyrobit skleněné vitráže, šperky a vyzkoušet si rytí či malování skla. Pro děti bude přichystáno malování v přírodě, pohádkové divadelní představení a samozřejmostí je jako každoročně prodej žákovských výrobků ze školní prodejny.
"Naše škola je každoročně jedním z hlavních aktérů předvádění živé práce při sklářských slavnostech. Bezesporu největší zájem je vždy o provoz jedné z mobilních sklářských pícek - sklářská show začíná vlastně už jejím samotným transportem za školní huti na náměstí. Loni jsme ji tam táhli koňským povozem za průběžného přitápění polínky z historického trakářku cestou v ulicích města. Letos veřejnosti připravíme jiné překvapení,“ slibuje ředitelka Ilona Jindrová.
Pořadateli 6. ročníku Sklářských slavností v Novém Boru jsou Město Nový Bor, organizátorem společnost Kultura Nový Bor, s.r.o ve spolupráci s Vyšší odbornou školou sklářskou a Střední školou v Novém Boru.

Nahoru