Rekonstrukce uzavře náměstí Míru od poloviny května

Verze pro tisk |

Řidiči od pondělí 15. května nezaparkují na náměstí Míru v Novém Boru. To se zhruba na sedm měsíců uzavře, aby mohlo projít kompletní proměnou z dnešního parkoviště na odpočinkové místo s lavičkami, vzrostlými stromy a uměleckým dílem ve svém středu. Dlouho plánovaná rekonstrukce za zhruba 28 milionů korun je poslední a nejnáročnější etapou obnovy historického centra města.

„Uzavření centrálního náměstí přinese ze začátku komplikace v parkování, přesune do jiných lokalit pravidelné trhy a tradiční akce, jako jsou například Sklářské slavnosti. Prosíme proto obyvatele města i jeho návštěvníky o shovívavost a zejména trpělivost. Věřím, že výsledná podoba plochy náměstí nám omezení vynahradí,“ žádá starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.
Město Nový Bor na revitalizaci historického jádra pracuje několik posledních let. V předchozích etapách změnil podobu parčík před radnicí, Kalinova ulice nebo lokalita před tzv. Lužickými domky. Nyní novou tvář dostane i samotné náměstí Míru. Podle schválené studie se z velkého odstavného parkoviště promění v důstojné náměstí se zelení a lavičkami. Dominovat mu bude umělecký prvek evokující otevřenou sklářskou rotační formu podle návrhu pražských architektek Gabriely Králové a Lucie Chroustové. Ty se svojí prací zvítězily v anonymní výtvarné soutěži, kterou město vyhlásilo na sklonku loňského roku. Odhadované náklady na rekonstrukci centrální plochy se pohybují kolem 28 milionů korun. „Předpokládáme, že se nám podaří cenu snížit ve veřejné soutěži na dodavatele,“ říká Jaromír Dvořák. 

Jako první začne v pondělí 15. května obnova částí, které nejsou na běžný pohled vidět. „Kvůli nízké hloubce umístění plynovodu, která neodpovídá současným normám a při následných stavebních úpravách by mohlo dojít ke kolizím, pracovníci společnosti UGA, spol. s. r. o. přeloží plynovod, který vede napříč celým náměstím,“ vysvětluje vedoucí odboru rozvoje města Miroslav Jeništa s tím, že tato část rekonstrukce probíhá zcela v režii společnosti innogy SE (dříve RWE). V průběhu zemních prací budou na náměstí přítomní i archeologové.
S ohledem na stavební práce se pravidelné trhy na náměstí Míru budou letos konat naposledy ve čtvrtek 11. května, od následujícího měsíce se prodejci přesunou na Tržní náměstí. Na novém místě je lidé poprvé najdou ve čtvrtek 8. června. 

Úbytek parkovacích míst nahradí nové parkoviště na křižovatce ulic T. G. M. a Wolkerovy. Jeho výstavbu město zahájí přibližně na přelomu června a července. „Během následujících tří měsíců tu vznikne 45 parkovacích míst,“ upřesňuje Miroslav Jeništa. Stavba bude probíhat jako součást I. etapy revitalizace sídliště Husova – Jiráskova. Na ní Nový Bor získal dotaci od ministerstva pro místní rozvoj ve výši 4 miliony korun, město ze svého rozpočtu přidá zhruba 1, 9 milionu korun. „Vzhledem k tomu, že dotační podmínky upřednostňují rozjeté projekty, jsme jedním z pouhých tří měst v celé republice, jejichž projekt ministerstvo podpořilo,“ dodává Jaromír Dvořák.
 

Nahoru