Nový Bor opravil adoptovaný hrob básníka J. J. Kaliny

Verze pro tisk |

Město Nový Bor nechalo opravit zanedbaný hrob básníka Josefa Jaroslava Kaliny na Olšanských hřbitovech v Praze. Současník Karla Hynka Máchy je významným novoborským rodákem, od jehož narození loni uplynulo 200 let a zároveň si město letos připomíná 170 let od jeho úmrtí. Práce proběhly v rámci projektu Adopce hrobů českých velikánů, do něhož se Nový Bor zapojil loni na podzim.

Kalina je jedním z nejvýznamnějších rodáků Nového Boru. „Jeho hrob byl ve špatném stavu a nám to nebylo lhostejné, proto jsme uzavřeli se Správou pražských hřbitovů smlouvu a hrob adoptovali na deset let za 7.500 korun. Tím jsme na sebe převzali morální závazek a povinnost se postarat o místo posledního odpočinku významné osobnosti, která je spjatá s naším městem,“ připomíná starosta Nového Boru Jaromír Dvořák (SLK). 

Nyní se celé místo proměnilo k nepoznání. Pražská firma Kamenictví Obelisk s.r.o. pomník odborně chemicky vyčistila, zlikvidovala nálety zeleně uvnitř rámu a zlatem obnovila písmo na náhrobku. Práce vyšly na zhruba 20 tisíc korun.

Básník s Kristovou tváří Josef Jaroslav Kalina se narodil 5. listopadu 1816 v Haidě, dnešním Novém Boru, jako nejstarší syn v rodině cestmistra. „I když pocházel ze silně germanizovaného prostředí, našel si cestu ke slovanským jazykům a svou poezií psanou v češtině vyjadřoval vlastenecké cítění. Své všestranné nadání prokazoval vedle literární činnosti i prací v oblasti filologie, literární kritiky, filosofie a v dalších vědních oborech. Překládal z angličtiny, němčiny i polštiny a vyučoval cizí jazyky,“ přibližuje vedoucí odboru školství, kultury a sportu Alena Forgáčová. 

Kalina v pouhých třiceti letech podlehl tuberkulóze. Jeho pohřeb v Praze byl považován za jeden z prvních projevů předrevoluční situace roku 1848. Průvodu na hřbitov se zúčastnilo na 3 000 lidí. V Novém Boru na jeho památku odkazuje rodný dům s pamětní deskou v Kalinově ulici.
 

alt
alt
Nahoru