Nový Bor dokončuje rekonstrukci smuteční síně na Lesním hřbitově

Verze pro tisk |

Rekonstrukce smuteční síně na Lesním hřbitově v Novém Boru se blíží k závěru. Přestavbu sto let starého objektu za zhruba 9 milionů korun provázely komplikace, které termín dokončení posunuly o několik měsíců. Aktuálně město připravuje podmínky pronájmu smuteční síně.

„Oslovili jsme znalce kvůli stanovení výše nájemného. Jakmile budeme mít posudek, vyhlásíme veřejnou soutěž, do níž mohou provozovatelé pohřebních služeb posílat své nabídky,“ avizuje vedoucí správy majetku Jitka Capouchová. 

Město se pustilo do rekonstrukce historické smuteční síně loni v létě. Její stav byl nedostatečný z technických, kapacitních ale i estetických důvodů. Obřady v létě probíhaly s otevřenými dveřmi, v zimě se pozůstalí tísnili v malé uzavřené síni. Nově má objekt dvě přístavby. Větší z nich zvýší kapacitu z původních 40 míst na 150, v menší přístavbě najde zázemí pohřební služba, je tu i místnost pro chladící zařízení. Změnou projde i interiér historického objektu. 

Přestavba měla být hotová koncem loňského roku, stavební komplikace ale termín posunuly. Potíže způsobilo například sesunutí zdiva v suterénu nebo vysoká vlhkost obvodového zdiva stávajícího objektu. „Nejdřív se muselo na doporučení statika sanovat stávající zdivo a současně bylo třeba objekt vysušit. Tím se oddálily navazující práce,“ vysvětluje vedoucí odboru rozvoje města Miroslav Jeništa. 

Stavba jde nyní do finální části. Montuje se vnější dřevěné obložení, v interiéru se dělají omítky, dlažba, světla. „Původní architektonické prvky, jako jsou například vitráže, tu zůstanou. Konečnou výzdobu doplní nový nábytek a skleněné plastiky, které budou odkazovat na sklářskou pověst města. Výsledkem by mělo být místo, v němž se pozůstalí budou moci důstojně a v soukromí rozloučit,“ doplňuje starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.
 

alt
alt
Nahoru