Novoborští skláři nabírají druhý dech a myslí i na učně

Verze pro tisk |

První letošní Den s hejtmanem strávil Martin Půta v Novém Boru společně se starostou města Jaromírem Dvořákem.

Pohled na Nový Bor jinýma očima
Po uvítání na radnici starostou a místostarostkou Stanislavou Silnou absolvoval hejtman návštěvu několika sklářských firem, strojírenské společnosti Aktivit a prohlédl si tělocvičnu a třídy teoretické výuky na Vyšší odborné školy sklářské a SŠ.
V závěru, jako již tradičně, besedoval se zastupiteli a občany města a okolí.

„Měl jsem šanci podívat se na Nový Bor očima jiných sklářských firem, než se obvykle navštěvuje, a mám z jejich výsledků práce, optimismu a nadšení pro další rozvoj sklářství na Novoborsku v dalších letech velkou radost,“ shrnul Martin Půta dojmy s tím, že jej velice zaujala vstřícnost podnikatelů – sklářů, kteří chtějí vytvořit co nejlepší podmínky pro praktickou výuku učňů – studentů ve svých provozech.


 

Studio Anežka – Šípek Team
Hned první „exkurze“ do Studia Anežka, neboli Šípek Teamu, kde známý designer, architekt a sklářský výtvarník Bořek Šípek nejprve představil svůj desetičlenný team, ukázala, jak mu sklářské školství leží na srdci.
„Je třeba ukázat prostřednictvím úspěchů ve světě, že sklářství je perspektivní a že je to pro mladé lidi dobré řemeslo. Každý den se tu u nás i v dalších sklářských firmách dělá něco nového, jsou tu skvělí pracovníci, kteří mají co dát studentům při praxi,“ řekl Šípek a zdůraznil, že první kroky ve spolupráci s ředitelkou novoborské sklářské školy již učinili.


Sklářský atelier AZ Design zaměstnává na 70 lidí
Obdobně hovořili i představitelé sklářských firem Kolektiv Atelier a.s. Michal Vlček a spolumajitel firmy Sklářský atelier AZ design Aleš Zvěřina.
Podle něj již mají smluvně sjednaného na VOŠ sklářské a SŠ jednoho žáka a příští rok vyberou dalšího.
„Třetí rok studia již budou chodit do našich dílen a připravovat se na práci v naší firmě,“ doplnil Zvěřina.
„Je třeba se však znovu vrátit k tzv. náborům ve školách, ukázat absolventům devátých tříd, co se tu dělá, jací jsou tu mistři, co všechno umějí, a přesvědčit je, že to všechno se mohou naučit i oni,“ doplnil a zdůraznil, že sklářství vstává z popela a firmám se začíná lépe dařit. Například jeho atelier AZ design zaměstnává na 70 lidí, se spolupracovníky již rovnou stovku.


Kolektiv Ateliér sídlí ve Výzkumáku
Kolektiv Atelier a.s. zase v budově bývalého Výzkumáku soustředil teprve před rokem skláře nejrůznějších oborů a těží ze spolupráce jednotlivých speciálních uměleckých činností – brusiče, malíře na sklo, vitrážisty a dalších, kteří pak společně umějí vytvořit originální a nikde jinde ve světě nevytvářené artefakty. Nyní například pracují na společném třímetrovém skleněném modelu radniční věže v Hradci Králové.
„Máme tu i další netradiční věci, například svítidla v podobě hada nebo lva na holandském ministerstvu obrany nebo nadstandardní vitrážové osvětlení ulice v Belgii,“ dodal.


Strojírenská firma Aktivit začínala s 8 zaměstnanci
Malou odbočkou ve „sklářském“ programu byla návštěva úspěšné strojírenské firmy Aktivit, s.r.o., patřící novoborskému zastupiteli Otakaru Válkovi. Společnost, která před dvaceti lety začínala s 8 pracovníky, nyní zaměstnává 115 lidí.

VOŠ Sklářská představila nový studijní obor
Po pracovním obědě se starosty 15 okolních obcí Mikroregionu Novoborsko si hejtman ještě prohlédl Vyšší odbornou školu sklářskou a Střední školu v Novém Boru.
I ředitelka školy Ilona Jindrová a její zástupce Jiří Janás hovořili o rozvíjející se spolupráci se sklářskými firmami. Hejtmanovi také představili i nový studijní obor – školní a mimoškolní pedagogická činnost. Ředitelka pak překvapila všechny hosty vystoupením školního pěveckého sboru Skleněnky a především sólovým zpěvem studentky 4. ročníku Šárky Neprašové, která díky svému talentu již byla přijata na konzervatoř v Teplicích.
„Po tom pracovním dopoledni bylo vystoupení Skleněnek příjemným zpestřením programu. Děvčata a Šárka opravdu umějí,“ pochválil hejtman sbor.


Setkání se zastupiteli a občany se tradičně týká silnic
Setkání se zastupiteli a beseda s občany měly svůj tradiční itinerář.
Účastníky zejména zajímala situace kolem silnic a dopravy – obchvat 1/9, stále chybí propojení na Děčín a Ústí n. L., komunikace Nový Bor – Česká Lípa je zejména ve dne přetížena a podle starosty je to „silnice smrti“, omezení jízdy kamionů bez rekonstrukce a stavby nových tras je však zatím nereálné.
„Bohužel, chybějí připravené projekty, a po střídáních několika ministrů dopravy se například s dokončením obchvatu České Lípy zatím prioritně nepočítá,“ vypočítal hejtman, ale přislíbil, že se za novým ministrem dopravy opět do Prahy rozjede.


Na besedu přijelz i ženy z Domova Mařenice
Besedy se zúčastnily také ženy z Domova v Mařenicích, které chtěly vědět, zda se budou do konce roku 2015 stěhovat do nových domků v Novém Boru, a také místní aktivista Pavel Danys.
Hejtman odpovídal i na dotaz - jak to vidí s přímou volbou starostů a hejtmanů?
„Jestliže byl prezident zvolen přímou volbou, je dalším logickým krokem i přímá volba na tyto posty. Snad by se omezilo odvolávání starostů uprostřed volebního období,“ míní hejtman.
Hovořilo se také o nové strategii krajského zdravotnictví, o bezpečnosti v Novém Boru, o zákazu heren, o dobré paletě sociálních služeb či o rekonstrukci středu města, a také o renovaci hřbitova, na němž jsou pohřbeny oběti Rumburské vzpoury z roku 1915.
„Ještě přesné znění nové strategie zdravotnictví v Libereckém kraji neznám, ale zdůrazňuji, že tzv. fúze mezi libereckou a českolipskou nemocnicí není na pořadu dne a určitě by Zastupitelstvem Libereckého kraje neprošla. Vidím spíše možnost, že by do nemocnice vstoupila jako akcionáři další větší města Českolipska, která by tak měla možnost ovlivňovat a vyvažovat řízení společnosti. Samozřejmě by se na provozu nemocnice tyto subjekty podílely i přiměřeně finančně,“ řekl mimo jiné starostovi, zastupitelům i občanům města Martin Půta, který se již vloni takto setkal v tomto regionu s občany České Lípy a Mimoně.


 

Další Den s hejtmanem bude na slalomáku v Rokytnici n. J.
Další Den s hejtmanem se uskuteční 20. února v horském středisku Rokytnici nad Jizerou.
„Slíbili jsme si se starostou Petrem Matyášem, že se v průběhu dne alespoň jednou svezeme na nějaké sjezdovce. Snad bude sníh,“ přeje si hejtman.


alt
alt
alt
alt
Nahoru