10. výročí od povodní

Novoborští dobrovolní hasiči oslaví 150 let velkolepou show

Verze pro tisk |

Ve velkém stylu oslaví novoborští dobrovolní hasiči 150 let existence už v sobotu 27. května u Crystalexu. Na návštěvníky čeká přehlídka, ukázky techniky a zásahů jejich profesionálních kolegů a desítek dobrovolných hasičských sborů z Čech i zahraničí, policistů, záchranářů, vojáků nebo třeba i jízdní jednotky pražských strážníků. V bohatém programu nechybí hudba všech žánrů, tanec, ohňová show a ohňostroj.

„Hasičský sbor byl v našem městě založený 25. května 1867, významné výročí tak budeme slavit téměř na den,“ předesílá starosta SH Nový Bor a hlavní organizátor slavností David Sobotka.

Na svůj velký den pozvali novoborští hasiči na 35 sborů z Čech, Moravy, Slezska, Německa, Bavorska a Polska, Policii ČR, Krajské ředitelství policie Libereckého kraje, Záchrannou zdravotnickou službu Libereckého kraje, Armádu ČR 31. Pluk radiační, chemické a biologické ochrany Liberec a Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje, Vězeňskou službu České republiky, Celní správu, BESIP a také Městskou policii hlavního města Prahy. Ta navštíví Nový Bor dokonce se svou koňskou jednotkou a prezentačním autobusem. „Návštěvníci budou mít jedinečnou možnost vidět v akci unikátní mechanismus, který naší republice závidí celý svět a který již tolikrát prokázal svou oddanost, odvahu a záchranářské umění,“ upozorňuje David Sobotka.

Oslavy odstartuje Spanilá jízda městem všech složek s technikou, která vyjede z autobusového nádraží v 9:00 hod.. Přes den pak budou probíhat statické a akční ukázky techniky, výzbroje a výstroje jednotlivých složek. „Vrcholem bude společný záchranný zásah na správní budovu sklárny Crystalex, který následně předvedeme i v retro podobě,“ láká na akční zábavu David Sobotka.

Přichystaný je i speciální program pro dětské návštěvníky. Ten hasiči připravili společně s Domem dětí a mládeže Smetanka, slavící 25 let od svého založení. „Dětem zábavnou formou představíme bezpečnostní složky. Čekají je statické a akční ukázky činnosti hasičů, policie, psovodů, městské policie, zdravotních záchranářů a dalších profesí, s nimiž přichází v běžném životě do kontaktu, včetně ochrany před drogami, únosy apod. V rámci dětského dne se bude prezentovat i nově založený Hasičský kroužek a budou probíhat akční ukázky tzv. dětského hasičského sportu,“ doplňuje David Sobotka.

Bavit se lidé budou také u vystoupení jak místních hudebních a tanečních skupin a spolků, tak také z hudebních hostů zvučných jmen. Na své si tak přijdou příznivci romské hudby, cimbálovky, dechovky, country, dixielandu, bubenického umění, rocku, reagge, punkrocku, mažoretek, společenského a moderního tance, ale také fire show a ohňostroje. Celým dnem bude diváky provázet trenér české národní reprezentace v akrobatických skocích a moderátor televizních přenosů a významných sportovních akcí Lukáš Vokatý, partnerkou mu bude televizní moderátorka Veronika Farářová.

Záštitu nad Novoborskými hasičskými slavnostmi převzal ministr vnitra Milan Chovanec, hejtman Libereckého kraje Martin Půta a generální ředitel HZS České republiky genmjr. Ing. Drahoslav Ryba. „Slavnosti pořádáme také ve spolupráci s Nadací policistů a hasičů, která pečuje o pozůstalé a zraněné z řad policistů a hasičů. Právě nadace je dalším významným oslavencem, jelikož právě letos uplyne 15 let od jejího založení. Novoborští hasiči ji aktivně podporují při každé své akci od roku 2007, kdy uspořádali velkolepé slavnosti, připomínající tehdejší výročí 140 let od svého založení,“ dodává David Sobotka s tím, že významným partnerem je sklářská společnost Crystalex, která jim poskytla prostor na uspořádání slavností ve vnějším areálu firmy.

SDH Nový Bor
Založením dobrovolného hasičského sboru 25. května 1867 oficiálně završil svoji snahu tehdejší tělocvičný spolek. Ten se od roku 1863 pod vedením purkmistra Dr. Strausse a předsedy spolku F. N. Valentina soustavně snažil o ustavení řádného hasičského sboru, jenž by dohlížel na bezpečnost životů a majetku nejen v Novém Boru, ale také v okolních městech a obcích. Ne náhodou patří novoborští hasiči k nejstarším dobrovolným sborům v Čechách, přičemž právě ten nejstarší byl založen v roce 1851 průmyslníkem Františkem Leitenbergem v nedalekých Zákupech a inspiroval tak celou řadu dalších měst a obcí v tehdejším Rakousku - Uhersku.
 

alt
alt
Nahoru