Město Nový Bor koupí nebezpečnou ruinu v Nemocniční ulici

Verze pro tisk |

Vybydlená ruina plná odpadků v novoborské Nemocniční ulici brzy zmizí. Od soukromého majitele ji odkoupí včetně parcely město Nový Bor za zhruba 880 tisíc korun, nechá objekt strhnout a prostor zkultivuje. Záměr posvětili zastupitelé města.

„Protože jde o frekventovanou lokalitu v blízkosti rodinných domů a internátu sklářské školy, využili jsme toho, že se s majitelem dá jednat. Nechceme řešit podobnou situaci jako v případě ruiny na hlavní ulici T. G. Masaryka, jejíž část se loni na sklonku roku zřítila,“ říká starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. Nejdříve vlastník požadoval téměř 970 tisíc korun, po jednání se podařilo cenu snížit přibližně o 90 tisíc korun. „Je to cena, kterou zaplatíme za to, aby v objektu už nikdo nezemřel a lidé se nebáli chodit okolo,“ doplňuje Jaromír Dvořák. 

V původním záměru s nemovitostí počítal majitel s odkoupením sousední parcely. Poté co ji v soutěži koupil jiný žadatel, opustil od svého plánu a o objekt se přestal zcela zajímat. Z něj je několik posledních let nebezpečný objekt plný odpadků a krys a kde i přes varování stále přespávají bezdomovci, ač tu tři lidé v minulosti zemřeli. „Existuje zvýšené riziko obecného ohrožení osob, zvířat a majetku, stavba hrozí náhlým lokálním zřícením. Je nutné provést neodkladné zabezpečení spojené s odstraněním stavby,“ upozorňuje autorizovaný inženýr pro statiku a dynamiku staveb David Mareček ve svém posudku, který si město nechalo zpracovat.

„Po podpisu kupní smlouvy zajistíme demoliční výměr, následně dům strhneme. Lokalita bude vyčištěná od brownfieldu,“ vysvětluje vedoucí odboru správy majetku Jitka Capouchová.  Vyrůst by zde mohl například bytový dům se startovacími nebo pečovatelskými byty v závislosti na vyhlášených dotačních programech a jejich podmínkách. „Jednou z variant je také, že bychom zde postavili tzv. spolkový dům. V něm by mohly najít zázemí spolky a sdružení, které ve městě máme,“ doplňuje Jaromír Dvořák s tím, že o konkrétním využití volného prostoru by mohli zastupitelé rozhodnout letos v září. 

alt
Nahoru