IGS 2018: Sklo nás spojuje

Verze pro tisk |

Sklo nás spojuje. To je nové motto pro XIII. ročník Mezinárodního sklářského sympozia (IGS), které proběhne v Novém Boru od 4. do 7. října 2018. Generálním partnerem světového festivalu skla, jenž pořádá město Nový Bor a Sklářské muzeum Nový Bor ve spolupráci s místními sklářskými firmami, bude sklářská a designérská firma Lasvit s. r. o., role hlavního partnera se zhostí Liberecký kraj. Rozšíří se i počet firem, v nichž bude moci veřejnost pozorovat umělce při práci. Na studentské sekci se bude poprvé podílet sklářská škola z Kamenického Šenova.

„V uplynulých dvou ročnících IGS jsme celému světu dokázali, že české sklo žije. Krach Crystalexu neznamenal konec výroby v regionu, naopak byl impulzem k rozvoji dalších skláren, nových firem a ateliérů. V regionu dnes podniká přes sto firem spjatých se sklem, vznikla nová pracovní místa. Je načase ukázat, že díky tomu, že nás sklo spojilo, jsme porazili krizi a jsme zase silní,“ předesílá starosta Nového Boru a prezident IGS Jaromír Dvořák. 

Na pořádání významného uměleckého svátku, v němž se snoubí sklo, řemeslo a tradice, zastupitelé města alokovali částku 1,5 milionu korun z rozpočtu na příští rok. Generální partner Lasvit s. r. o. přispěje 600 tisíci korunami. „Vedle toho se podílíme na organizaci sympozia a jako spolupořadatel významně finančně podpoříme společné aktivity, jako jsou propagace nebo oficiální doprovodné společenské akce,“ upřesňuje viceprezident společnosti Lasvit Michal Hošek. 

Novoborský svátek skla významně podpoří také Liberecký kraj. Jeho zastupitelé už vloni alokovali ve prospěch IGS 2018 a IGS 2021 vždy po půl milionu korun, tedy celkem jeden milion korun. „Liberecký kraj se díky této významné akci, která podporuje a zviditelňuje naše tradiční řemeslo, může ukázat po celém světě. Těší mě, že kromě kraje a škol je jejím partnerem také celá řada úspěšných sklářských firem z našeho regionu,“ uvádí hejtman Libereckého kraje Martin Půta. 

Veřejnosti se příští rok představí zhruba 50 výtvarníků a designérů ze všech světadílů, místní firmy jim poskytnou své dílny i špičkové řemeslníky. Návštěvníci sympozia se tak budou moci seznámit opět s prací sklářských řemeslníků firem Ajeto, AveClara, Crystalex, Egermann, Jiří Pačinek, Kolektiv, Preciosa-Lustry, Sklárna Slavia a TGK, ale také novoborské sklářské školy. „Nově se k nim přidá AZ Design Aleše Zvěřiny, sklárna Anna a sklářská škola v Kamenickém Šenově. Stále ještě probíhají jednání o hlavním partnerství se společností ČEZ,“ doplňuje Jaromír Dvořák.

Tradici Mezinárodního sklářského sympozia položila novoborská sklárna Crystalex. Ta v roce 1982 poprvé pozvala do svých provozů výtvarníky a designéry z celého světa, aby za asistence místních sklářů zrealizovali své nápady. V tříletých intervalech se v Novém Boru scházejí čeští a zahraniční špičkoví sklářští výtvarníci doposud. Před zraky odborné i laické veřejnosti společně se sklářskými řemeslníky předvádějí své umění. V průběhu let zavítaly na sympozia stovky umělců a řada z nich se opakovaně vrací. Mezinárodní sklářské sympozium se stalo světovým unikátem, prestižní záležitostí, symbolem setkávání, tvůrčí práce a nových možností práce se sklem. Pořadatelství se od roku 2009 ujalo město Nový Bor.

O společnosti LASVIT

Sklářská a designérská společnost LASVIT, výrobce unikátních světelných instalací na míru, uměleckých děl ze skla a skleněných architektonických prvků, spojuje tradiční české sklářské umění s moderními technologiemi a designem. Společnost založil v roce 2007 Leon Jakimič. LASVIT sídlí v České republice, má čtyři výrobní závody a patnáct obchodních poboček po celém světě. Obrat společnosti přesahuje miliardu korun.
 

Nahoru