Festival muzejních nocí otevře Sklářské muzeum Nový Bor

Verze pro tisk |

V sobotu 17. května 2014 v předvečer Mezinárodního dne muzeí pořádá novoborské sklářské muzeum již 6. Muzejní noc. Na Českolipsku se tak stává organizací, která zahájí měsíc trvající Festival muzejních nocí.

 

Tento festival od roku 2005 organizuje Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR a Národním muzeem.

Muzejní skřítek Archibald Sklenář, který se stal již nedílnou součástí dětského programu novoborského sklářského muzea, zve děti i dospělé, aby si vyzkoušeli složit tovaryšské zkoušky.

Výtvarné díly a zábavné úkoly jsou připraveny od 15 do 18 hodin. Od 17 hodin je připraveno divadlo Rolnička s Řemeslnickou pohádkou a od 18 hodin potěší návštěvníky svým vystoupením oblíbená vrchlabská skupina JAM & BAZAR, která nás svými melodiemi od ABBA, Boney M, Bee Gees a dalších přenese do 70. a 80. let 20. století. Připraveno je i vystoupení novoborských kapel a light show La Luna. Chybět nebude malování na obličej a občerstvení. Program ve sklářském muzeu skončí okolo půlnoci. Vstupné na akci je 20 Kč za dospělé a z 10 Kč za děti.

Následující den, v neděli 18. května, bude muzeum v rámci Mezinárodního dne muzeí otevřeno od 9 do 17 hodin a přístupné zdarma. 


Nejstarší sklářské muzeum na světě

Sklářské muzeum v Novém Boru v roce 2013 slavilo 120. výročí svého založení, řadí se tak mezi nejstarší institucionální muzea na světě. Své narozeniny kromě výstavy k tomuto významnému výročí (do 1. 6.) oslavilo také instalací nové stálé expozice, která je unikátně rozdělena dle jednotlivých zušlechťovacích technik s ukázkami technologických postupů. Ve třech podlažích je představen i stylový vývoj českého uměleckého skla až do současnosti. Najdete zde ale i nápojové a užitkové sklo běžně používané v českých domácnostech. Vedle vzácných historických kousků zde můžete obdivovat i řemeslnou zručnost a uměleckou nápaditost současných sklářských umělců a odborníků. Jedním z nejatraktivnějších exponátů jsou skleněné šaty Blanky Matragi, které vytvořila přímo v Novém Boru při sympoziu IGS 2012. Nová expozice tohoto unikátního muzea je tak dokladem, že české sklo stále žije a má svět čím ohromovat.

alt
Nahoru