Novoborská akademie udílela své Oskary

Archiv
Verze pro tisk |

Na letošní devátý ročník se do Nového Boru sjelo kolem padesáti vedoucích kin z celé České republiky. Za nejlepší film vybrali český snímek Líbáš jako bůh režisérky Marie Poledňákové. Nejlepší herečkou se stala Martha Issová a nejlepším hercem Karel Roden. Cenu za nejlepší režii převzal Václav Marhoul, který ji symbolicky věnoval českým bojovníkům u Tobruku. Nejúspěšnějším snímkem 2008-9 ve filmové distribuci se stal Harry Potter: Princ dvojí krve distribuční společnosti Warner bros.


Vrcholem večera bylo předání ceny prezidenta akademie a sklárny Ajeto, kterou získala režisérka Věra Chytilová za nesmazatelnou stopu ve světové kinematografii. „Děkuji Vám za ocenění, já ale ještě neumírám,“ zažertovala režisérka při přebírání ceny. Věra Chytilová je mimo jiné také držitelkou francouzského vyznamenání Rytíř umění a literatury, ocenění Český lev a dalších. Do Nového Boru přijela tato osmdesátiletá první dáma českého filmu přímo ze střižny, kde pracuje na dalším dílu cyklu České milování. Originální ceny – torzo ženy - pro Novoborskou akademii spojených kinematografií tradičně vytvořila sklárna Ajeto.


"Nejde o ceny kritiků ani akademiků, ale lidí, kteří s filmem pracují. Ve svém kině jej vidí mnohokrát, takže mají čas a možnost zamýšlet se nad ním," komentoval ceny prezident novoborské akademie Radovan Novotný, který pro kinaře připravil dvoudenní program, během kterého se seznámili s novými technologiemi. Firma Kinoton zkušebně nainstalovala do novoborského kina digitální technologii a vyzkoušela 3D projekci. „Přítomní vedoucích kin počítají s nainstalování této techniky do svých zařízení během příštího roku. Většina z nich už požádala Státní fond pro rozvoj české kinematografie o dotaci. Společnost Warner bros. ČR představila kinařům dramaturgický plán na příští rok a promítla jim 3D film Nezvratný osud a snímek Ztracený v čase, “ dodává Radovan Novotný.

Nahoru