10. výročí od povodní

Novoborské volby 2018

Verze pro tisk |

Volební strany a jejich kandidáti
O vedení města se v pořadí podle vylosovaných čísel uchází 8 volebních stran: 1/ ČSSD, 2/ NNB (Evropští demokraté – Nový Nový Bor), 3/ ANO, 4/ SLK (Starostové pro Liberecký kraj), 5/ SZ (Strana zelených), 6/ KSČM, 7/ ODS a 8/ SPO (Zemanovci). Dál už budu používat uvedené zkratky.

Jen tři strany uvádějí všech 21 kandidátů v inzerci zářijového Novoborského měsíčníku, ty ostatní je možná prozradí za měsíc. Seznamy si ale můžete prostudovat zde. Z 21 současných zastupitelů kandiduje za stejnou stranu znovu většina (17), strany je obvykle nasazují na přední místa (ANO, SLK, KSČM i ČSSD). Jen NNB odsunul dva ze svých zastupitelů na dolní půlku kandidátky (Petr Novotný, Stanislava Silná) a na čele se objevují nová jména (Lenka Šepsová, Tomáš Mašek). Zbývající strany budou v zastupitelstvu nováčky, pokud jejich kandidáty zvolíme (SPO, ODS, SZ). Zbývá prozradit 3 zastupitele, kteří změnili dres: Jiří Janás (od ČSSD k SLK), Hana Kollertová (od SLK k ČSSD) a Ivan Zelenka (od ANO k SLK). Jen Dominika Babáková (SLK) už znova nekandiduje.

Preference komunálního voliče
Většina z nás, kteří chodíme pravidelně volit, je pravděpodobně rozhodnuta už dnes. „Svoje“ zastupitele známe často i osobně, a proto straně důvěřujeme. V uplynulém období se neodehrály žádné velké skandály nebo průšvihy, takže není proč svého favorita měnit. Podobně uvažují i voliči opozičních stran, pokud se jejich zastupitelé osvědčili.

Předvolební agitace i inzerce v měsíčníku je tedy zaměřena na nerozhodnuté voliče, kteří vedení města průběžně nesledují a budou se rozhodovat až do poslední chvíle, někteří dokonce cestou k volbám (pokud vůbec přijdou). Ti ale tvoří jen část voličů, třetinu, pětinu, možná ještě méně. Jak tyto voliče může oslovit a přesvědčit předvolební inzerce v zářijovém měsíčníku, pokud jí ovšem budou věnovat pozornost?

Kritéria „bodování“
Uvádí strana všech 21 kandidátů? Jmenuje aspoň těch několik předních, v jejichž zvolení věří? Má strana reálný program? Navrhuje věci, na které by těžko sehnala peníze? Slibuje utopie, které bez podpory ostatních sama neprosadí? Je program přehledný, věcný a čtivý? Věnovali autoři pozornost také grafické úpravě, aby čtenáře upoutali? Napsali ho pečlivě, slušnou češtinou a bez překlepů a chyb?

Malá recenze volebních programů
A) Z mého pohledu předkládají čtyři strany standardní program:
ČSSD (volební č. l) nabízí úplný seznam kandidátů a přehledný program v heslech. Občas ale musíte domýšlet jejich smysl: „Zamezíme praxi – postavíme a zapomeneme.“
NNB (2) má úplné tablo fotek kandidátů a přímou promluvu lídra Viktora Novotného k občanům. Volič se ale nedozví věk ani profesi kandidáta, pokud ho osobně nezná. Slovo lídra snad mohlo být přehledněji formulováno.
SLK (4) zveřejňují úplný seznam všech kandidátů, v programu se mohou opřít o splněné úkoly. Plány na další období jsou reálné, jsou z nich znát zkušenosti s vedením města. Hierarchie důležitosti mohla být zvýrazněna tučným písmem přehledněji.
KSČM (6) předkládá konstruktivní opoziční program. Uvádí programové cíle, které bude navrhovat nebo podporovat, i kdyby je navrhla koalice. Bohužel dvakrát zdůrazní „Volte kandidáty KSČM!“, ale jejich seznam chybí.

B) Další dvě strany by mě nepřesvědčily:
ANO (3) jako jediné uvádí podrobnější medailonky svých dvou zastupitelů, kteří kandidují znova. Program je ale místy nereálný. Hnutí má dosud jen 3 zastupitele, kteří přece nemohou závazně slibovat „Zavedeme ...“ či „Prosadíme ...“ Kromě toho jsou některé záměry tak obecné, že by je kdekoli podepsal každý, například „Sázka na zdravý selský rozum“ nebo „Veřejné prostranství nemusí být jen beton a šeď.“
SZ (5) předkládá slovo lídra a předsedy místní organizace Milana Přívratského, ale programové body jsou zpracovány velmi nepřehledně (střídání velikosti a nelogické používání tučného písma). Měl jsem při prvním čtení problém porozumět všem záměrům.

C) Zbývají dva zvláštní případy:
SPO (8) mě vůbec neoslovila. Program vzbuzuje dojem, jako by vznikl ve stresu na poslední chvíli před uzávěrkou. Je nepřehledný, body nejsou členěny do odstavců. Nadpis zní „Z našeho program“ (sic!) – to znamená, že kromě uvedené jedenadvacítky bodů má strana ještě řadu dalších podobných nápadů? Kde na ně najde potřebné finance? Navíc překlepy a chyby, včetně grafických.
ODS (7) zatím nepředložila voličům nic. Nevím, zda jen přehlédla termín uzávěrky, zvolila jiný způsob agitace, nebo nás ohromí v příštím měsíčníku. To ale bude do voleb zbývat už jen pár dnů.

Průměrný věk čela kandidátek
Některé programy zdůrazňují mládí a elán, jiné naopak zkušenost kandidátů, tak mě napadlo porovnat průměrný věk prvních pěti (volitelných) míst: Nejmladší je SZ (40.0), po ní NNB (46.2). Desetiny nepřepočítávám na měsíce, věk kandidátů je taky jen zaokrouhlený na celé roky.
Na opačném konci žebříčku je nejstarší ODS (56.6) a kupodivu ANO (56.2). Ostatní strany se umístily mezi 50.2 až 53.8. Zelení tedy nelžou, ale rozdíly nejsou zásadní.

Postup voliče
Nestačí správně se rozhodnut. Je třeba dodržet pravidla, aby hlas platil. Do schránek včas dostaneme jeden hlasovací lístek, na kterém bude všech osm stran (minule jich bylo deset). Pozor, předepsáno je křížkování! Máme tři možnosti:
Zvolím STRANU: zakřížkuji (jediným křížkem v záhlaví) preferovanou stranu.
Zvolím si „SVÉ“ ZASTUPITELSTVO: zakřížkuji nejvýš 21 kandidátů z libovolného počtu preferovaných stran, tj. pokusím se sestavit celé zastupitelstvo podle svých představ.
Zvolím KOMBINACI obou způsobů: zakřížkuji (opět jedinou) preferovanou stranu – a kromě toho několik dalších kandidátů z ostatních stran. Příklad: Zvolím stranu X a zakřížkuji 7 jednotlivců z ostatních stran. Pro stranu X volební komise započítá 21 – 7 = 14 hlasů pro prvních 14 kandidátů (křížkovat preference ve straně X nemá smysl, protože k nim komise nepřihlédne).

Raději zopakuji: lze volit jen jednu stranu (ne dvě a víc!), nebo nejvýš 21 kandidátů (ne 22!) – jinak bude váš hlas k ničemu. V informaci pro voliče nepřehlédněte: Pokud volič neoznačí na hlasovacím lístku ani volební stranu, ani žádného kandidáta, hlasovací lístek nevloží do úřední obálky, hlasovací lístek přetrhne nebo vloží do úřední obálky několik hlasovacích lístků do téhož zastupitelstva, JE JEHO HLAS NEPLATNÝ.

Do voleb zbývá pět týdnů
Pravděpodobně si přečteme další letáky, plakáty, brožury, jistě dostaneme předvolební materiály i do poštovních schránek. Proto berte článek jen jako úvod do diskuze.
Možná bude pro vás zajímavé přečíst si, co jsem psal před čtyřmi lety zde a o čem jsme tehdy diskutovali.
Tady je i po letech něco pro zasmání z pozadí voleb.
A ještě závěrečná poznámka: Volba senátora se nás tentokrát netýká.
 

Nahoru

Komentáře

Re: Novoborské volby 2018 - návod názorně

Tady je návod pro voliče s názornými příklady:
http://manipulatori.cz/navod-jak-hlasovat-v-komunalnich-volbach-a-nesplest-se/

PS
http://manipulatori.cz/obrazem-nechutne-volebni-kampane-se-pomalu-rozjizdeji/
Nic srovnatelného jsem v NB (zatím) neviděl.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2018

Dostal jsem e-mailem výtku čtenáře, že zmínka o "odsunutí zastupitelů" na nevolitelná místa může vyvolat nevhodné asociace. Uznávám, nic zlého jsem tím ale v případě NNB nemyslel.

Samozřejmě: strany umístí kandidáty do pořadí až PO VZÁJEMNÉ DOHODĚ. Někdo už se na funkci necítí, ale chce svou volební stranu dál podporovat. (Proto taky není voličsky moudré vykřížkovat kandidáty z dolních míst do zastupitelstva, když jen pomohli doplnit kompletní počet 21 kvůli počítání výsledku.)

Nahoru

Re: Novoborské volby 2018

Stávající zastupitelé, kteří si přáli kandidovat ze zadních pozic, tím dávají najevo, že pro časovou náročnost či pochopitelnou snahu o zvolnění tempa v seniorském věku netouží po tom, aby byli opět zvoleni do Zastupitelstva, zároveň deklarovali, že nadále chtějí působit ve výborech, kde mohou účelně uplatnit své bohaté zkušenosti ve prospěch našeho krásného města. Nejedná se tedy v žádném případě o klamání voličů.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2018

Hmm, jen jste, pane Válku, opomenul upřesnit, že ono uplatnění bohatých zkušeností se týká toliko, jen a pouze zástupců radniční koalice. Některé výbory zastupitelstva se ani z nikoho jiného neskládají.
Mimochodem, Vy jste z té strany, za kterou kandidují tři kandidáti, kteří nemají trvalé bydliště v Novém Boru?! Nebo se již situace změnila?

Nahoru

Re: Novoborské volby 2018 Ach jo...

Papír snese všechno - a internet ještě víc.

Kdybyste se, s. Chote, podíval -
https://www.novy-bor.cz/samosprava/os-50/p1=55
- třeba na Kontrolní výbor, tak má složení ANO - SLK - NNB - ANO - ANO - BEZPP - SZ, a vede ho zastupitel ANO.

Jen v jednom výboru ze 7 jsou zástupci koalice sami.
Kontrolní otázka: Ve kterém?

Nahoru

Re: Novoborské volby 2018

Mýlíte se úplně ve všem. Nejsem členem onoho hnutí. Nikdy jsem za něj nekandidoval. Výbory jsou obsazovány pluralitně - viz příspěvek JT.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2018

Tak lídr Zemanovců Pavel Danys obíhá výlepové plochy a kontroluje kam mu umístili jeho plakátky. Jednou moc nahoře jednou moc dole, jednou málo ve středu a taky moc vlevo. Bude to reklamovat.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2018 pan Zahradník to upřesní.

Otiskl jsem volební program Pavla Danyse. Dle mého je naivní, populistický, nereálný. Pro jednoduché voliče Miloše Zemana. Nebo je to jinak pane Zahradníku?

Nahoru

Re: Novoborské volby 2018 pan Zahradník to upřesní.

Tak pan Zahradník zatím bez komentáře. Ale mezitím vyšel vynikající článek Tanečky kolem pitomce
Zcela to tu cílovou voličskou skupinu vystihuje
https://www.novinky.cz/komentare/483285-ocima-sasi-mitrofanova-tanecky-kolem-pitomce.html

Nahoru

Re: Novoborské volby 2018

Mýlíte se pane Chote, pan Válek je nyní potřetí na kandidátce SLK bez politické příslušnosti. Předtím byl
také zastupitelem za ODS a členem ODS.A ještě drobný postřeh - pan Válek nestárne tak rychle jako my všichni. Před 4 lety mu bylo 65 a teď má uveden věk 68 . Gratuluju a přeju mu to .

Nahoru

Re: Novoborské volby 2018

Léta mi, bohužel, přibývají stejně rychle jako ostatním. Na kandidátních listinách bylo předepsáno uvádět věk v době podání kandidátky. Narodil jsem se 5. září, takže tam bylo dle této metodiky správně 68 let, což se dostalo na plakáty, které se tiskly s předstihem. V brožurce, která se Vám, pane Z., jistě bude líbit, už bude, doufejme, 69 let, neboť jsem měl možnost vidět korekturu a upozornil jsem na to. Věk v době voleb, tj. 69 let, je u mého jména uveden v přehledu na ČT 24. https://ct24.ceskatelevize.cz/specialy/2592148-komunalni-volby. Z toho usuzuji, že totéž bude na volebních lístcích, které bude distribuovat stát. Jistě to však nevím. Vězte, že datum narození jsem uvedl správně. Dále to šlo mimo mne.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2018

Taky jsem si to tak vykládal. Ale pan zahradník je spíš Šťoural než Zahradník.

Má tak ve zvyku mrknout na výsledovky firem v okolí. Klobouk dolů, co pan ing. Válek dokázal. Možná by ho měli v NB navrhnout na čestného občana města. Třeba při sedmdesátce příští rok.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2018 - Českolipsko:

https://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_region/starostove-jdou-do-voleb-znovu-jen-dva-znovu-nekandiduji-20180913.html

Nahoru

Re: Novoborské volby 2018 - informace MěÚ

Na stránkách města je k volbám výběr 7 položek. Na podrobné informace tak nemusíte čekat, až je dostaneme do schránek:
https://www.novy-bor.cz/volby-2018-volby-do-nbsp-zastupitelstev-obci/d-2495/p1=1045

Je tam taky tiskopis plus první ohlášené předvolební shromáždění 1. října, 13:30 - 16:00 na odpočívadle mezi informačním centrem a OD Tesco.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2018 - 10 minut satiry

Po prázdninové přestávce opět Šídlovo Šťastné pondělí:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nasli-jsme-jedine-misto-kde-muze-okamura-rikat-celou-pravdu-kdykoliv-se-mu-chce-55863?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk

Hlavními tématy jsou pražské mosty a Pitomio, který měl loni v Boru 600 voličů. Koho asi budou volit teď?

Nahoru

Re: Novoborské volby 2018 - propagace

Včera jsem na plakátovacích plochách objevil zatím jen letáky SLK (včetně fotografií všech kandidátů) a SPO (snad už s opravenými překlepy a výčtem kandidátů dole pod textem).
Viděli jste některé další?
Do schránek jsme zatím nedostali nic.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2018 - "Náš kraj - náš domov"

Regionální občasník SLK ve verzi pro Českolipsko přináší úvodní rozhovor s hejtmanem Půtou, podrobný přehled podporovaných kandidátek v kraji, 7 profilů lídrů v NB, Cvikově, Doksech, Mimoni, Stráži, Zákupech a K. Šenově. Navíc rozhovor s lídrem Živé Lípy a také se starostou Prysku (Vesnice roku LK).

Důstojný a věcný vstup do voleb. Na svých dlouholetých preferencích nemám co měnit :o)
http://www.starostoveprolibereckykraj.cz/volby-2018/kandidatky-s-podporou-slk-volby-2018/

PS
O novoborských volebních programech někteří čtenáři diskutují i v HP, viz "Komunální volby 2018 v NB".

Nahoru

Re: Novoborské volby 2018 - dodatky

Poslední možnost předvolební INZERCE v říjnovém měsíčníku využily jen 4 strany:

ČSSD a SLK pro jistotu opakují stejný materiál jako v zářijovém čísle.
ANO pod zářijový text přidává Naše další kandidáty, prvních 8 s fotografií. Uvádí ale i 22. a 23. kandidáta, ačkoli na Hlasovacím lístku jich je (samozřejmě) jen 21.
Jediná SZ propagaci zgruntu předělala: Uvádí Naše programové priority v 7 přehledných bodech a také jména a povolání všech svých kandidátů.
Zbývající subjekty inzerci nevyužily, dokonce ani ODS, která asi dá přednost jiným formám propagace.

PS po dvou dnech. DO SCHRÁNEK jsme mezitím dostali materiály 3 volebních stran:

Složka ČSSD pod heslem "NB - město souznění všech generací" uvádí 16 programových cílů, seznam všech kandidátů (věk, povolání a stranická příslušnost) a hlavní záměry (Vrátíme městu/Chceme).
ANO předkládá podrobný leták A4 s programem, miniportréty a foto prvních 10 kandidátů - a opět uvádí 22. a 23. kandidáta, který na Hlasovacím lístku není.
Starostové pro LK zpracovali přesvědčivou 16-stránkovou brožuru v barevných deskách...
Kdy se představí další?

PPS: Na stránkách města jsou řádně ohlášeny další 3 předvolební AKCE, 1 už byla (viz Samospráva /Volby).

Nahoru

Re: Novoborské volby 2018 - a ohrožení demokracie

Každé volby jsou důležité, ale o těchhle to platí dvojnásob:

"Stručně shrnu jen hlavní události posledních pěti let: volba xenofobního a autoritářského politika se zjevnými sympatiemi k putinovskému Rusku a ke komunistické Číně do nejvyšší státní funkce. Pád (Nečasovy) vlády za podivných okolností. Jmenování vlády (Rusnokovy), nadané pouze prezidentovou důvěrou, která vydržela půl roku. Volby do Poslanecké sněmovny na podzim 2013, neúspěch tradičních demokratických stran, nástup Babišova multifunkčního komplexu (v politické rovině se jmenuje ANO). Čtyřleté postupné a potupné hroucení ČSSD. A konečně tři závěrečné akordy: volby do poslanecké sněmovny v roce 2017 – sněmovnu ovládlo ANO spolu s okamurovci a komunisty; opětná volba Miloše Zemana prezidentem; a menšinová vláda Andreje Babiše se smluvní podporou komunistů. Tím jsem odpověděl na otázku kým a čím je (tj. demokracie) ohrožena."
https://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/90094/politolog-bohumil-dolezal-ohrozeni-ceske-demokracie-je-na-stupni-11-z-deseti.html

A ještě jeden Doležalův odstavec:
"Bylo by laciné říkat, že naši spoluobčané jsou politicky nevyspělí. Je to problém každého z nás. Musíme pracovat k tomu, abychom byli vyspělejší, my všichni. Snažil jsem se o to celý život. A teď, na sklonku, si říkám spolu s Karlem Havlíčkem Borovským: Kdo seje les, kdo zakládá sad, zřídka se dočká sám ovoce a užitku: ale jak bídný byl by svět, kdyby proto již nikdo sady zakládati a lesy síti nechtěl?"

Nahoru

Re: Novoborské volby 2018

Za týden budou volby v plném proudu. V Novém Boru bude zároveň IGS, takže se o nich zřejmě bude živě diskutovat i u sklářských pecí. Určitě nejsem sám, kdo má řadu přátel v konkurenčních subjektech, což je zřejmě specifikum komunálních voleb. Mezi přátele řadím i pana "Zahradníka", jenž sice nekandiduje, ale je přívržencem subjektu, jenž nám "jde po krku". Je třeba brát to s nadhledem. Doufám, že vyhrají ti nejlepší pro blaho Města.

Nahoru

Re: Novoborské volby 2018 - propagace ve schránkách

V Arnultovicích jsme dostali další letáky - ODS (konečně!), KSČM a brožuru NNB (už podruhé).

Leták A4 "Čistý stůl" v černém rámečku je načasován na poslední chvíli, aby už nebylo možné podrobně reagovat. Upozorním aspoň na vysvědčení ekonomů UK Praha:

"Mezi 155 obcemi z celé České republiky do 20.000 obyvatel se Nový Bor umístil na 24. místě jako nejlepší z Libereckého kraje. Díky tomu se může oficiálně pyšnit titulem Dobrý zadavatel.
Hodnoceno bylo celkem devět kritérií, například počet nabídek, koncentrace dodavatelů, pochybení dle ÚOHS, kvalita dat ve věstníku či konzistentní jednání. V celkovém souhrnu získalo město 76% úspěšnost, kdy průměrná hodnota všech zúčastněných obcí v dané kategorii dosáhla 69%."

https://www.novy-bor.cz/mesto-dostalo-vysvedceni-za-nbsp-verejne-zakazky/d-4942

Nahoru

Re: Novoborské volby 2018 - jdeme volit!

Na jiném místě podrobně polemizujete o prasárnách v ČL - v NB místo nich máme tzv. "čistý stůl".

4 pánové stvořili protiradniční pamflet v černém rámečku a těsně před volbami nám ho nadělili do schránek.
Okamžitě následovalo věcné "Vyjádření starosty NB Mgr. J. Dvořáka k pomluvám": Z devíti uvedených případů osm PČR vyšetřovala - A ODLOŽILA pro nedůvodnost, jen jediná zbývající věc se ještě projednává.

Autoři pamfletu tedy ZBYTEČNĚ zatěžovali MěÚ svými žádostmi o poskytování informaci (viz příslušné stránky úřadu) a zdržovali taky PČR od jiné, užitečnější činnosti...
Zmiňují se sice o "desítkách a desítkách staveb", ale ani vyjmenovaný vzorek jim jaksi nefunguje :o)

O záměru opozičních pamfletistů z ANO, ČSSD a ODS vypovídá příspěvek jejich anonymního příznivce, který pro nás vybral "důvěryhodné stavební odborníky napříč stranami" - 6 z ANO, 6 z ČSSD a 1 z ODS (a další) by podle něj na radnici měli zajistit "nové pořádky".

Věřím, že na jejich propagandu nenaletíme!

Nahoru

Re: Novoborské volby 2018 - rozhodnuto!

Už asi víte, že se žádné zemětřesení nekoná:

Starostové pro LK 10 zastupitelů (dosud 9), Nový Nový Bor 3 (4).
Ano 5 (3), ČSSD 1 (3), KSČM 1 (2), ODS 1 (0).
Zelení ani Zemanovci neuspěli.

Tady je jmenovitý seznam zastupitelů, 12 zůstává, 9 nových jmen:
https://www.volby.cz/pls/kv2018/kv21111?xjazyk=CZ&xid=1&xv=23&xdz=2&xnumnuts=5101&xobec=561860&xstrana=0&xstat=0&xodkaz=1

Nahoru